Европейската комисия е открила сериозни нарушения при повторната проверка на 149 договора по оперативна програма "Околна среда" 2007-2013 година, по която бяха замразени плащанията през ноември миналата година.
„Ситуацията е критична", призна пред журналисти министърът на околната среда и водите Искра Михайлова, която се срещна с представители на Националното сдружение на общините (НСОРБ), за да обсъди с тях проблема.
Проблемът в тези договори е начинът, по който са проведени обществени поръчки, а основните грешки са смесване на критерии, намаляване на срока за получаване на оферти и не на последно място неравно третиране на участници. Освен спрените плащания, ЕК ще наложи финансови санкции за бенефициентите на сгрешените проекти.
Искра Михайлова каза, че целта на правителството е да възстанови плащанията, а глобите за страната ни да не са много големи. Тя очаква отговор ЕК до 27 май.
Министърът на екологията припомни предисторията на спрените европари. Михайлова посочи, че е извършена повторна проверка на общо 239 договора по „Околна среда", сключени в периода от 2010-а до 2013-а година. Общата стойност на договорите е близо 560 млн. лева. Най-много договори са сключени в първите месеци на 2013 година, когато договорените пари са близо 452 млн. лева.
Бенефициенти по проблемните 149 договора са общо 87 общини. Те са получили писма за пропуските и са запознати с процедурата, а днес и утре ще им бъдат изпратени и допълнителни писма с по-подробна информация.
"Има група общини, които имат пълното основание да считат, че тъй като са преминали през различни фази на проверка от компетентните органи, биха могли да претендират за отмяна или намаляване на наложената корекция", призна Искра Михайлова, цитирана от БГНЕС.
Министърът подчерта, че с финансови корекции не са само общините. С корекции са и структури на МОСВ, които са бенефициенти по програмата. С корекции са природните паркове, регионалните структури на МОСВ и самата оперативна програма, посочи Михайлова. "Проблемът е на системите за управление и контрол на обществените поръчки и искам да подчертая, че с промените в ЗОП от 2011 година предварителният контрол на поръчките отпадна като задължение на управляващите органи и беше прехвърлен към Агенцията за обществени поръчки", посочи тя.
Михайлова даде да се разбере, че налагането на подобни корекции не е изключение в рамките на Европейския съюз. Управляващият орган обаче е склонен да премахне или намали корекциите, ако общините докажат своята правотата, категорична бе тя.
Изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова призна, че общините не искат липса на контрол и са съгласи провинилите се общини да понесат своята вина. Те обаче ще се борят онези общини, които са преминали през многократни проверки от всички органи да не сдобиват с подобни тежки корекции, които на места надхвърлят бюджета на цялата община.
"Целта е да излезем с обща реакция и да отрегулираме взаимоотношения си, да намалим до колкото е възможно корекциите и същевременно да докажем пред Европейската комисия, че сме подобрили системите", подчерта Искра Михайлова. Целта е проектите да бъдат довършени, като се работи заедно с общините и с Министерство на финансите да се намерят механизми, по които общините да бъдат подкрепени в техните задължения.
По-рано днес зам.-председателят на Националното сдружение на общините в Република България Емил Савов предупреди, че 50 общини са застрашени да платят финансови санкции общо за 129 млн. лв., за да бъдат размразени плащанията по оперативна програма "Околна среда".
Още по темата:
Опасност от изпадане във финансова несъстоятелност грози 50 общини
Плащането на проекти по ОП Околна среда се поема от държавния бюджет
Губим 250 млн. лева от замразяването на европрограмата Околна среда