България се размина с глоба от страна на Европейската комисия (ЕК) във връзка със случая с ветропарковете край Каварна. По последна информация Комисията няма да наложи санкцията, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ), цитирано от Нова телевизия.
От ведомството припомнят, че в средата на месеца срещу страната ни бе стартирана съдебна процедура, тъй като се оказа, че е разрешила строеж на вятърни турбини на миграционния път на застрашени видове птици.
„Обявяване на две нови защитени зони в района на Калиакра, недопускане на изграждане на повече вятърни генератори от това, което имаме в момента и обявяване на допълнителни зони на така наречения степен хабитат", обясни Калин Илиев от Координация по въпросите на ЕС в МОСВ.
Проектът на ветропарковете край Калиакра се разработва от „Уинд Енерджи" и включва 95 вятърни перки, както и още 150 обекта, включително ваканционно селище. Зад проекта стоят двете дъщери на бившия председател на Комисията за защита на потребителите Дамян Лазаров. По предварителна оценка на ЕК паркът е в рамките на защитена територия и не е отчетено, че ще влияе на миграцията на прелетни птици.
Разрешението за изграждането на парка край Калиакра е дадено през миналата година от РИОСВ-Варна. По-късно тогавашният министър Нона Караджова го отменя, но инвеститорът обжалва. Административният съд не зачита държавната заповед и приема решението на РИОСВ за меродавно
При представянето на отчета за 100 дни дейност екоминистърът Искра Михайлова обяви, че срещу България са започнати 14 наказателни процедури от страна на Европейската комисия заради нарушения в сферата на околната среда.
От 14-те наказателни процедури пет са свързани с опазване на биоразнообразието, три - на въздуха, две - на отпадъците, една - за непълно въведени европейски изисквания, свързани с води, генно-модифицирани организми и климата, и още една - за невъведена директива в областта на климата.