Окръжният съд в Кърджали обяви Оловно-цинковия комбинат (ОЦК) в несъстоятелност заради огромни задължения към кредитори, партньори и работници, стана ясно днес.
От 27 ноември тази година е сменен и изпълнителният директор на останките от металургичния гигант. Александър Орешков зае мястото на Валентин Манев, който беше отстранен. Очаква се синдик да поеме управлението на вземанията и задълженията на ОЦК. Няма яснота дали Интертръст холдинг с президент Валентин Захариев ще обжалва решението.
Делото за несъстоятелност е образувано след иска на австрийската фирма MFC, с която вече бившият собственик на комбината Валентин Захариев е бил в търговски отношения.
Също от 27 ноември публичното дружество ОЦК АД влезе в индекса BG40, като това решение беше взето от директорите на борсата.
В съдебното решение се посочва, че по силата на рамково споразумение за покупко-продажба от 11 януари 2010 г. MFC е предоставила 1 млн. евро авансово за доставки на живак, цинк и олово, произвеждани в ОЦК. Срокът на доставките обаче е бил удължаван 2 пъти по вина на завода. Захариев е обещал да се издължи до 26 март 2012 г., което не е станало, пише BGNES. Австрийците се уверили в неплатежоспособността на ОЦК след проверки в Търговския регистър, където е отбелязано, че към края на 2011 г. дружеството е натрупало дългове в размер на 193.5 млн. лв., докато вземанията му били едва 6 млн. лв. А от началото на 2012 г. заводът е затворил цеховете.
Валентин Захариев е заявил днес по телефона, че претенцията на австрийската фирма не отговаря на истината. И двата пъти се издължавахме, останаха само лихви от около 18 000 евро за плащане. На 8 декември т. г. стават 2 години от спирането на производствения цикъл в ОЦК, към края на февруари 2014 г. – също 2 години, откакто Първа Инвестиционна банка направи кредита изискуем, посочва Захариев. Лошото е, че 1 000 семейства стоят без работа и новият собственик няма да им я даде, смята той. Не вярвайте на фантазиите за канадците, които щели да строят новия цинков завод, всичко ще отиде за скрап, коментира Захариев. Снощи юристите му го запознали със съдебното решение и още нямало становище за предстоящите стъпки, но обжалването е вероятно.
Най-големият кредитор на ОЦК е Първа инвестиционна банка, отпуснала кредит от 30 млн.евро. Процедурата по несъстоятелност е открита след нейния иск, към който са присъединени и други.
Запитан вярно ли е, че чрез две свои фирми /една софийска и една офшорна/ на практика Захариев е най-големият кредитор на сриналия се комбинат, той отговори утвърдително. Управлението на вземанията си обаче той е предоставил на колекторска фирма. Захариев не разкри действителната сума, която очаква да си върне, но по неофициална информация тя е около 70 млн. лв
Заради тежките задължения към банки и търговски партньори ОЦК беше публично разпродаден. Буквално за минути на 14 септември 2012 г. офшорката Хармони 2012 стана собственик на грохналия цинков завод срещу 8.6 млн. лв. Фирмата е близка до ПИБ и лично бившият премиер Бойко Борисов представи шефовете й пред безработните металурзи в Кърджали още на следващия ден след покупката. Преди това на 1 март избухнаха дългите стачки на металурзите заради неполучените заплати, а по-късно над 550 души препълниха списъка на безработните. Единствените оцелели около 15 души се изнесоха от администрацията и от производствената площадка в офис под наем, където се съхранява документацията. Те не са получавали заплати от 6 месеца, заключава BFGNES.