Европейската комисия (ЕК) предявява пред Съда на ЕС иск срещу България за неизпълнение на задължения за защита на уникални местообитания и видове от голямо значение, съобщи прес службата на ЕК.
Делото се отнася до района на Калиакра, който е миграционен път и място за почивка на силно застрашени биологични видове, като в този район е издадено разрешение за изграждане на голям брой вятърни турбини и други съоръжения, без да е извършена адекватна оценка на тяхното въздействие върху околната среда. Въпреки че България се ангажира да увеличи защитата на редките биологични видове и местообитания в региона, изглежда се случва точно обратното. Поради това по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник Комисията предявява пред Съда на ЕС иск срещу България.
В официалното съобщение на Европейската комисия се казва още, че съгласно директивите на ЕС за птиците и местообитанията всеки проект, който би могъл да има значително отрицателно въздействие върху райони, влизащи в защитени зони по Натура 2000, следва предварително да бъде подложен на оценка преди одобрението му. Успоредно с това Директивата за оценка на въздействието върху околната среда има за цел да осигури провеждането на адекватна оценка на всеки проект, който би могъл да има значително въздействие върху околната среда, преди неговото одобряване.
На 30 септември, когато отчиташе 100-те дни като министър на околната среда и водите Искра Михайлова посочи, че заради ветропарковете на територията около нос Калиакра България може да бъде санкционирана. И това ще бъде една от 14-те наказателни процедури срещу нашата страна в областта на околната среда.
Тогава министър Михайлова обясни, че нарушението при случая с вятърния парк в зона "Калиакра" е на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) във Варна, която е издала одобрение през 2012 г. за изграждането на нов ветрогенераторен парк от 95 перки и още 150 други обекта, сред които ваканционни селища.
Решението й е самостоятелно и в противоречие с политиката на министерството, като по-късно тогавашният министър на околната среда и водите Нона Караджова издава заповед за отмяната на решението на РИОСВ.
Инвеститорът обаче обжалва пред съда и административният съд не зачита заповедта на министъра на околната среда и приема решението на РИОСВ, обясни министър Михайлова. Според нея, това е случай, за който няма прецедент.
Ветрогенераторният парк е с името "Смин", а инвеститорът е "Уинд енерджи", зад която стоят двете дъщери на бившия председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров.
Справка на МОСВ показва, че огромното количество 1800 вятърни перки, предвидени и разрешени за строителство в целия район, са вдигнати над 200. Допустимият брой обаче, който не би застрашил флората и фауната в защитените зони в Калиакра, е между 300 и 350.
Като аргумент за предявения съдебен иск, днес Европейската комисия посочва, че България е разрешила голям брой икономически дейности в района без подходяща оценка на въздействието върху околната среда. Хиляди вятърни турбини и около 500 други проекта са получили разрешение, без адекватна оценка на въздействието им върху уникалните местообитания и видове в Калиакра, както и върху хилядите птици и прилепи, които прелитат над района всяка година по пътя им към Африка и обратно. До 100 % от световната популация на най-застрашения вид гъски - червеногушата гъска - прекарва зимните месеци в няколко района в Калиакра и около нея. Не е отчетен кумулативният ефект от разрешените проекти, въпреки че това се изисква по директивите за птиците, за местообитанията и за оценката на въздействието върху околната среда.
През юни 2012 г. беше изпратено мотивирано становище по този въпрос. Макар че България предприе значителни законодателни и административни стъпки през последната година за ограничаване на щетите и за предотвратяване изграждането на допълнителни съоръжения, които биха могли да засегнат района, редки и уникални приоритетни местообитания и видове бяха засегнати от голям брой проекти за вятърни турбини и други съоръжения, които бяха или без оценка на въздействието върху околната среда, или направената оценка бе неадекватна. Следователно България не е изпълнила едно от най-важните изисквания по Директивата на ЕС за местообитанията, с което държавите членки се задължават да предприемат подходящи мерки за предотвратяване на влошаването на състоянието на местообитанията и обезпокояването на видовете, за които са определени териториите по Натура 2000, и за компенсиране на всички възникнали щети.