Започнаха стъпаловидни протести във всички клонове на държавното дружество "Напоителни системи", съобщи БНР.
Първият беше в района на Благоевград. Хората са категорични, че няма да позволят повече на политици и изпълнителна власт да се държат безотговорно към работещите в дружеството близо 2 хиляди души и да поставят под въпрос сигурността на населението.
Плътен полицейски кордон не позволи на стотиците протестиращи да пресекат шосе Е-79 и така за кратко да блокират движението по най-натоварената пътна артерия в страната. Той обаче не успя да заглуши истината за тежкото положение на работниците в най-големия клон на "Напоителни системи" - "Струма-Места", както тревогата им и за финансовото и кадрово обезкървяване на държавната фирма.
Искаме заплатите, искаме заплатите, скандираха протестиращите.
„След миналата година почнаха проблемите в "Напоителни системи". Има случаи по три, четири до седем месеца сме стигнали да не сме получавали заплати", обясни един от демонстрантите.
„Търпим и чакаме, но вече не се търпи", каза протестираща.
„Има колеги, които си продават кръвта, за да могат да пратят децата си на училище. Пълно безхаберие. Хора няма. Кадри няма. Хидроинженерите ни напускат. Просто е ужас", разказа трети демострант.
Проблемите в "Напоителни системи" се задълбочават лавинообразно след 2011 година, когато е направена промяна в Закона за водите, чрез която е отнето правото на държавата да финансира "Напоителни системи". Така започва трупането на дългове и тегленето на кредити, в резултат на което сметките на компанията в момента са запорирани. „Обещаните 15 милиона лева след обнародването на поредните промени в закона може да се препънат в бюрокрацията на процедури, разпореждания и методики", обясни Светла Василева, председател на Федерация "Земеделие" към КНСБ. Тя припомни годините на престъпно разграбване на дружеството.
„Знаем всяко правителство по колко милиона източи от тези "Напоителни системи". Отново нямаме гаранция за колко време ще бъде извършена тази процедура, така че тези дългоочаквани средства да стигнат до вас. Повече ние не можем да чакаме", каза Василева.
Земеделският министър Димитър Греков обеща, че служителите от "Напоителни системи" ще получат забавените си заплати след две седмици. „Ще бъдат преведени 15 милиона лева, с които да бъдат изплатени основните задължения на дружеството. Това стана възможно с приетите от Народното събрание законодателни промени", обяви в Кърджали министър Греков.
"Напоителни системи" дължи 24 милиона лева за горива, ток, осигуровки, охрана. Само за един месец работните заплати са 1,6 милиона лева. От 2011 година обаче държавата не е превела нито един лев за дружеството, въпреки че то коректно си изпълнява задълженията, каза аграрният министър. Сега със законодателни промени служителите ще могат да си получат забавените заплати и да се разплатят част от дълговете.
„Ние до Нова година сме разплатили заплатите с наши средства на Министерството. Намерили сме начини и възможности, но оттогава те не са получили един лев. Законът е приет от Народното събрание. Чакаме неговото публикуване. Той се намира при президента. Трябва да го разпише и след това правим министерско постановление за отпущане на тези средства", обясни Греков и подчерта, че служителите имат основание да протестират, но ги призова да потърпят още няколко дни.
По повод обещанията на земеделския министър от КНСБ заявиха пред БНР, че протестите в "Напоителни системи" ще продължат, докато не бъде обявена точна дата за изплащане на заплатите.