След близо три часа публични дебати при включени камери на БНТ и микрофони на БНР народните представители решиха да отложат предложението на партия „Атака" да се възложи на правителството да предприеме спешни мерки и да се осъществят необходимите действия за възстановяването на някои производствени процеси на МК „Кремиковци". Депутатите поискаха да се произнесе парламентарната икономическа комисия.
Същинските дебати започнаха с изакзването на Николай Александров от националистите, който каза, че "Кремиковци" е икона на престъпната приватизация у нас". Той припомни, че комбинатът е осигурявал в годините назад много работни места и е изнасял продукция по целия свят. "Българската стомана се е леела и продавала не само у нас и Европейския съюз, но и в Япония и други страни", подчерта Александров, цитиран от БНР.
Хо дсумите му именно приватизацията на "Кремиковци" от правителството на Иван Костов е ликвидирала завода за леене на стомана, който днес представлява символ на грубите крадци. За да подкрепи казаното, Александров посочи, че една от фирмите приватизатори дължи на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол над 300 млн. лева.
Националистите настояват пред колегите си за рестарт на завода, за да може той да открие отново много работни места, да увеличи Брутния вътрешен продукт в страната и да донесе повече пари в държавната хазна.
Социалистът Румен Гечев се съгласи с някои твърдения на колегата си от "Атака", и по-конкретно, че ролята на "Кремиковци" като дял от БВП е била незаменима, а заетите там са били между 15 и 20 хиляди българи.
"Кремиковци" беше продаден по един престъпен начин на цената на една гарсониера в центъра на София", обяви народният представител от БСП. Гечев поиска преди да се приеме предложеното от „Атака" решение, да бъдат изготвен анализи за рестарта на тази част от "Кремиковци".
"Без анализи няма да стане, но от някъде трябва да се започне", подкрепи колегата си депутатът от "Атака" проф. Станислав Станилов. Той призова управляващите да покажат на хората, че наистина искат да има реиндустриализация и технологична България. Българската банка за развитие да инвестира в Завода за непрекъснато леене на стомана е един от възможните сценарии, според националистите.
Алиосман Имамов подчерта, че този завод е на частно лице. Той цитира Николай Хайтов, който казва: "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш". Методи Костадинов от Коалиция за България посочи, че районът на Кремиковци в Софийското поле е най-замърсеният в България. Той пък цитира Петър Слабаков, който навремето каза, че не само Софийското поле, цяла България е замърсена. Социалистът отбеляза, че ако от Атака са били отишли да видят Кремиковци сега, ще видят,ч е това не е истинското Кремиковци - това гробница. Кремиковци от индустриална империя в момента е гробница, подчерта депутатът и посочи, че предложението на Атака за възстановяване на производството е химера.
В изказването си Рамадан Аталай отбеляза, че е работил в комбината дълго време. „За съжаление се проведе вандалска приватизация", каза Аталай и подчерта, че тя е довела до това състояние на комбината. Депутатът препоръча да се направи стратегия за развитие на България, за да се знае в каква посока ще се развива страната. Той каза, че и ГЕРБ е участвал в приватизацията като заяви, че "бащата на ваш народен представител е участвал в процедурата".
Освен екологията, този комбинат е погълнал над 500 млн. каза Стефан Господинов от ГЕРБ, според когото предложението на Атака е популизъм. Той призова да се спре обсъждането. "Поставихте народа в ситуацията да е най-бедния народ. Дясно управляващите в България ни въведоха в тази ситуация. Дясното мислене ни доведе до кризата, в която се намираме", обяви Петър Мутафчиев от КБ, цитиран от БГНЕС.
"Не си мислете, че ние не сме за реидустриализация на страната", отговори му Господинов от ГЕРБ. Петър Кънев от КБ пък посочи, че винаги преди избори започваме да правим две неща, да строим тунела под Шипка и да възстановяваме Кремиковци. Според него трябва да се вземе мнение на външна одиторска форма и тя да докладва в икономическа комисия на НС възможно ли е възстановяване на производството в комбината. Ще развържем ръцете на правителство да зароби още стотици милиони левове, каза бившият енергиен министър Делян Добрев, според когото предложението няма как да мине, защото не се подкрепя и от премиера Орешарски.