Не смятам, че ще се стигне до актуализация на Държавния бюджет за тази година, каза пред журналисти в Министерския съвет след заседанието на кабинета министърът на финансите Петър Чобанов.
Той призна, че има сигнали за забавяне на износа и на вноса от трети страни, но това били еднократни явления и не оказвали въздействие върху прогнозата за изпъленението и състоянието на бюджета.
„Изпълнението на бюджета трябва да се гледа съчетано с мерките, които са разписани за изпълнение от приходните администрации", подчерта финансовият министърът.
Петър Чобанов припомни, че за пръв път в края на 2013 г. за последните няколко години дефицитът на касова основа е по-висок от този на начислена основа. Той уточни, че това се дължи на нормализирането на възстановяването на ДДС, като от средата на миналата година то се извършва по поредността на постъпилите заявления, плащанията по европейските програми, включително и в края на годината, както и на изчистването на забавени задължения. Петър Чобанов коментира, че данните за миналата година са чистият фискален резултат, който е постигнат без задържане на ДДС и други плащания от страна на държавата.
Министър Чобанов подчерта, че през тази година са предприети и структурни промени с цел повишаване на данъчните приходи, като например въвеждането на фискалния контрол, режима на обратно начисляване на ДДС и мерки, за събиране на декларирани, но невнесени задължения. С новия устройствен план на Агенция „Митници" бяха централизирани мобилните групи, а в техния състав бяха включени представители и на други институции, което вече дава ефект по линия на по-високата разкриваемост на наркотични средства и на задържаните количества акцизни стоки.
По повод приетите от правителството документи, Чобанов каза, че те показват изпълнението на конкретните ни ангажименти и приоритети в социалната и инвестиционната сфера. Това са Средносрочната бюджетна прогноза (СБП) за периода 2015 - 2017 г., актуализацията за 2014 г. на Националната програма за реформи (НПР) и Конвергентната програма.
И трите документа са част от т. нар. „Европейски семестър". Министър Чобанов допълни, че в СБП е заложено увеличаване на минималната работна заплата и увеличението на пенсиите по „швейцарското правило". Според него през 2015 г. ще бъдат увеличени и надбавките за деца с увреждания, ще бъде предоставен по-голям ресурс на приемните семейства, както и ще се работи за разширяване на възможностите и капацитета на Националния план за заетостта.
Министърът на финансите допълни, че ще бъдат заделени и 100 млн. лв. в бюджета за следващата година, които ще бъдат предназначени за великденски и коледни надбавки за пенсионерите. В НПР е поставен акцент за засилване на социалните аспекти на политиките, борбата с младежката безработица, подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест, увеличаване на събираемостта на приходите, уточни Чобанов.
Той обеща да се използва швейцарското правило за увеличаване на размера на пенсиите, да се повишава минималната работа заплата, да продължат грижите за децата с увреждания и за осигуряване на допълнителен финансов ресурс за коледни и великденски добавки и за подпомагане на приемни семейства.
В инвестиционното направление на правителството през 2015 г. са предвидени отново 300 млн. лв. за общински проекти по Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите", както и допълнителен лимит от 100 млн. лв. по отношение на държавни инвестиционни заеми, които да помогнат за успешното завършване на проекта „Транзитни пътища V". Mинистър Чобанов заяви, че основното послание, което отправят трите документа е, че правителството „продължава стратегията да прилага в действителност фискална дисциплина, която обаче да е съчетана и с ускоряване на икономическия растеж и да включва в себе си уязвимите социални групи и да води до намаляване на регионалните различия".