Четири охранителни фирми не са получавали пари от държавата вече 21 месеца, а общата дължима сума към четирите охранителни фирми е около 1,1 млн. Лева, обяви в инетервю за БНР Тодор Бозев, собственик на една от охранителните фирми.
Запитан защо не търсят правата си в съда, Бозев отговори: „Ще изгубим твърде много време. Нашите служители не могат да чакат нито ден повече. Всички възможности за физическо оцеляване са изчерпани. Имаме желание да се плати час по-скоро от министерството и "Напоителни системи", но с оглед на тяхното тежко финансово състояние това би следвало да се поеме от принципала, от собственика на всички тези обекти - 22 стратегически обекта, национални язовири. Имахме 2-3 конструктивни срещи с министър Греков. Той пое ангажимент.
Този позор продължава вече три години. Нашият договор беше обществена поръчка от 2008-а до 2010-а година с т.нар. "Агенция по хидромелиорация", която беше закрита, преди да изтече срокът."
След закриването на агенцията е подписано споразумение с бившия министър на земеделието Мирослав Найденов от което става ясно, че министерството става правоприемник на задълженията на агенцията. Формално охранителите нямат договор от 2010 година.
По думите на Бозев никоя охрана не може да напусне току-така, защото за охранявания обект има зачислено имущество за милиони и както тя го е приела от някъде или някого с протокол и документ, тя трябва да го сдаде на някого и нанякъде с подобен документ.
Фирмите са отправяли многократно писмени запитвания кога и на кого да сдадат имуществото. „Всички знаят - от министъра до директора на "Напоителни системи" и всички останали, че тези язовири се охраняват от 100 души, но никой не ни казва в този момент да напуснем", уточни Бозев.
Пред БНР изпълнителният директор на "Напоителни системи" Димитър Методиев не даде ясен отговор, като се оправда, че когато е встъпил в длъжност е разбрал, че имало устна заповед на предишния изпълнителен директор, в която се забранява подписването на нови протоколи, и тази заповед още е в сила. „Откакто аз съм изпълнителен директор, нито една фактура не е осчетоводена, защото ние нямаме договорни отношения с охранителните фирми", обясни Методиев.
В същото време той е категоричен, че язовирите не трябва да останат без охрана, но и не означавало, че тези фирми трябвало да ги охраняват. По думите на Методиев, ако сегашните фирми напуснат, ще се направи всичко възможно язовирите да не останат без охрана.
„След като нямам договорни отношения с някого, на мен ми е много трудно, даже невъзможно да направя плащане", категорично заяви изпълнителният директор на "Напоителни системи".
По думите му не е възможно да се сключи договор с тези фирми и да продължи тяхната охрана. „Тогава аз попадам под ударите на Закона за обществените поръчки, там глобите са много жестоки. Министърът вече е наредил и такава процедура е започната", обясни в своя защита Методиев. Освен това той можел да вземе решение за бъдещето на охранителните фирми, защото "Напоителни системи" не е страна по казуса. Юристите на министерството трябвало да кажат кой е страна по този казус.