Сериозен европейски борсов оператор би бил най-подходящият купувач на Българската фондова борса (БФБ). Трябва да бъде качествен, за да има и доверие в него. За капиталовия пазар най-важно е доверието, а то се създава с качествен инвеститор, който да привлече вниманието и на българския, и на друг бизнес. Така накратко очерта бъдещия купувач на БФБ вицепремиерът Даниела Бобева в интервю за investor.bg.
Тя обаче направи уговорката, че когато се пристъпи към приватизацията на борсата, трябва да сме наясно какво е нивото й на развитие. По думите на вицепремиера БФБ е достигнала своите възможности като национален пазар и е нужен стратегически инвеститор, който трябва да я доразвие и да надгради постигнатото. „Не мисля, че БФБ няма предимства, тъкмо обратното - мисля, че доста се разви като институция, включително и като нормативна рамка за работата й", подчерта Даниела Бобева.
Тя уточни, че борсата и Централният депозитар (ЦД) са включени в годишната програма на Агенцията по приватизация и следприватизационен контрол (АПСК), която е одобрена на 8 ноември. „С изключение на БФБ и ЦД останалите дружества, включени в програмата, представляват интерес не толкова със самата си дейност, колкото с някои по-атрактивни активи", обясни вицепремиерът.
Тя призна, че като цяло ресурсът за приватизация се е стопил, тъй като е приватизирана голяма част от българската икономика, и в това отношение според Бобева сме по-напред от доста държави от Централна и Източна Европа.
По думите на вицепремиера приватизационната програма е реалистична, а предложенията в нея се одобряват и споделят от кабинета. „Няма смисъл в нея да се включват обекти, за които след това ще хабим енергия да ги вадим от програмата", обясни Данела Бобева. Според нея винаги е подходящо за приватизация, ако има какво да се продава, защото България е избрала своя път към пазарна икономика. „Всичко онова, което представлява интерес и не е защитено от специални съображения за държавен интерес, би трябвало да се продава", посочи вицепремиерът.
На въпрос дали се планират някакви нормативни промени, така че БФБ да стане по-атрактивна за набиране на финансиране за малкия и среден бизнес, за стартиращи компании, Даниела Бобева отговори: „Работим по облекчаване на процедурите за листване на борсата. Една от причините за слабия интерес на бизнеса към капиталовия пазар е бюрокрацията. Виждаме, че много малко от големите, структуроопределящи компании са публични. Все пак не можем да накараме бизнеса насила да се листва на борсата, ако той не вижда смисъл от това или вижда проблеми в това. Ето защо промяната в общата среда за инвестиции и бизнес, намаляването на бюрокрацията и коректното отношение от страна на държавата към бизнеса, политиката към бизнеса, е в основата на доверието и към борсата като институция."
Вицепремиерът смята, че ако процедурите се облекчат, тогава и малки и средни фирми ще могат да си позволят да излязат на борсата
Даниела Бобева не спести критиките си към българският капиталов пазар, който според нея има сериозни проблеми: „Едва ли ще кажа нещо ново - липсват качествени емитенти, които да генерират инвестиционен интерес. Най-много ме безпокои това, че делистването на компании стана по-скоро масова практика и част от причините за това е страхът у бизнеса да бъде прозрачен и открит. Аз го виждам и в други сфери. Знаете, че търговските дружества са задължени да обявяват годишните си финансови отчети - масова практика е фирмите да си плащат глобите, но да не си обявяват годишните отчети."