България вече е обект на специална европейска процедура заради "Южен поток". Процедурата не е наказателна, а спомагателна и резултатите от нея ще определят евентуални следващи мерки от страна на Европейската комисия, предаде кореспондентът на БНР в Брюксел.
Процедурата е предизвикана от намеренията на управляващите за промени в закона за енергетиката, уточниха експерти от Еврокомисията, като обясниха, че опитите даден газопровод или част от него да излезе извън обхвата на европейското енергийно законодателство, представляват сериозен проблем. Самата процедура, наречена "EUpilot", е направляваща, има за цел да реши проблемите, свързани с прилагането на европейското законодателство, и да подобри комуникацията между съответната страна и Европейската комисия.
Официалното писмо за стартирането й е изпратено до българските власти още в средата на април. Процедурата предвижда 10 седмици за отговор от засегнатата държава и още 10 седмици, в които службите на комисията решават как да действат по съответния казус. В този случай България трябва да отговори между средата и края на юни, а решението и евентуалните мерки на Брюксел ще бъдат факт в края на август или началото на септември.
Говорителката на еврокомисаря Гюнтер Йотингер - Сабине Бергер каза, че може само да потвърди, че въпросната пилотна процедура е започнала и че тя не е наказателна. Комисията обаче няма практика да дава подробности на този етап от процеса, на който само задава въпроси към съответната страна.
Аналогична "пилотна процедура" Европейската комисия е започнала и заради плановете за отнемане на лицензите на 3-те електроразпределителни дружества. За нея важат същите правила и срокове.
Засега официална позиция от правителството няма, а от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) обявиха, че се обмисля официално становище.
Потърсен за коментар бившият енергиен министър Делян Добрев каза, че МИЕ укрива информацията за наказателни процедури срещу България. „Има писма, които са изпратени до България - въпросници за "Южен поток", либерализацията на енергийния пазар и натиска върху ДКЕВР, касаещ спора с ЕРП-та", обяви Добрев пред БНР.
Той посочи, че може да става дума за повече от една процедура срещу страната ни и затова от партия ГЕРБ са решили да изпратят писмо до Европейската комисия, за да се разбере каква е истината, тъй като им се отказва достъп до всякаква информация." Тази информация би трябвало да е публична", подчерта Делян Добрев.