ЕНЕРГО-ПРО излезе с позиция относно обвиненията от страна на НЕК, че дружествата, доставящи електроенерия, не са изплатили сумите, които дължат към Националната електрическа компания. "Плащанията на ЕНЕРГО-ПРО към НЕК никога не са били спирани или забавяни. Компанията винаги е изпълнявала двустранните договори с НЕК и винаги е плащала коректно своите задължения. Всеки месец ЕНЕРГО-ПРО плаща навреме на НЕК за доставената енергия и на ЕСО за такса пренос и достъп високо напрежение."
От електроразпределителното дружество коментират, че през декември 2013г. и януари 2014г. плащанията към НЕК са били намалени със суми, които НЕК дължи на дружеството за задължително изкупуване на енергия по Закона за енергията от възобновяеми източници, за периода от 1.7.2012 г. до 30.6.2013 г.
Прихващането на сумите ЕНЕРГО-ПРО обясни по следния начин: "Методиката за компенсация на разходите за зелена енергия, приета с протоколно решение на ДКЕВР №117/16.07.2012г. бе окончателно отменена с решение на Върховен Административен Съд от 5.11.2013г. като на практика отмяната на Методиката от страна на ВАС означаваше, или органът, приел методиката (ДКЕВР) да даде указание как ще бъдат компенсирани разходите, направени за изкупуване на зелена енергия през периода от 1.7.2012г. до 30.6.2013г., или да бъде приложена старата методика, която действаше преди отменената. Тъй като ДКЕВР не даде указания, поради липса на избор, нашето дружество приложи старата методиката, при която НЕК следва да възстановява на крайните снабдители разходите за всеки мегаватчас произведена зелена енергия."
От ЕНЕРГО-ПРО посочват, че НЕК не е изпълнила задължението си да покрие дължимата компенсация за разходи за изкупуване на зелена енергия, през декември 2013 и януари 2014 година и затова те са прихванали общо 46.3 милиона лева от текущите месечни суми, които компанията дължи на НЕК за доставяната електроенергия.
Поради неизпълнението на задълженията на Националната електрическа компания към ЕНЕРГО-ПРО през 2012 и 2013 година, компанията е била в тежка финансова ситуация, която се е усложнила още през 2013 година в резултат на поредицата от намаления на цената на електроенергията.
"Към месец декември 2013г. ЕНЕРГО-ПРО Продажби бе натрупала загуби, които застрашаваха способността й да извършва лицензионната си дейност в нормален режим. В тази ситуация законното прихващане на сумите, които НЕК дължеше на компанията, за нас беше въпрос на оцеляване." По този начин електроразпределителното дружество е успяло да гарантира доставките на ток и да защити интереса на жителите в Североизточна България.
Според дружеството, ако "прихващането на дължимите суми не беше направено, то през месец декември 2013г. компанията нямаше да има достатъчно средства, за да посрещне своите оперативни разходи - за поддръжка на съоръженията, за гориво, за инвестиции и др."
Друг възможен изход за компанията е бил да спре да изкупува зелената енергия, което обаче би било нарушение на закона, с което компанията е щяла да изпадне в още по-незавидно положение.