С развитието на разследванията за предполагаеми манипулации на световните валутни пазари, продължават да се трупат колективни искове срещу най-големите банки в света. Това създава опасност за кредитните институции, ако се се наложи да плащат милиарди долари обезщетения, коментира Андрю Лонгстрет от Ройтерс.
В повечето съдебни искове се твърди, че банките са нарушили федералния антитръстов закон, когато техни трейдъри са споделили поверителна пазарна информация за различни стратегии, като целта е промени различните бенчмарк стойности в определена посока. Според написаното в съдебните искове, тайните споразумения между банките са им позволили да натрупат печалба за сметка на своите клиенти.
Ако обвинителите, между които има и публични пенсионни фондове, докажат исковете си, те ще имат право да получат обезщетение в размер 3 пъти по-голям от действителните вреди, според антитръстовия закон.
Друго скорошно съдебно решение, което отхвърля обвинения за пазарна манипулация на глобални лихвени проценти, поставя сянка на съмнение върху успеха на обвинителите. Дори да се докаже бенчмарк манипулация, антитръстовият закон може да не се приложи. „Все пак трябва да се запитаме дали това е нещо лошо", коментира К. Скот Хемпхил, професор в Columbia Law School, на продена неотдавна конференция на адвокатите по антитръстово право, в Ню Йорк.
Досега са заведени поне осем дела като сред обвиняемите са седем банки, които контролират близо 70% или 5.3 трилиона долара на ден на международния валутен пазар. Това са: Deutsche Bank, Citigroup, Barclays, UBS, HSBC, JPMorgan Chase & Co, и Royal Bank of Scotland. Сред обвинителите са пенсионни фондове като State-Boston Retirement System и Oklahoma Firefighters Pension and Retirement System.
Делата се стремят към колективен иск. В тях се включват инвеститори, институции, търговци на валута, които са били ощетени от предполагаемата манипулация. Това означава, че колективните дела може да включат хиляди трейдъри, които са изгубили от десетки хиляди транзакции и това би довело до щети в размер на милиарди долари.
Делата, които се очаква да бъдат консолидирани в една процедура, се опитват да се възползват от правителствените разследвания, които се извършват в най-малко седем юрисдикции по целия свят. Тези разследвания са идентифицирали главни търговци на валути в банки, които са се подвизавали, според данни на Bloomberg, в чат стаи под имена „Картелът" и „Бандитски клуб"
HSBC и Citigroup потвърдиха вече, че са прекратили временно отношенията си или са пуснали в отпуск някои от валутните си търговци. В допълнение Ройтерс съобщи, че Deutsche Bank временно също е преустановила работата на ръководителя на бюрото за валутна търговия с развиващите се пазари в Ню Йорк.
Основното обвинение, което е посочено в исковете, е свързано параграф от антитръстовия закон (Sherman Antitrust Act), в който се посочва, че всички конспирации, които ограничават свободната търговия, са нелегални.
През месец март миналата година федералният съдия в Манхатън отхвърли обвинения срещу големи световни банки за манипулация върху Лондонския междубанков лихвен процент (LIBOR). Съдия Наоми Райс Бъчуалд заключи, че LIBOR не е конкурентен процес и ищтците не могат да установят дали са били ощетени с антиконкурентни действия, свързани със Закона "Шърман". Според нея, определянето на LIBOR е кооперативно действие, което банките осъществяват за търговската асоциация, която определя лихвения процент. Без антиконкурентно поведение не може да има аниконкурентно ощетяване, посочи съдия Бъчуалд.
Даниел Бокет от Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, който е подал жалбата от страна на Boston State-Boston Retirement System, каза, че фиксирането на валутата е различно от определянето на LIBOR. Докато LIBOR се изчислява на база на очакванията на банките за техните разходи по заеми, то фиксирането на валутата се осъществява чрез акумулирането на реални транзакции, направени от банките.
Съдът все пак може да погледне проблема в по-тесен аспект и да заключи, че фиксирането на валутните курсове е математическо уравнение и не включва конкуренция, посочи Ричард Уолфрам, независим адвокат по антитръстово право.
Дори съдът да отсъди, че антитръстовият закон е приложим в случая, ищците ще срещнат друг проблем. Те ще трябва да убедят съда да бъде заведено колективно дело, отбеляза Артър Бърк от Davis Polk & Wardwell, който е защитавал компании при колективни антитръстови дела. Някои от ищците, които са предложили колективно дело, може да са спечелили от пазарната манипулация, което зависи от пазарните им дейтвия. Ще бъде предизвикателство да се установи колективно кога манипулациите са се променяли ден за ден и кога целенасочено, каза още Бърк. Този проблем ще привлече още по-голямо внимания в близките няколко години.