Сливане на комисиите за защита на конкуренцията и на потребителите ще бъде добро решение, ако защитава конкурентната среда и потребителския интерес. Така председателят на антимонополната КЗК Петко Николов коментира пред БНР готвения проектозакон.
Той не вижда политически интерес в мотивите на вносителите от управляващото мнозинство. „Ако замисълът е да се повиши нивото на защита на потребителя като цяло, то приемам изцяло всичко онова, което се предлага като промяна в закона и обединяване на двете комисии. Струва ми се, че това са и основните мисли на вносителя и не виждам нещо революционно и нещо притеснително", подчерта Петко Николов.
Той отговори по-скоро не на въпрос дали вижда политически интерес и допълни, че не е важно кои стоят на столовете, а да се работи в полза на потребителя като цяло.
Най-рисковите сектори, които са под постоянното наблюдение на КЗК са енергетиката, храните и комуналните услуги. По данни на председателя на Комисията 1/3 от обществените поръчки се обжалват, а половината от решенията след обжалванията се отменят.
Най-често се атакуват откриването и показателите, заложени от възложителя, както и решенията за класирането на участниците.
„Оплакванията на компаниите в сферата на конкуренцията са константна величина. Броят делата, които сме имали през 2012 г., сме ги имали и през 2013 г.," посочи Петко Николов. Той допълни, че от тези данни не може да се прави изводът,че конкурентната среда в България се нормализира.
"Конкурентната среда е резултат не само на усилията на КЗК, но и от правната рамка. Заложени са основите на добра координация между опит и правна рамка", поясни Петко Николов.