Въпросът за евентуалното отнемане на лиценза на ЧЕЗ е бил обсъждан на среща между представители на чешкия Сенат и българския парламент, съобщи БНР.
Председателят на комисията по външните работи сенатор Павел Лебеда каза, че при отнемането на лиценза на електроразпределителното дружество може да се стигне до международен арбитражен съд.
За първи път въпросът за отнемане на лиценза на ЧЕЗ беше повдигнат по време на зимните протести, заради високите сметки на тока. През април държавният регулатор (ДКЕВР) даде едногодишен срок на дружеството да извърши мерки за отстраняване наустановените нарушения. Досега са отстранени 60 на сто от предписанията. Въпреки това сенатор Лебеда каза, че въпросът за отнемането на лиценза на ЧЕЗ остава.
„Проблемът на ЧЕЗ в България е червена нишка в разговорите ни тук. Съжалявам, че това е едно петно в иначе добрите ни отношения", подчерта гостът от Прага. По думите му всички страни-членки на ЕС са длъжни да пазят своите инвестиции зад граница.
Той даде пример как Чехия е била осъдена от международен арбитражен съд и е трябвало да плати на чужд инвеститор милиарди крони. "Не мога да мисля какво би трябвало да плати България след решение на арбитража, който няма да уважи искането за отнетия лиценз, тъй като ЧЕЗ спазва българските закони", посочи сенатор Лебеда.
„Доколкото знам австрийската компания (EVN България - бел. ред.) вече е поискала арбитраж срещу България. При едно евентуално отнемане на лиценза на ЧЕЗ ще се търси арбитраж веднага", закани се Павел Лебеда и увери, че неговата страна не би искала да се стига до това, тъй като това ще е голям удар върху българо-чешките отношения.
„При срещите с българските депутати чухме различни мнения", каза в заключение сенатор Лебеда.
При отнемане на лиценза на ЧЕЗ в Албания страната бе дадена на арбитражен съд и след изборите през октомври новото правителство в Тирана реши да започне преговори за връщане на компанията, за да бъде избегнат конфликта в съда.