През 2014 година броят на заетите хора у нас ще се увеличили минимално с около 10-20 хиляди души, стана ясно от данни на Икономическия институт на БАН за тенденциите за пазара на труда у нас. Като причина за това беше посочен основно очаквания минимален ръст на икономиката у нас.
Учените коментираха, че очакват по-съществено увеличение на заетостта в страната до края на 2016 година. В този период около 100 000 хиляди души се очаква да си намерят работа, каза ас. Любомир Димитров от института на БАН. Той допълни, че според него през периода нивото на безработица у нас ще остане около 12%. В момента то е 12.9 на сто, което е с два процентни пункта по-високо от средните за ЕС стойности.
Димитров припомни, че ръстът на отчетената от Националния статистически институт безработица се дължи и на факта, че намалява броят на обезкуражените лица. Това са хората, които са се отказали да си търсят работа, но в последните години техния брой намалява и те отново се записват в бюрата по труда.
Той допълни, че по последни данни на статистиката делът на търсещите работа дълготрайно безработни се е увеличил до 30%, което е знак, че хората си търсят все по-активно работа.
Димитров коментира, че институтът на този етап няма информация как строителството на газопровода „Южен поток" би се отразило на пазара на труда у нас. Причина за това е, че липсва достатъчно яснота по развитието на проекта и заради това от БАН не са правили изследвания в тази насока.
Що се отнася до развитието на дуалната система за обучение у нас Димитров изрази резерви: „Преди да се направи, каквото и да е по въпроса трябва да има обширна дискусия по темата. Има много неща, които не са ясни за дуалната система като начините на финансиране, какви ресурси ще се използват". Според него е нужен детайлен анализ на предложението, защото прилагането на германския модел у нас няма да проработи. Дуалното образование може да заработи у нас, но системата трябва да се пригоди за българските условия, смятат учените от БАН.
Според специалистите на БАН в последната една година у нас се наблюдава забавяне в темповете на нарастване на годишната работна заплата. По данни на НСИ ръстът на номиналната работна заплата се е запазил около 5% през миналата година. Забавянето на ръста на заплатите се дължи на икономическата и политическа несигурност в страната, ниската инфлация и продължаващото преструктуриране на заетостта.
Анализът на БАН показва, че регионалните различия в страната ще се задълбочават, което ще рефлектира и върху социално-икономическите проблеми. Нашата страна поражда най-големи проблеми по отношение на изискванията на кохезионната политика на ЕС и е с най-неблагоприятни регионални тенденции.
България е на първо място по несъразмерно разпределение на БВП по региони, коментира проф. Стоян Тотев. За 10 години разликите по региони у нас са се увеличили до 44.7%. В следващите 20 години тези проблеми няма да бъдат разрешени, смята Тотев.
Още по темата:
Понижение на броя на заетите през април на годишна база, отчита Агенцията по заетостта
Заетостта в ЕС намалява за пета поредна година през 2013 г.