Трима са носителите на тазгодишната Нобелова награда за икономика - Юджийн Ф. Фама и Ларс Петер Хансен от университета в Чикаго и Робърт Джей Шилер от Йейл (от ляво надясно на снимката) за "емпиричните им анализи за цената на активите", съобщи Нобеловият комитет.
"Няма начин да се предвидят цените на акциите и облигациите през следващите няколко дни или седмица. Но е доста възможно да се предвиди широкият курс на тези цени за по-дълъг период, като например следващите три до пет години. Тези открития, които могат да изглеждат едновременно изненадващи и противоречиви, бяха направени и анализирани от тазгодишните лауреати - Юджийн Фама, Ларс Петер Хансен и Робърт Шилер.", пише в изявлението на комитета.
"Започвайки в началото на 60-те години Юджийн Фама и няколко сътрудници демонстрираха, че цените на акциите са изключително трудно за предвиждане в краткосрочен план, и че новата информация много бързо влияе на цените. Тези открития не просто имаха голямо влияние върху последвалите изследвания, но освен това промениха и пазарните практики", става ясно от публикувания на сайта за Нобеловите награди текст.
В началото на 80-те години на миналия век Робърт Шилер в своя разработка твърди, че движението на цените на борсово търгуваните активи е по-лесно предвидимо в дългосрочен план отколкото в краткосрочен. Според информацията на Нобеловия комитет разработките на Шилер стъпват върху трудовете на Юджийн Фама, който през 60-те години на миналия век установява, че всяка нова информация за публична компания, моментално се отразява върху нейната борсова цена, което прави по-труден анализът на цените в краткосрочен период.
След това Ларс Питър Хансен разработва статистически модел, който доказва направеното по-рано от колегите му. Така тримата дават основата на теорията за това как ние разбираме и работим с цените на активите.
Невъзможно е да предвижиш движението на цените на акциите или тези на облигациите в краткосрочен план, по-вероятно е обаче да се начертае генералната посока на това как ще се движат цените на активите в период от три до пет години. Върху тези проблеми са се спрели днешните носители на наградата, съобщават от комитетът определил Нобеловите лауреати за икономика през тази година.
Наградата е в размер на 1,2 млн. долара (8 млн. шведски крони) и ще бъде разделена по равно между тримата призьори.
Това е 45-тата поред Нобелова награда за икономика или както е официалното наименование: Награда на Шведската централна банка за икономически науки в памет на Алфред Нобел. Досега с Нобел за икономика са удостоявани 71 учени, а след днешаната награда, те вече стават 74.
Любопитното е, че за трета поредна година наградата отива за колектив от американски учени.
През 2012 г. Алвин Рот от Харвардското бизнес училище и Лойд Шейпли от Калифорнийския университет получиха отличието за трудовете си, посветени на ефективните пазари.
През 2011 г. наградата отиде при американците Томас Сарджент и Кристофър Симс за трудовете им в областта на макроикономиката, отнасящи се до повлияването на брутния вътрешен продукт от измененията в лихвените проценти и данъчното облагане.