„Променихме философията на фискалната политика на правителството, за да създадем перспективи за рестартиране на икономиката, постепенно ускоряване и постигане на по-устойчив модел на растеж". Това заяви министърът на финансите д-р Петър Чобанов по време на лекцията си пред студенти от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски" на тема „Философия на фискалната политика на правителството. Перспективи и мерки за растеж", цитиран в съобщение на прес центъра на Министерството на финансите.
В изложението си министърът открои новите моменти в управлението на публичните финанси, с които се подпомага икономиката и се влива свеж ликвиден ресурс на бизнеса. Направена е смяна на наложения през последните години макроикономически модел растежът да се задържа чрез фискалната политика. Сред предприетите мерки са въвеждане на ред в приходната администрация, така че данъкът върху добавената стойност (ДДС) да се възстановява навреме и последователно по реда на заявките. „Променен е и моделът на преразпределение на публичните ресурси в посока използване на бюджета като ефективен инструмент за подкрепа на растежа, насърчаване на инвестициите и заетостта и осигуряване на нужната социална закрила за уязвимите слоеве на обществото", подчерта финансовият министър. „Предвидени са целенасочени мерки и механизми за въздействие върху няколко ключови политики съгласно националните приоритети на програмата на правителството, сред които са образованието, здравеопазването и социалната грижа", отбеляза Петър Чобанов.
Министърът представи пред студентите и приоритетните направления в данъчното законодателство, насочени към намаляване на административната тежест, повишаване събираемостта на приходите, борбата с контрабандата, стимулиране на заетостта и инвестициите, насърчаване на енергийната ефективност и опазване на околната среда. „Данъчната и осигурителната политика в средносрочна перспектива ще продължи да бъде ориентирана към подкрепа на икономическия растеж и повишаването на фискалната устойчивост в дългосрочен план", категоричен е той. Мерките и политиките на държавата, насочени към намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса, подобряване на бизнес средата и повишаване на конкурентоспособността на икономиката също бяха засегнати в лекцията на финансовия министър. „Коректността на държавата в разплащанията с бизнеса доведе и до коректност от страна на бизнеса при плащането на задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски, съответно до по-висока събираемост на бюджетните приходи", убеден е той. Според министъра, процесът по възстановяване на ДДС е далеч по-добър, правилата се спазват и резултатът се изразява в 150 млн.лв. повече възстановени косвени данъци за първите четири месеца спрямо същия период през миналата година по предварителни данни.
Целта на създадената Публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите" е постигане на икономически растеж, устойчиво развитие на регионите, повишаване на конкурентоспособността на икономиката и създаване на възможност за генериране на заетост и доходи. Министърът заяви, че е постигнато покритие на цялата страна, като финансиране получават както големи, така и малки населени места. Той увери, че през следващия месец предстои преглед на проведените и приключили процедури за обществени поръчки по ЗОП и подписаните договори с изпълнител на проекта, като освободеният финансов ресурс ще бъде пренасочен към други проекти.
„Българската банка за развитие е мост между държавата и бизнеса и лост за ускоряване на растежа. Целта й е да създаде благоприятна финансова среда, да насърчи развитието на иновациите, износа и производството и конкурентоспособността на българските фирми.", каза министър Чобанов. Тя е единствената 100% държавна банка на местния пазар, която осигурява по-лесен достъп до финансов ресурс с ясен фокус върху малките и средни предприятия при лихвен процент от около 6%, който е фиксиран за целия период на кредита.
В дискусионната сесия министър Чобанов отговори на въпроси на студенти и преподаватели. На въпрос за инкриминиране на укриване на ДДС той отговори, че са предприети действия, които адресират проблема с данъчните измами. Такива механизми са фискалният контрол върху рисковите стоки и обратното начисляване на ДДС на зърнени и технически култури, като ефектът от въвеждането му е около 400-500 млн. лв. през тази година. По темата за отмяна на плоския данък и въвеждането на прогресивно данъчно облагане Петър Чобанов каза: „Неравенството в доходите и социалния статус пречи на икономическото развитие и растеж и затова правителството създаде възможности за постепенно увеличаване на доходите и подпомагане на уязвимите социални групи. Засега обаче структурата на данъците ще запази сегашното си състояние. Потенциалът и предимствата на тази данъчна система все още не са използвани оптимално".
По-късно министър Чобанов коментира пред журналисти, че министърът на здравеопазването и Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса съвместно работят за дисциплиниращи системата мерки и по-ефективно използване на средствата. Според него все още е твърдо рано да се определи какъв ще е дефицитът на НЗОК, тъй като мерките трябва да го намалят. „Когато трябва да се предприемат такива мерки, ние сме го правили, както през миналата година, когато не оставихме болниците без пари. Тази година изпълнението на приходите от здравни осигуровки върви добре, планът ще бъде изпълнен. Ще видим какви ще са резултатите на тази оптимизация и ще продължим разговорите в съответната посока, за да може системата да продължи да функционира нормално", допълни той.
Композицията на растежа дава основание да се очаква той да бъде по-висок през 2014 година. Допълнителен фактор за тези очаквания са и прогнозите за настъпването през тази година на ефекта на предприетите през м.г. социални мерки и даването на повече средства за бизнеса. „Всички индикатори, свързани с потребителското и бизнес доверие се покачват. Има по-добро очакване, че икономиката ще се развива и това дава основание от една страна, на бизнеса да се развива и да прави инвестиции, а от друга - да се увеличава потреблението", каза още той и допълни, че през април започваме да преодоляваме дефлацията, което също е позитивен икономически знак. На въпрос къде стоим на финансовата карта на Европа, министър Чобанов отговори, че сме с втория най-нисък в ЕС дълг и имаме потенциал за развитие.