Глоби до 16 000 лева ще плащат всички, които пречат на работата на новата Комисия за защита на конкуренцията и потребителите (КЗКП). Санкциите са част от проктозакон за създаване на мегаведомство, което ще обединява Комисията за защита на конкуренцията и Комисията за защита на потребителите. Проектът е внесен в деловодството на Народното събрание от шефа на бюджетната комисия към парламента Йордан Цонев (ДПС).
Единният регулаторен орган ще съвместява функциите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). По този начин една комисия ще отговаря както за спазването на правата на потребителите, така и за гарантирането на равна конкурентна среда за бизнеса.
Първите коментари по повод на законопроекта са, че управляващите искат чрез законодателни промени да сменят преждевременно шефовете на важни държавни комисии. Първо това се случи с Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), а днес бе осъществена и смяната на шефа на Сметната палата.
С приемането на закона реално ще се смени ръководството и на двете съществуващи в момента комисии. Според законопроекта Народното събрание трябва да избере шефове на мегаструктурата до 2 месеца след влизането му в сила.
Ръководството на комисията ще се състои от седем души - един председател с шестгодишен мандат, трима заместник-председатели и трима членове. Зам.-председателят, който ще отговаря за потребителите, ще бъде с най-дълъг мандат - пет години, този, който отговаря за конкуренцията - четири, а отговорният за обществените поръчки - три. Това са и трите направления, по които ще работи новата комисия. Тя ще поддържа и електронни регистри относно издадените актове по законите за потребителите, конкуренцията, обществените поръчки и концесиите.
В момента КЗК се ръководи от седем души, а КЗП - от трима. Възнаграждението на новия шеф на обединения регулаторен орган ще бъде в размер не по-голям от 90% от заплатата на председателя на парламента. Кандидатите за този пост ще трябва да имат най-малко десет години юридически опит.
Според мотивите към проектозакона при обединяването на двете комисии няма да има съкращения на служители. Имуществото им също ще се запази. Бюджетът на новото мегаведомство ще се получи, като се съберат бюджетите на двете комисии за 2014 г. Целта на промяната е създаването на нов по-ефективен според Цонев регулатор, който да брани конкуренцията и потребителите.
Новият закон не предвижда промяна в начина, по който в момента се правят разследванията и се вземат решенията в сферата на конкуренцията, обществените поръчки и защитата на потребителите.