Потребителски вход
Потребител
Парола
Автоматично влизане
Неделя, 22 Декември 2024

ПРАВИЛНИК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ПРИЕМАНЕ НА МАГИСТРАЛНИ ТРЪБОПРОВОДИ

Информацията е предоставена от ciela.net
 

ПРАВИЛНИК ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ПРИЕМАНЕ НА МАГИСТРАЛНИ ТРЪБОПРОВОДИ



(БСА, кн. 6/1984 г.)

Глава първа.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 1. Този правилник се прилага при строителството и реконструкцията на действащи магистрални тръбопроводи и отклоненията към тях с условен диаметър до 1400 мм включително и условно налягане на средата до 10 МРа за транспортиране на:
1. нефт и нефтопродукт, природен и съпътстващ нефтодобиването газ, естествени и изкуствени въглеводородни газове от районите на тяхното добиване, производство или съхранение (след главните прехвърлящи помпени и компресорни станции) до местата за потребление: нефтобази, пунктове за наливане, бази за претоварване, разпределителни станции за населени места, промишлени и селскостопански предприятия и пристанища;
2. сгъстени въглеводородни газове (фракции С1, и С4 и техните смеси), нестабилен бензин, нестабилен кондензат и други сгъстени въглеводороди с налягане на наситените пари до 1,6 МРа при температура 45°С от районите на добиване или производство (от главните прехвърлящи помпени станции) до местата за потребление: нефтобази, пунктове за наливане, промишлени предприятия, пристанища, газораздаващи станции и обединени бази;
3. произведени продукти в пределите на главните и междинни газокомпресорни и нефтопрехвърлящи помпени станции, станциите за подземно съхранение на газ, газоразпределителните станции и пунктовете за измерване.


Чл. 2. Този правилник не се отнася за:
1. технологични тръбопроводи, за които се прилага "Правилник за изпълнение и приемане на монтажните работи за технологично оборудване и тръбопроводи";
2. магистрални тръбопроводи в районите със сеизмичност по-висока от осма степен - за подземни и по-висока от шеста степен - за надземни тръбопроводи по 12-степенната таблица на Медведев - Спонхойер - Карник, които се изпълняват по индивидуален проект;
2. магистрални тръбопроводи в морски акватории.


Чл. 3. При изпълнение и приемане на работите по строителството и реконструкцията на магистрални тръбопроводи да се спазват утвърдените проекти, както и нормативните актове по организация и изпълнение на строителството, техника на безопасността и хигиената на труда в строителството, съответните държавни стандарт, правилата за противопожарна охрана при извършване на строителните и монтажни работи и другите нормативни разпоредби на строителството.


Чл. 4. Категорията на магистралните тръбопроводи се изпълнява съгласно проекта.


Чл. 5. Строителството на магистралните тръбопроводи трябва да се извършва по поточен метод с преместващи се механизирани колони, обезпечаващи непрекъснатост на работата в строга технологична последователност.


Чл. 6. При пресичането на подземни комуникации от строящ се магистрален тръбопровод изпълнението на строителните и монтажни работи се допуска след разрешение на организацията, която ги експлоатира.


Чл. 7. В случаи, че в районите, където се изпълняват строителните и монтажни работи, бъдат открити подземни комуникации и съоръжения, непосочени в проекта, инвеститори трябва да съгласува писмено мерките, приети за предпазването им от увреждане с организацията, която ги експлоатира.


Чл. 8. Ширината на строителната ивица за магистрални тръбопроводи се определи с проекта.


Чл. 9. При изпълнение на строителните и монтажните работи организацията-изпълнител трябва да извършва по операционен контрол на качеството им (по целия технологичен процес). Забранява се вдигането на материали и изделия, за които липсват сертификати, паспорти или други документи, потвърждаващи качеството им.


Чл. 10. При строителството на магистрални тръбопроводи се прилагат тръби, изолирани предимно в заводски или базови условия.

Глава втора.
ПОДГОТВИТЕЛНИ РАБОТИ


Чл. 11. Изпълнителят трябва да пристъпи към извършване на подготвителни работи след приемането на трасето и техническата документация от инвеститора.


Чл. 12. (1) Инвеститорът в сроковете, предвидени в ПКС1, заедно с проектните и сметни документации е длъжен да създаде трасировъчна скица за строителство и да предаде на организацията-изпълнител техническата документация за скицата с реперна схема на точките, в това число:
1. триангулачни точки за закрепване на върховете за кривите по трасето (координатите на чупките по трасето);
2. триангулачните точки за ъглите на завоите по трасето, но не по-малко от два за всяко направление на ъгъла в пределите на видимост.
3. маркировъчните точки на правите участъци на трасето, сложени последователно, но не по-рядко от през един километър в пределите на видимост;
4. височинните репери, сложени не по-рядко от през пет километра по дължината на трасето, освен поставените на преходите през водни прегради, когато са поставени на двата бряга;
5. обяснителна записка, триангулачен регистър на всички изравнени станции от схемата с приложен към него план за изравнението и списък на координатите на триангулачните точки и техните чертежи;
6. каталозите за координати и точки към трасировъчната скица.
(2) Допустимите средноквадратични грешки при построяване на трасировъчната скица са: при ъгловите измервания плюс-минус 2' (4,7 сm); при линейните - 1 към 1000; при определяне на точките - плюс-минус 50'.


Чл. 13 (1) Преди началото на строителството главният изпълнител е длъжен да проведе контрол на трасировъчната скица с точност на линейните измервания не по-малко от 1 към 500, на ъглите - 2' и нивелирането; между реперите с точност 50 мм на 1 към по трасето. Трасето се приема от инвеститора с акт - приложение № 1, ако измерените дължини се отличават от проектните с не повече от 1 към 300 от дължината, ъглите - с не повече от 3' (3,7 cm) и котите, определени чрез нивелиране между реперите - с не повече от 50 мм..
(2) Изпълнителят трябва да нанесе допълнителните знаци по оста на трасето и по граничите на строителната ивица; да обозначи хоризонталните криви на естествено огъване през 10 м; а на изкуственото - през 2 м; да нанесе пикетажа по цялото трасе и особено в характерните точки (в началото, средата и края на кривите и в местата, в които трасето пресича подземни комуникации). Допълнителни репери да се сложат през 2 м. по трасето.


Чл. 14. До започване на основните строително-монтажни работи главният изпълнител е длъжен да подготви строителната ивица в съответствие с изискванията на глава "Подготвителни работи" от "Правилник за изпълнение и приемане на земни работи и земни съоръжения" (БСА, кн. 11 от 1980 г.) и съгласно ПОИС и РПОИС.


Чл. 15. В зимния период разчистването се прави на два етапа: в зоната, където минава транспорта и работят строителните машини - предварително, а в зоната, на траншеите - непосредствено преди работата на земекопните машини, по дължина, която осигурява работата им за една смяна.

Глава трета.
ЗЕМНИ РАБОТИ


Чл. 16. Размерите и профилите на траншеите се изпълняват в съответствие с проекта и изискванията на "Правилник за изпълнение и приемане на земни работи и земни съоръжения" (БСА, кн. 11 от 1980 г.).


Чл. 17. (1) С цел предотвратяване на деформацията в профила на изкопаната траншея, а също и на депонирания изкоп, сменните темпове на изолационно-полагащите и земни работи трябва да бъдат еднакви.
(2) Технологически необходимото прекъсване между земните и изолационно-полагащи колони (от изпълнители) е съгласно ПОИС.


Чл. 18. (1) Не се допуска разработването на траншеи без последващо полагане на тръбопровода, освен в случаите, когато се правят в скали лятно време.
(2) Раздробяването на скални почви по взривен метод трябва да се провежда до доставянето на тръбата по трасето, а раздробяването на замръзналите почви се допуска да бъде извършено и след това.


Чл. 19. При изпълняване на траншеята с предварително раздробяване на скални почви по сондажно-взривен метод, изкопаването на почвата трябва да бъде запълнено за сметка на насипване с мека почва и нейното уплътнение.


Чл. 20. Основата под тръбопровода в скални и замръзнали почви трябва да бъде взривена със слой мека почва, дебел не по-малко от 10 cm над най-високите части на основата.


Чл. 21. (1) При изграждане на тръбопроводи с диаметри 1020 мм и повече трябва да се прави нивелировка на дъното на траншеята по цялата дължина на трасето; на правите участъци - през 50 м; на вертикални криви с плавни огъвания - през 10 м; на вертикални криви с принудително огъване - през 2 м.
(2) При изграждане на тръбопроводи с диаметри по-малки от 1020 мм да се прави нивелировка само на сложните участъци от трасето (вертикални ъгли на обръщане, участъци с пресечен релеф на местността), а също и на преходите под жп линии, автомобилни пътища, през оврази, ручей, реки и други прегради, за които се изработват съгласно проекта.


Чл. 22. (1) Засипването на траншеите се прави непосредствено след спускането на тръбопровода и монтирането на баластировъчните натоварвания или анкериращи устройства, ако баластировката е предвидена по проект. Местата за монтаж на затварящата арматура и изводите за монтаж на контролно-измервателни прибори и електрохимична защита се засипват след монтажа им и заваряването на катодните изводи.
(2) При засипването на тръбопровода с пръст, съдържаща замръзнали парчета, трошляк, дребен чакъл и други с размери по-големи от 50 мм. и диаметър, изолационното покритие трябва да се предпазва от увреждане, като се засипва мека почва с дебелина 20 см над защитното покритие, предвидено в проекта.


Чл. 23. При изпълнение на земните работа за магистрални тръбопроводи се спазват допуските, дадени в таблица 1.

Таблица 1


Наименование на допуска Величина на допуска в см
1 2 3
1 Половината от ширината на траншеята по дъното  
  в отношение към разбивъчната ос плюс 20, минус 5
2 Отклонение на точките при планиране на полосата  
  за работа на роторни ескаватори минус 5
3 Отклонение на точките по дъното на траншеята от проектните  
  - при разработване на почвата със земекопни машини; минус 10
  - при разработване на почвата чрез взривяване минус 20
4 Дебелина на слоя при меко засипване по дъното  
  на траншеята плюс 10
5 Дебелина на слоя почва при засипване с мека пръст над  
  тръбопровода (при последващо засипване със скални или  
  замръзнали почви) плюс 10
6 Обща дебелина на слоя над тръбопровода плюс 10
7 Височина на насипа плюс 20

Глава четвърта.
СБОРКА, ЗАВАРЯВАНЕ И КОНТРОЛ НА ЗАВАРЕНИТЕ СЪЕДИНЕНИЯ

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 24. Сборката и заваряването на магистрални тръбопроводи се извършва съгласно изискванията към: основните и добавъчни материали за заваряване, квалификацията и атестирането на изпълнителските кадри, заваръчното оборудване, качеството на сборката, методите, режимите и техниката на заваряване и вида и обема разрушаващ и неразрушаващ контрол, определени в проекта и проекта за организация и изпълнение на строителството и обезпечаващи необходимите геометрични и механични свойства на заварените съединения.


Чл. 25. Преди сборката и заваряването на тръбите трябва:
1. да се направи външен оглед на повърхностите на тръбата за недопустими дефекти по тях (подбитости, нарези, механични увреждания и др.);
2. да се очисти вътрешната повърхност на тръбите от замърсявания, странични предмета, сняг и др.;
3. да се изправят или изрежат крайните участъци от тръбите с недопустими дефекти по повърхностите им;
4. да се почистят до метален блясък краищата на заваряване и прилежащите им вътрешни и външни повърхности на ширина не по-малко от 10 мм;
5. при електросъпротивително заваряване трябва допълнително да се очисти пояс под контактните клеми на заваръчната машина.


Чл. 26. (1) Допуска се изправяне на плавни вдлъбнатости (подбитости) в краищата на тръбите с дълбочина до 3,5 процента от диаметъра на тръбата. На тръби от стомани с якост на опън по-малка от 539 МРа, освен ако няма специални изисквания към стоманата, изправянето може да се извършва без подгряване при положителни температури на околната среда. На тръби от същите стомани при отрицателни температури и на тръби от стомана с якост на опън равна или по-голяма от 539 МРа при всякакви температури, изправянето се извършва след подгряване на участъка от 150 до 200°С.
(2) Не се допускат поправки върху тръбите посредством заваряване.
(3) Участъци с вдлъбнатости (подбитости) с дълбочина над 3,5 процента от диаметъра на тръбата, както и с надрези, механични увреждания и др. над допустимите се изрязват.


Чл. 27. При съединяване на тръби с надлъжно или спирално заварени шевове, краищата на тези шевове трябва да бъдат разместени над хоризонталната ос на тръбопровода. Минималното разстояние между тях трябва да бъде 100 мм.


Чл. 28 При съединяване на тръби с еднаква дебелина на стената, разминаването на краищата за заваряване не трябва да превишава 20 % от дебелината на стената, но не повече от 3 мм за електродъгово заваряване и не повече от 2 мм за електросъпротивително заваряване.


Чл. 29. Допуска се непосредственото съединяване на тръби или тръби о фасонни части (тройници, преходи и др.) с еднакъв диаметър и различни дебелини на стените, ако разликата в дебелината на стените не превишава 2,5 мм. (при дебелини не по-големи от 12 мм.) и 3,5 мм. (при дебелини по-големи от 12 мм.


Чл. 30. (1) Съединяването на тръби или тръби с фасонни части с по-голяма разлика. В дебелините на стените се извършва посредством поставяне между тях на преходи с междинна дебелина на стената и с дължина не по-малак от 250 мм.
(2) Допуска се непосредствено съединяване на тръби с разлика в дебелината до 1,5 пъти от малката, при специална обработка на край щата на заваряване на дебелата стена, така, както е показано на фиг. 1.
(3) Разминаването на краищата за заваряване на тръби с фасонни части и различни дебелини на стените, измерено по външната повърхност, не трябва да превишава допуските в чл. 28.
(4) Подваряването на шева от вътрешната страна на тръби и фасонни части с различна дебелина на стената и диаметър равен или по-голям от 1000 мм. е задължително по целия периметър на шева.



Чл. 31. До всяко заварено съединение на 100-150 мм от него, върху горната половина на тръбата да бъде поставено клеймото на заварчика или бригадата заварчици, изпълнили заваряването. Клеймата се маркират с неизтриваема боя от външната страна на тръбата, определени съгласно заповедта - (прилож. № 2).


Чл. 32. Не се допуска приваряването на каквито и да било елементи в зоните на напречните, надлъжните и спирални шевове на тръбите. Разстоянието между шевовете на тръбопровода и шева на приварения елемент трябва да бъде най-малко 100 мм.


Чл. 33. (1) Допуска се непосредствено съединяване на тръба със спирателна или разпределителна арматура ако дебелината на края за заваряване на присъединителната част на арматурата не превишава 1,5 мм пъти дебелината на стената на тръбата и е обработен в заводски условия по начин, указан на фиг. 2.
(2) В случаите, когато обработката по ал. 1 на краищата за заваряване не е изпълнена в заводски условия и когато дебелината на края на заваряване на присъединителната част на. арматурата превишава 1,5 пъти дебелината на стената на тръбата, съединяването се извършва посредством поставяне на преходи, съгласно чл. 30.



Чл. 34. При заваряване на тръбопроводи, заварените съединения трябва да бъдат обвързани с пикетажа на трасето и това се отразява в изпълнителните чертежи съгласно дневника - приложение № 3


Чл. 35. При прекъсване на работата за повече от два часа краищата на заварения участък от тръбопровода трябва да бъдат затворени.


Чл. 36. Напречните заваръчни съединения на стоманените магистрални тръбопроводи се заваряват по методи, предвидени от ПОИС.


Чл. 37. При неблагоприятни метеорологични условия (вятър, дъжд и др.) заваръчните работи се извършват под защита от влиянието им, предвидена в ПОИС.


Чл. 38. Не се допуска използването на земни и снежни призми при монтажа на магистрални тръбопроводи.


Чл. 39. Не се разрешава изработването на фасонни детайли (тройници, преходи и др.) в полеви условия.


Чл. 40. При липса на данни в проекта за прихващане и заваряване на магистрални тръбопроводи се допускат заварчици, притежаващи най-малко ІІ степен на квалификация по съответния метод, съгласно Наредба № 3 за придобиване на правоспособност за заваряване на Министерство на народната просвета и Министерство на машиностроенето, обнародвана в ДВ, бр. 25/75 г. и изменена и допълнена в бр. 94/83 г. при допълнителен контрол, провеждан съгласно раздела за допълнителен контрол на заваръчните кадри от тази глава и с декларация и препис от квалификационната книжка - приложение № 4.

Раздел II.
ДОПЪЛНИТЕЛЕН КОНТРОЛ НА ЗАВАРЪЧНИТЕ КАДРИ


Чл. 41. При извършване на заваръчни работи всеки заварчик от бригада или звено заварчици трябва да завари едно контролно съединение за тръби с диаметър до 1000 мм или една половина от съединение при тръби с диаметър над 1000 мм, в условия идентични с производствените, ако:
1. заварчикът (бригадата, звеното) тепърва започва да заварява магистрални тръбопроводи или има прекъсване в работата си повече от три месеца;
2. е променена мярката на основния или добавъчните материали, формата на краищата за заваряване, технологията за заваряване или заваръчното оборудване;
3. е променен диаметърът на тръбите (преминаване от една към друга трупа - съгласно групи "а", "б" и "в" на фиг. 3);
а - тръби с диаметър до 400 мм включително;
б - тръби с диаметър от 400 до 1000 мм.;
в - тръби с диаметър 1000 мм и повече;
1 - образец за изпитване на опън съгласно БДС 2649, тип XII и XIII;
2 - образец за изпитване на огъване с корена на шева навън съгласно БДС 2649, тип XXVIII или ребро;
3 - образец за изпитване на огъване с корена навътре съгласно БДС 2649, тип XXVIII или ребро и съставен акт-приложение № 5.


Чл. 42. Контролните заварени съединения да се подлагат на:
1. външен оглед и измерване, при което завареното съединение трябва да отговаря на изискванията на чл. 50 и 51, установено с акт - приложение № 6;
2. радиографичен контрол по целия периметър, при което завареното съединение трябва да отговаря на изискванията на чл. 55;
3. механични изпитания на образци от завареното съединение, за кои-то се съставят протоколи - приложение № 7.



Чл. 43. (1) Схемата за изрязване на образците за механични изпитания е показана на фиг. 3.
(2) Видовете механични изпитания и необходимото количество образци за тях са съгласно таблица 2.

Таблица 2


Дебелина на стената на тръбата в мм. Количество образци за механични изпитания
    На огъване    
  на опън с корена с корена на ребро
    навън навътре  
До 12,5 мм включително 3 3 3 -
Над 12,5 мм 3 - - 6

(3) Образците за механични изпитания се обработват съгласно БДС 2649.


Чл. 44. Якостта на опън на завареното съединение трябва да бъде не по-малка от нормативната якост на опън на основния метал.


Чл. 45. Средноаритметичната стойност на ъгъла на огъване на образци, заварени по електродъгови методи, трябва да бъде не по-малко от 120°, а минималната стойност - не по-малко от 100°.


Чл. 46. Средноаритметичната стойност на ъгъла на огъване на образци, заварени електросъпротивително, трябва да бъде не по-малко от 70°, а в минималната стойност - не по-малко от 40°. При пресмятането на средноаритметичното значение всички ъгли, по-големи от 110°, се приемат равни на 110°.


Чл. 47. Ако контролното заварено съединение не отговаря на изискванията по външен оглед или по радиографичен контрол, се извършва заваряване и повторен контрол на нови две съединения. Ако при повторния контрол се получат неудовлетворителни резултати само на едно от съединенията, се счита, че заварчикът (бригадата, звеното) не е издържал, изпитването.


Чл. 48. Ако при механичните изпитвания на образците от завареното съединение се получат неудовлетворителни резултати, тогава се провеждат механични изпитвания на удвоено количество образци, изрязани от повторно заварено съединение. При неудовлетворителни резултати от повторните механични изпитвания се счита, че заварчикът, бригадата, звеното не е издържал изпитването.

Раздел III.
КОНТРОЛ НА ЗАВАРЕНИТЕ СЪЕДИНЕНИЯ


Чл. 49. (1) Контролът на заварените съединения на тръбопроводите се извършва посредством:
1. непрекъснат пооперационен контрол;
2. външен оглед и измерване;
3. проверка на заварените съединения с помощта на неразрушаващи методи;
4. механични изпитания на заварени съединения в съответствие с чл. 52.
(2) Всички заварени съединения на магистрални тръбопроводи подлежат на външен оглед по целия периметър.


Чл. 50. Заварените по електродъгови методи съединения не трябва да имат пукнатини, подрези с дълбочина по-голяма от 0.5 мм, кратери, излизащи на повърхността газови пори. Височината на усилването на шева трябва да бъде в границите от 1 до 3 мм., между шева и основния метал трябва да има плавен преход.


Чл. 51. (1) Заварените електросъпротивително съединения, след сваляне на вътрешни и външни гребени, трябва да имат усилване не по-малко от 3 мм. При сваляне на вътрешния и външния гребен не се допуска намаляване на стената на тръбата.
(2) Разминаването на краищата не трябва да превишава 25 процента от дебелината на стената, но не повече от 3 мм. Допуска се отделните разминавания да бъдат на 20 процента от периметъра на завареното съединение с големина до 30 процента от дебелината на стената но не повече от 4 мм.


Чл. 52. Заварените съединения на тръбопроводи от I, II, III и IV категория, изпълнени чрез електросъпротивително заваряване, се подлагат на:
1. 100 % контрол с физически методи по регистрираните параметъра в процеса на заваряването;
2. механични изпитания с обем 1 процент от броя на заварените съединения в съответствие с чл. 49, 50 и 52 с цел проверка състоянието на системата за автоматично управление на заваръчните процеси.


Чл. 53. При неудовлетворителни резултати от механичните изпитания на заварените съединения трябва:
1. да се прекрати заваряването и да се установи причината за неудовлетворителното качество на завареното съединение;
2. целият участък от тръбопровода, заварен след последната проверка, се подлага на силово въздействие на огъване, със създаване на напрежение, равно на 0,9 от нормативната граница на провлачане на основния метал. Съответният заварчик може да продължи работа само след повторно уточняване режима на заваряване и след получаване на удовлетворителни резултати от допълнително заварени и проверени контролни съединения в съответствие с изискванията, посочени по-горе, третиращи квалификацията на заварчиците.


Чл. 54. (1) Обемът на контрола без разрушаване на заварени съединения, изпълнени по електродъгов метод, ако не е предвиден в проекта, се определя съгласно таблица 3.

Таблица 3


Категория на тръбопроводите Обем на контрола без разрушаване на заварени
  съединения, изпълнени чрез електродъгово заваряване
    В това число:  
  Общо Радиографичен Ултразвуков контрол (само
    контрол контрол при (по-голямо или равно
      на 10 мм и разминаване - 20 %
      от (,но не повече от 3 мм)
В 100 100 -
I 100 100 -
II 100 25 % Останалия %
III 100 10 % "
IV 20 5 % "
(при наземно и надземно полагане) 100 10 % "
ъглови заваръчни съединения   - 100 %

(2) Заварените съединения на тръбопроводи при надземни преходи, затварящи заварени съединения, врязвания и арматури, се контролират 100 % радиографичен контрол.
(3) Контролът без разрушаване се изпълнява върху заварените при монтажа съединения.
(4) При тръбопроводите IV категория на контрол се подлагат заварените съединения с най-много допустими дефекти по външен оглед.
(5) Заварени съединения, които подлежат на ултразвуков контрол, но не отговарят на изискванията, да се подлагат на радиографичен контрол (РГК).


Чл. 55. Ултразвуковият контрол на заварените съединения на тръбопроводите се извършва съгласно БДС 10377, а означението на откритите дефекти - съгласно БДС 9234.


Чл. 56. (1) При радиографичен контрол означението на откритите дефекти се извършва съгласно БДС 11101, а определянето на степента на дефектност на завареното съединение - съгласно БДС 13060.
(2) Допустимият клас на дефектност е съгласно предписанията на РПОИС, а при липса на такива е единица, като за дефекти от типа Аа, Да (по-малко или равно на 1,2) и До - допустимият клас е 2.


Чл. 57. (1) Ако при контрола без разрушаване на тръбопроводи от IV категория се установи дори едно заварено съединение с качество неудовлетворяващо изискванията на проекта, се проверяват допълнително 25 % от всички заварени съединения, изпълнени след последната проверка.
(2) Ако и при тази проверка се констатират заварени съединения с недопустим клас на дефектност, заварчикът се отстранява от работа до даването на контролни съединения със задоволителни резултати. Всички съединения, заварени след последната проверка, се подлагат на 100 % РГК.


Чл. 58. Допуска се отстраняването на констатирани дефекта в заварените съединения, изпълнени чрез електродъгово заваряване в следните случаи:
1. ако сумарната дължина на дефектите не превишава 1/6 от периметъра на завареното съединение;
2. ако дължината на откритите в завареното съединение пукнатини не превишава 50 мм;
3. при сумарна дължина на откритите пукнатини повече от 50 мм цялото съединение се изрязва.


Чл. 59. (1) Отстраняването на дефектите в заварени съединения, които са изпълнени чрез електродъгово заваряване, се извършва съгласно изискванията на РПОИС.
(2) Откритите при външен оглед недопустими дефекта трябва да се отстранят, преди да бъдат заявени за контрол без разрушаване.


Чл. 60. Всички ремонтирани участъци от заварените съединения се подлагат на външен оглед и РГК. Не се разрешава повторен ремонт на заварените съединения. За резултатите от извършената проверка на ремонтираните участъци се съставя протокол - приложение № 12.


Чл. 61. Резултатите от контрола с неразрушаващи методи се отразяват в технически протокол съгласно приложение № 7 и № 8.

Раздел IV.
ИЗИСКВАНИЯ ПРИ МОНТАЖА НА КРИВОЛИНЕЙНИ УЧАСТЪЦИ ОТ ТРЪБОПРОВОДА


Чл. 62. Промяната на посоката на линейната част на тръбопровода във вертикална и хоризонтална равнина се извършва съгласно проекта.


Чл. 63. Не се допуска изпълнението в полеви условия на заварени съединения между тръби с недопустимо отклонение в съосността.


Чл. 64. Радиусите на еластично огъване на тръбопровода се изпълняват съгласно проекта. Ако проектът не съдържа необходимите данни, минимално допустимият радиус на огъване на тръбопроводи с диаметри от 200 до 1400 мм, измерен в метри, трябва да бъде колкото диаметърът на тръбопровода в метри (например минимално допустимият радиус на огъване на тръбопровод с диаметър 500 мм е 500 м).


Чл. 65. Еластичното огъване на заварения тръбопровод се извършва непосредствено при полагането му в изкопната траншея.


Чл. 66. (1) На студено огъване подлежат само безшевни и правошевни тръби.
(2) Унифицираните радиуси на огънатите колена са съгласно проекта. При липса на данни в проекта да се ползува информационно приложение към чл. 66.


Чл. 67. При студено огъване на тръби и тръбни секции на тръбоогъващи машини, надлъжните заварени съединения трябва да се разполагат в неутралната зона на огъването.


Чл. 68. Не трябва да се подлага на огъване участъкът на двутръбна секция на разстояние по-малко от 0,5 от диаметъра на тръбата от двете страни на напречното заварено съединение.


Чл. 69. (1) Огъването на тръби на тръбоогъващи машини трябва да се извършва при температура на околния въздух не по-ниско от 20°С.
(2) Допуските на изработване на огънати колена на тръбоогъващи машини са съгласно проекта. При липса на данни в проекта да се ползва информационно приложение към чл. 69.


Чл. 70. Криволинейните участъци (ъглите на промяната на посоката) се изпълняват съгласно проекта със стъпка на градация 3° (ъгли кратни на 3) и в специални случаи - със стъпка на градация 1°. Огънатите колена да се изработват с ъгли на огъване също на 1 или 3 градуса.


Чл. 71. Размерването на местността на криволинейните участъци, монтирани от колена, да се изпълнява в съответствие с проекта. Не се разрешава размерване на криволинейните участъци от тръбопровода по кръгова крива или по усреднени значения на радиусите.


Чл. 72. Монтажът на криволинейните участъци се прави без обрязване на правите краища на огънатите колена.


Чл. 73. Когато при достигане на правия участък на тръбопровода до криволинейния се образува междина, не се допуска тя да се запълва чрез придвижване на криволинейния участък към положения праволинеен. Да се ползва допълнително парче тръба.

Глава пета.
ТРАНСПОРТ НА ТРЪБИ И ТРЪБНИ СЕКЦИИ


Чл. 74. Видовете транспорт и транспортни средства, като се имат предвид технико-икономическите разчети в зависимост от обема товари, разстоянието за превозване и местните условия, се изпълняват съгласно ПОИС и РПОИС.


Чл. 75. Транспортните средства трябва да бъдат оборудвани с устройства, обезпечаващи съхранението на товарите и безопасността на движението.


Чл. 76. (1) Пределното количество тръби и тръбни секции, превозвани съобразно товароподемността на машините и размерите на тръбите, се транспортират съгласно предписанията на проекта.
(2) При липса на данни в проекта може да се ползва информационно приложение към чл. 76.


Чл. 77. Допустимото задно провисване на тръбни секции при превозването им по пресечена местност и необходимата ширина на пътя при влизане и в зоните за обръщане в зависимост от транспортните средства са съгласно предписанията на проекта. При липса на данни в проекта да се ползват информационните приложения към чл. 77.

Глава шеста.
ЗАЩИТА НА МАГИСТРАЛНИТЕ ТРЪБОПРОВОДИ ОТ КОРОЗИЯ


Чл. 78. Противокорозионната защита на магистралните тръбопроводи с изолационни покрития при всякакъв способ на полагане се изпълнява съгласно изискванията на проекта, БДС 15704 и БДС 15705.


Чл. 79. Защитните свойства на изолационните покрития за монтажните съединения трябва да съответстват на защитните свойства на цялостното покритие на тръбопровода.


Чл. 80. Подлежащите на изолация тръбопроводи преди нанасянето на грундиращия слой трябва да се почистват от ръжда, земя, прах, сняг, масла, сажди, подаващи се на механично почистване обгари и други замърсявания, а при необходимост да се подсушат и подгреят.


Чл. 81. Темературните граници за нанасяне на грунтовките и покритията от полимери и ленти и изискванията за подгряване на тръбопровода и лентите трябва да съответстват на отрасловите нормали и стандартите за дадения вид материал.


Чл. 82. Качеството на изолационните покрития се проверява в присъствието на инвеститора преди и след полагане на тръбопровода съгласно БДС 15705, като се съставят протоколи съгласно приложение № 10, 11 и 12.

Глава седма.
ПОЛАГАНЕ НА ТРЪБОПРОВОДА

Раздел I.
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


Чл. 83. (1) При полагане на тръбопровода в траншеята трябва да се обезпечи:
1. правилен избор на количеството и разстановката на машините за полагане и минимално необходимата височина на подема на тръбопровода над земята с цел предпазване на тръбопровода от пренапрягане, счупване и подбиване;
2. съхранение на изолационното покритие на тръбопровода;
3. плътно прилягане на тръбопроводи към дъното на траншеята по цялата му дължина.


Чл. 84. (1) Тръбопроводът следва да се полага в траншеята в зависимост от установената технология на строителството - полагане с едновременно изолиране по колонен (механизиран) способ, спускане на предварително изолирани участъци или притикване на изолирани и футеровани звена.
(2) Изолационно полагащите работи по колонния способ трябва да се извършват с тръбоуклади, окомплектовани с окачвачи.
(3) При разделения способ на изпълнение на изолация и полагане е задължително използването на меки окачвачи.


Чл. 85. Не се допуска рязко спиране на машините за полагане, блъскане на тръбопровода по стените на траншеята и удари по дъното.


Чл. 86. При полагане на тръбопровода в траншеята се спазват следните допуски: минимално разстояние между тръбопровода и стените на траншеята:
- 100 мм. - за участъци без натоварване;
0,45 Д + 100 - за участъци, където е предвидено допълнително натоваравне или анкерни устройства.


Чл. 87. Изборът на конструкция за затежняване на тръбопровода и закрепването му се определят в проекта.


Чл. 88. В зимни условия анкерните устройства трябва да се монтират веднага след изкопаването на траншеята.


Чл. 89. Закрепването на тръбопровода се извършва след полагането му в проектно положение. Свързването на силовите пояси с анкерните обтегачи се осъществява по предписанията на проекта.


Чл. 90. Изолацията на анкерното устройство трябва да бъде изпълнена в заводски условия. В условията на трасето се изолират само местата на присъединяване на анкерните обтегачи със силовите пояси.


Чл. 91. При монтажа на анкерните устройства се спазват предписанията на проекта. При липса на данни в проекта да се спазват следните изисквания:
1. Дълбочината на монтажа на анкерите в почвата да бъде не по-малка от проектната. Допуска се увеличаването на тази дълбочина до 20 ст.
2. Не се допуска увеличаване на разстоянията между анкерните устройства в сравнение с проектните. Те могат да бъдат намалени до 0,6 т.
3. Относителното разместване на анкерите един спрямо друг в устройството не трябва да превишава допуските в проекта.


Чл. 92. На тръбопровода под затежняващите бетонни блокове (затежители) или анкерни устройства, трябва да се поставят облицовъчни възглавници или защитни обвивки. Конструкцията на тези възглавници или типа на обвивките са съгласно проекта.


Чл. 93. (1) При трупов способ на разполагане на товарите върху тръбопровода или монтаж на анкерните устройства на групи, разстоянието между съседните групи е съгласно проекта.
(2) Не се допуска седловидни затежители да бъдат монтирани под наклон.


Чл. 94. Преминавания през водни прегради, оврази, железопътни и автомобилни пътища и други инженерни комуникации, които не могат да бъдат изпълнени в хода на строително-монтажните колони, трябва да бъдат завършени до времето за пристигането на тези колони съгласно технологичната последователност в ПОИС или проекта.


Чл. 95. При преминаване на магистрални тръбопроводи през блата да се спазват специфичните изисквания, предписани в проекта.


Чл. 96. При изпълнение на магистрални тръбопроводи през тунели да се спазват изискванията на "Правилник за изпълнение и приемане на тунели".

Раздел II.
ПОДВОДНИ ПРЕХОДИ НА ТРЪБОПРОВОДА


Чл. 97. Способите и сроковете за изпълнение на работите по изграждането на подводни преминавания, съгласувани от проектанта с ведомствата, които експлоатират и охраняват водоемите, трябва да са съгласно проекта.


Чл. 98. (1) До началото на разработването на траншеята е необходимо:
1. да се проверят и закрепят проектните коти и репери;
2. да се измери дълбочината на водоема и да се определи съответствието на фактическия профил на дъното на реката с проектния;
3. да се изследва участъка на реката или водоема по проектната ширина на подводната траншея за откриване на случайни препятствия.


Чл. 99. Тръбопроводът трябва да бъде подготвен за полагане до момента на извършване на работите по изграждането на траншеята.


Чл. 100. Преди изпитването на положения подведен тръбопровод трябва да се провери неговото положение по дъното на траншеята. Местата на провисване трябва да бъдат поправени чрез запълване, чрез наливане или засипване на почвата, до началото на изпитванията.


Чл. 101. Предвиденото по проект полагане на кабела за връзка в обща траншея с подводния тръбопровод трябва да се прави в основата на траншеята, на нивото на най-ниската образуваща на тръбопровода след полагането му. Кабелът се полага на разстояние 0,5 м от конструкцията на тръбопровода под течението на реката, ако проектът не поставя други условия.


Чл. 102. (1) Материалът и дебелината на слоя за засипване на положен подводно тръбопровод се определят в проекта. Засипката се изпълнява по проектните коти, не по-високо от дъното на водоема в деня на засипването.
(2) Преди засипването на подводната траншея трябва да се прави проверка на съответствието между котите на най-високите точки на положения тръбопровод с тези, посочени в проекта.
(3) Проверката на фактическите коти на върха на тръбопровода трябва да се изпълнява, след като е напълно отстранена водата от него.


Чл. 103. Укрепването на бреговете при строителството на подводни преходи трябва да се изпълнява съгласно проекта.

Раздел III.
ПРЕМИНАВАНИЯ ПРЕЗ АВТОМОБИЛНИ ПЪТИЩА И ЖЕЛЕЗОПЪТНИ ЛИНИИ


Чл. 104. Сроковете, начините и реда за изпълнение на работите по изграждането на преминавания на тръбопроводи, предвидени в проекта през автомобилни пътища и железопътни линии, трябва да бъдат съгласувани от инвеститора с организацията, експлоатираща тези съоръжения.


Чл. 105. Преди полагането на защитна тръба (кожух) под автомобилни пътища по открит способ, неговото засипване трябва да се прави съгласно изискванията на проекта.


Чл. 106. При полагането на защитна тръба (кожух) под пътни съоръжения трябва да се контролира дълбочината на полагането и нейното положение в хоризонтална плоскост, като са допустими отклонения от проектното положение:
1. по вертикала - 5 % от дълбочината на залагане на кожуха в пределите на насипа при съблюдаване на проектния наклон;
2. по хоризонтала - не повече от 1 % по дължината на защитния кожух.

Раздел IV.
НАДЗЕМНИ ПРЕМИНАВАНИЯ И НАЗЕМНО ПОЛАГАНЕ НА ТРЪБОПРОВОДА


Чл. 107. Монтажът на преминаванията при надземно и наземно полагане на тръбопровода да се изпълнява в съответствие с проекта, предварително съгласуван с организациите, които експлоатират канали, пътища и други специални територии.


Чл. 108. Монтажът на надземните преходи трябва да се изпълнява съгласно проекта, в които се проучва способа на полагане и последователността на монтажа, обезпечаващи здравината, устойчивостта и запазване то на конструкцията на тръбопровода през всички стадии на строителството. Сумарната величина на монтажните напрежения в тръбопровода трябва да бъде най-много 90 % от нормативната граница за провлачане на материала на тръбата.


Чл. 109. След провеждане на изпитванията на тръбопровода се провежда повторен геодезичен контрол за положението на всички елементи от конструкцията на прехода.


Чл. 110. Допуските на отклоненията, предвидени в проекта при трасировка за надземно и наземно полагане, са съгласно таблица 4.

Таблица 4


Контролиран показател Допустими отклонения, мм
1 2 3
1. Точност на положението на осите на опорите  
  и тръбопровода при монтирането му  
  а) на оста на тръбопровода плюс 100
    минус
  б) напречно на оста на тръбопровода плюс 50
    минус
2. Отклоненията на котата на основата на плюс 25
  фундамента опората минус
3. Разместване на фундамента по отношение на плюс 40
  трасировъчната ос минус
4. Отклонение на главата на пилота в плана плюс 50
    минус
5. Отклонение на котата на върха на пилота плюс 50
    минус
6. Отклонение на центъра на опората плюс 50
    минус
7. Отклонение на котата на върха на опорната част плюс 20
    минус
8. Отклонение на оста на тръбопровода от центъра  
  на опората  
  а) на надлъжно-подвижни опори плюс 100
    минус
  б) на свободно подвижни опори - предвид  
  температурния плюс график (по проект) плюс 200
    минус
9. Отклонение на тръбопровода от геометричната ос на плюс 50
  праволинейни преминавания без компенсации на минус
  температурните деформации на всяка опора  
10. Отклонение на рамото на компенсатора плюс 1000
    минус 500


Чл. 111. Съединенията на тръбите в процеса на монтажа трябва да се изнасят извън опорите на разстояние най-малко 200 мм.


Чл. 112. При монтиране на участъци от положен върху ригелни опори тръбопроводи, положението се определя от температурата на околния въздух. Регулировката се прави по време на монтажа. След завършване на изпитванията, ако е необходимо се прави допълнително регулиране.

Раздел V.
ПОЛАГАНЕ НА ТРЪБОПРОВОДИ В ПЛАНИНСКИ УЧАСТЪЦИ


Чл. 113. Работите в планински условия трябва да се изпълняват през периодите, когато е най-малко вероятно във всеки участък да се появят порои, падащи камъни, продължителни дъждове и снежни лавини.


Чл. 114. В периодите на строителство трябва да бъдат организирани служби за безопасност, съобщения, аварийно-спасителни работи и медицинско обслужване. При появяване на признаци за възможно стихийно бедствие или при сигнал за това от специалните служби, хората и машините незабавно да бъдат изтеглени на безопасно място, предварително определено в ПОИС.


Чл. 115. (1) При работа на надлъжни наклони повече от 15° машините да се анкерират. Количеството на анкерите и методите за закрепването им са съгласно проекта.
(2) Допуска се работа на булдозер на продължителни наклони до 35° без анкериране.
(3) При работа в скални почви по надлъжни наклони повече от 10° устойчивостта на багера трябва да бъде проверявана на приплъзване.


Чл. 116. Не се допуска разработване на траншеи, извозване и полагане на тръби в резерв по участъците на трасето, където то пресича планински реки, порой и потоци.


Чл. 117. Направлението на повалянето на дърветата по склонове с наклон до 15° трябва да се прави в зависимост от наклона на дърветата и начина за транспортиране на трупите.


Чл. 118. Забранено е мъкненето на трупи с трактор по наклони по-стръмни от 22°, а при зимни условия - по такива по-стръмни от 15°.


Чл. 119. При строителството на тръбопровод по склонове с напречен наклон повече от 8° трябва да се правят площадки с входни и изходни пътища, предписани по проект.


Чл. 120. В случаите, когато се появяват свлачища или се установи несъответствие на почвите с посочените в проекта, всички строителни и монтажни работи трябва да се преустановяват, докато на място съвместно проектантът и инвеститорът не дадат писмени указания.


Чл. 121. Раздробяването на скални почви при направата на площадки, трябва да се изпълнява по методи, които осигуряват предпазването на почвите около мястото на взрива от появата на пукнатини.


Чл. 122. Изкопаването на траншеи при надлъжен наклон до 35° в почви, неизискващи раздробяване, трябва да се изпълнява с еднокошови или роторни багери, в предварително разрохкани почви - само с еднокошови багери, а при надлъжни наклони над 35° - с булдозери или по начини, посочени в ПОИС.


Чл. 123. В местата на заваряване на таванни заварки и там, където се изпълняват заварени съединения с припокриване траншеята трябва да има уширения и да се вземат необходимите мерки срещу обрушаване на стените и.


Чл. 124. Стръмнината на откосите на траншеите в скални почви трябва да се прави съгласно проекта, като се спазват изискванията на чл. 89 от "Правилник за изпълнение и приемане на земни работи и земни съоръжения".


Чл. 125. Не се допуска поставянето на тръби по площадките преди направата на траншеята.


Чл. 126. (1) При изпълнение на работата по почистване, изолиране и полагане на тръбопровода при надлъжни наклони повече от 15° трябва да се вземат мерки срещу изместването на тръбопровода, тръбокладите и машините за почистване и изолация.
(2) Числото на тръбокладите и колоната при почистване и изолиране по наклона повече от 30° трябва да бъде с един повече от това при нормални условия.


Чл. 127. Съединяването и заваряването на тръби и секции по наклони до 20° трябва да се прави отдолу напор по склона, като тръбите или секциите се подават отгоре надолу, а при големи стръмнини (повече от 20°) - на промеждутъчни площадки.


Чл. 128. Сборката и заварката на тръбопровода върху напречни опори над траншеята се допуска при склонове по-стръмни от 18°, където използването на полунасипи е невъзможно. В тези случаи заваряването може да се извърши и в съседни удобни участъци, като в последствие секциите се доставят на мястото за полагане.

Раздел VI.
ПОЛАГАНЕ НА ТРЪБОПРОВОДА ПРЕЗ ПОЛИВНИ ПЛОЩИ


Чл. 129. В поливни земи работите по правило трябва да се изпълняват в периоди, когато поливането е напълно спряно, а в другите периоди - след съгласуване с ползващите тези земи


Чл. 130. До началото на работите по изграждането на тръбопроводите в поливни земи трябва да бъдат проведени мероприятия по предпазването на полосата от поливни води или пропускане на води, постъпващи от каналите на напоителната система.


Чл. 131. Насипването следва да се прави на два етапа: първи - насипване дъното до проектната кота за полагане на тръбопровода, като се осигурява нормален достъп на механизацията; втори - след полагането на тръбопровода - до насипване до проектната кота.

Глава осма.
ЕЛЕКТРОХИМИЧНА ЗАЩИТА НА ТРЪБОПРОВОДА


Чл. 132. Електрохимичната защита на магистралните тръбопроводи да се изпълнява по проект, като се спазват изискванията на БДС 15704 и БДС 15705.


Чл. 133. Устройствата за електрохимична защита, предвидени по проект, трябва да се включат в действие; за зоните с блуждаещи токове - не по-късно от месец след полагане на съответния участък от тръбопровода, а в зоните, където няма блуждаещи токове - до началото на работата на приемателната комисия, но не по-късно от шест месеца след полагането на тръбите.


Чл. 134. Кабели и проводници, влизащи в устройствата за електрохимична защита, контролно-измервателни и други електрически прибори, трябва да бъдат маркирани от изпълнителя в съответствие с проекта.


Чл. 135. Работите по изпробването се извършват на два етапа: индивидуално изпробване на отделните защитни устройства и комплексно изпробва-не на системите за електрохимична защита на целия обект.


Чл. 136. (1) Индивидуалното изпробване на отделните системи се прави най-малко осем дни след завършване на монтажа на анодното заземяване като в процеса на тези работи се провеждат седемдесет и два часови проби в режим, осигуряващ защитен потенциал на съоръжението.
(2) След седемдесет и два часовите проби се проверяват всички възли и елементи на защитата, оформя се паспорт за всяко устройство.


Чл. 137. (1) Работите по комплексното изпробване на системите за въвеждане в експлоатация се осъществяват от инвеститора съвместно с изпълнителя и други заинтересовани организации.
(2) Комплексното изпробване и въвеждане в експлоатация на системата за електрохимична защита се прави най-малко 20 дни след индивидуалното изпробване на отделните защитни устройства, през което време те са включени в действие.


Чл. 138. При пусково-наладъчните работи за всяко устройство е необходимо:
1. да се определи дължината на зоната на защита и потенциалите "тръба-земя" в дренажа на всяко устройство при величина на тока, съответстваща на проектната;
2. да се определят потенциалите "тръба-земя" в точките на дренажа и силата на тока в защитно устройство при минимален, максимален и промеждутъчен режим на изходното напрежение;
3. да се направи оценка за влиянието на работещото защитно устройство върху граничещите с него подземни комуникации и кабели за връзка при достигане на проектния работен режим.


Чл. 139. фактическата дължина на защитната зона на всяко устройство за електрохимична защита, определена в процеса на пусково-наладъчните работи за половината от максималното входно напрежение, трябва да съответства на проектната.


Чл. 140. Последната регулировка на системата за защита на целия обект трябва да се изпълнява от експлоатиращата организация не по-рано от 6 месеца след пускането и в действие, но не по-късно от изтичането на първата година.

Глава девета.
ПОЧИСТВАНЕ НА ВЪТРЕШНАТА ПОВЪРХНОСТ НА ТРЪБОПРОВОДА И ИЗПИТАНИЯ


Чл. 141. Преди въвеждането на тръбопровода в експлоатация трябва да бъде почистена вътрешната му повърхност и той да бъде изпитан на здравина и херметичност.


Чл. 142. В случаите, когато за почистване на вътрешната повърхност и провеждане на изпитанията се използват продукти с принудителна циркулация, в изпитването трябва да участват и организациите, които експлоатират циркулационните устройства.


Чл. 143. Изпитанията на здравина и херметичност и почистването на кухината на тръбопровода трябва да се изпълняват по реда, установен с РПОИС, отчитащ местните условия и под ръководството на комисия от представители на главния изпълнител, подизпълнителите, инвеститора или органите му за инвеститорски контрол.


Чл. 144. (1) Редът и начинът за провеждане на изпитанията се съгласува с проектантската организация и се утвърждава от председателя на комисията по провеждане на изпитванията.
(2) Методите за изпитване, границите на участъците, големината на изпитателните налягания, схемата за провеждане на изпитанията (с показано захранване и изливане на водата), пунктовете за подаване на газа и временните комуникации, съгласувани със заинтересованите организации, са съгласно проекта.
(3) Големината на изпитваните участъци не се ограничава, с изключение на случаите на хидравлично или комбинирано изпитване, където тя е в зависимост от хидростатичното налягане.


Чл. 145. При изпитване на магистрални газопроводи да се спазват изискванията на "Наредба № 21 за устройство и безопасна експлоатация на газо-ви съоръжения и инсталации" (ДВ, бр. 27 и 28 от 1978 г., доп. изм., ДВ, бр. 42 от 1980 г.).


Чл. 146. Не се допуска провеждането на очистване на вътрешната повърхност и изпитвания, когато липсва непрекъсната съобщителна връзка.


Чл. 147. (1) При всички случаи, когато за продухване или изпитване на тръбопровода се използва природен газ, от тръбопровода трябва да бъде отстранен въздуха
(2) Определеното с газоанализатор съдържание на кислород и излизащата от тръбопровода газовъздушна смес не трябва да превишава 2 процента.


Чл. 148. (1) Вътрешната повърхност на тръбопровода трябва да бъде прочистена от окалина, нагари и попаднали по време на строителството почва, вода и различни предмети.


Чл. 149. Почистването на вътрешната повърхност на тръбопровода за нефт и нефтопродукти, положени на подводни преходи, трябва да става само при условия, изключващи използването им.


Чл. 150. Почистването на вътрешната повърхност се прави: на подземно положени тръбопроводи след полагането и засипването им, при наземно положени - след полагането и направата на насипите; при надземно положени - след полагането на тръбопровода и закрепването му на опорите.


Чл. 151. Категорията на тръбопровода, величината на налягането и продължителността на изпитването на якост и проверка на херметичност трябва да се изпълняват съгласно проекта.


Чл. 152. Изпитваният тръбопровод се дели на участъци, ограничени от заглушки или линейна арматура, като последната се ползва за ограничителен елемент, ако падът на налягането не превишава максималната величина, допустима за отделния вид (тип) арматура.


Чл. 153. Проверката на херметичност на всички видове тръбопроводи трябва да се прави след изпитването на здравина и намаляване на налягането до максималното работно, прието по проект.


Чл. 154. При пневматични изпитвания, запълването на тръбопровода и достигането на изпитателното налягане трябва да бъдат отворени всички кранове на байпасните връзки и затворени линейните кранове.


Чл. 155. За откриване на течове към въздуха в тръбопровода се прибавя одорант.


Чл. 156. При пневматично изпитване налягането в тръбопровода трябва да се повишава плавно (не повече от 0,3 МРа в час). Огледът на трасето се прави, когато налягането достигне 0,3 от изпитателното, но не повече от 0,2 МРа. По време на огледа налягането не трябва да се повишава. По-нататъшното увеличаване на налягането до изпитателното трябва да се прави без прекъсване. За стабилизация на налягането и температурата в тръбопровода, изпитателното налягане трябва да се задържа 12 часа при отворени кранове на байпасните линии и затворени линейни кранове. След това налягането се понижава до работното, затварят се крановете на байпасните линии, прави се оглед на трасето, наблюдения и замерване на налягането в течение най-малко от 12 часа.


Чл. 157. Огледът на трасето е забранен при повишаване на налягането от 0,3 Р изп до предписаното изпитателно и задържането на последното през нормативните дванадесет часа. Огледът се прави след понижаване на налягането до работното, за проверка на херметичността на тръбопровода.


Чл. 158. При запълване на тръбопровода с вода, въздухът в него трябва да бъде напълно отстранен. Това се постига чрез бутала-разделители или обезвъздушители, монтирани в местата, където е възможно да остава въздух.


Чл. 159. Тръбопроводът се счита за издържал изпитването на якост и плътност, ако не е установено спадане на налягането и протичания по време на изпитването. При пневматично изпитание на тръбопровода на якост се допуска пад на налягането 1 % за 12 ч.


Чл. 160. (1) При откриване на повреди визуално, по звук, по миризма или с помощта на прибори, участъкът от тръбопровода се ремонтира и подлага на повторно изпитване.
(2) След изпитването на тръбопровода водата от него трябва да бъде напълно отстранена.
(3) Пълното отстраняване на водата от газопровода се прави най-малко с две бутала-разделители (основно и спомагателно) под налягане на сгъстен въздух при скорост на буталото от 3 до 10 km в час. Отстраняването на водата се счита успешно, ако пред контролното бутало няма вода, а самото то остане неразрушено.
(4) Пълното отделяне на водата от нефтопроводите трябва да се прави с бутало-разделител, премествано под налягане от транспортирания продукт или от самия транспортиран продукт.
(5) При липса на продукт в момента на завършване на изпитванията, отстраняването на водата става с помощта на две бутала-разделители, премествани от налягането на сгъстен въздух.

Глава десета.
СЪОБЩИТЕЛНИ ЛИНИИ


Чл. 161. До началото на работите по изграждането на линиите за технологична връзка (съобщителните линии) на магистралните тръбопроводи, трябва да е приет участъка от строителната ивица, подготвен за изпълнението им, а след засипването на траншеята - да са приети знаците за закрепване и преходите през препятствия.


Чл. 162. Всички видове работи, свързани с изграждането на съобщителните линии, да се изпълняват съгласно изискванията на "Правилник за изпълнение и приемане на електромонтажните работи".

Глава единадесета.
ОХРАНА НА ОКОЛНАТА СРЕДА


Чл. 163. (1) При изпълнение на всички строителни и монтажни работи трябва да се спазват разпоредбите за охрана на природната среда.
(2) Работите, свързани с изпускането в атмосферата на значителни количества вредни пари и газове, трябва да се изпълняват съгласувано с органите на санитарно-епидемиологичните служби и при благоприятна метеорологична обстановка.

Чл. 164. Изпълнението на строителните и монтажните работи, движението на машини и механизми, както и складирането и съхранението на материали в места, непредвидени в проекта (ПОИС), е забранено.

Чл. 165. Хумусният слой почва трябва да бъде съхранен при спазване на условията на "Правилник за изпълнение и приемане на земни работи и земни съоръжения".


Чл. 166. Не се допуска използването на хумусния слой почва за направа на насипи, прегради и други временни земни съоръжения за строителни цели.


Чл. 167. Възстановяването на водосборните канавки, дренажните системи, снегозадържащите съоръжения и пътищата в зоната на строителния участък се извършва от строителната организация съгласно проекта.


Приложение 1 към чл. 13

............ ............
(инвеститор) (строител)
РАЙОН:.................. БАЗА:...................

АКТ №...

Днес,...........................................представител на ДИК при
.............../.............................. и технически ръководител
(име, фамилия)
на.............../.............................................след като
(изпълнител) (име, фамилия)
провериха направата на полосата, изнасянето на хумусния слой, взривяването, изкопаването на траншеята от ПК................кт, до ПК....................кт, съгласно чертеж №..................от работния проект установиха, че същите са изпълнени съгласно проекта и могат да се извършват заваръчно-монтажни и изолационно-полагащи работи.

Забележка: Изкопаването на траншеята се изпълнява в зависимост от скоростта на изолационната колона, за да се запази целостта на изкопа.

Изпълнител: ..........................
Инвеститор: ..........................
Изпълнител: ..........................


Приложение 2 към чл. 35

ОРГАНИЗАЦИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ: ...............................................
ОБЕКТ: ................................................................

ЗАПОВЕД №................/....................

За определяне клейма на заварчиците при изпълнението на........................................................................
............................................................................



Име, презиме, фамилия Професия Квалиф. книжка Клейма
         

Всеки заварчик да обозначава клеймото си на 30 - 40 мм. до изпълненото от него съединение.
Н-к стр. обект:..................... (фамилия, подпис)


Приложение 3 към чл. 38

ДНЕВНИК
на изпълнените и контролирани заварени съединения обект.....линия(възел)........шифър.......лист.......вс. листа.......



Приложение 4 към чл. 44

ОРГАНИЗАЦИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ:....................
ОБЕКТ: ..............................................................

ДЕКЛАРАЦИЯ

Подписания заварчик: ................................разряд..........
организация:.................. с кв. Книжка №............степен......
декларирам, че всички изпълнени от мен заварки и поправки по ........
..................................................................................

на обект: ..............................................съм изпълнил добросъвестно и качествено. Употребих предписаните добавъчни материали и спазих изискванията на технологията за заваряване.

Заварките щемпеловах с клеймо.....................................
..................19......................г. Декларатор:.........................


ПРЕПИС ОТ КВАЛИФИКАЦИОННА КНИЖКА №......

На....................................разряд................роден на
.................................гр.(с.)..................окр....................
Книжката е издадена от ...............................на основа преминат курс и
издържани изпити по специалността...........................................
заваряване .......................степен и има презаверка за 19.....г.......
степен
Изпитен протокол №..........от................19................г.
Вярно с оригинала...........................................


Приложение 5 към чл. 45

ОРГАНИЗАЦИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ:...........................
ОБЕКТ:......................................................................

Акт...........................
за заваряване на пробни съединения
Днес, ..................19.....г. комисия в състав:
1........................ технолог по заваряване,
2........................ технически ръководител
3........................ инвеститор,
съставихме настоящия акт за това, че се завариха пробни съединения от стомана, марка:................... от възел (линия)..................................с размери
ф (б) .................... изпълнени от следните заварчици (бригадири):
1.......................................... 2..........................................
3..........................................
4.......................................... 5.......................................... 6..........................................
7.......................................... 8.......................................... 9..........................................
10.........................................
Заварените съединения са изпълнени съгласно изискванията на проекта за заваряване на:

Комисия:
1..................
2...................
3...................


Приложение 6 към чл. 46 и 53

ОРГАНИЗАЦИЯ ИЗПЪЛНИТЕЛ: ...............................................
ОБЕКТ:.................................................................

АКТ
............
за проверка чрез външен оглед и измерване на заварени съединения
от..............................................................
Днес,.................................. г. комисия в състав:
1. Технолог по заваряване.....................................
2. Изпьлнител ........................ представен от..........
2. Инвеститор .......................................
извърши външен оглед, измерване на заварените съединения и готовностга за изпитване на линията от материал.............................. размери.................................изпълнена от заварчици с клеймо.....
В резултат на проверката бе установено, че заварените съединения са изпълнени съгласно предписаните нормативни документи горепосочените страни нямат забележки по качеството на заваръчните работи и съставената документация.
Комисия:
1...............................
2...............................
3...............................


Приложение 7 към чл. 46 и 56

Лаборатория:............................. Заявка от...............
дата............... 19 ............г. Обект................... Писмо....от......19..... Поръчка.................

ПРОТОКОЛ №............

Резултати от механичните изследвания
Тръба ф/б........................мм
на образци на планка .....................мм
наварен материал
Ст.................................................

Заверена.....................със Зав. тел...........ф..............мм
електроди....................ф.................. мм.
................. положение от...............заварчик..............
................................................................................................................................................................................................................................................


№ по ред № на образеца Rm Rc A KC Ъгъл при   Характеристика. Място на разрушението (дефекта)
  на клеймото H/кв.mm (Mpa) % Дж/кв. cm огъване   Опън огъване  
          гр. C градуси твърдост по зав. изв. зав. дефект


................................................................................
................................................................................
................................................................................

Заключение:....................................................................
Изследвал:........................ н-к лаборатория:..............
(фамилия, подпис) (фамилия, подпис)


Приложение 8 към чл. 65

Организация изпълнител:..................................................... Обект:......................................................................

Протокол №................
за измерение твърдост на заварени съединения по метод:............

Днес..................19....г. технологът на заваряване:.....................
направи измервания за твърдостта на заварени съединения от стомана марка .................... с размери: ф............ линия (възел)..........
..................... термообработени съгласно инструкция:...........


№ по ред Заварено съедин.№ Измерена твърдост НВ Оценка
       
       

Забележка: 1. Твърдостта е измерена съгласно изискванията на проекта
..........................................................................
2. Заварени съединения №№.................................................
подлежащи на повторна термообработка.
Технолог:.................. Приел техн. р-л:.......................
(фамилия, подпис) (фамилия, подпис)


Приложение 9 към чл. 100

..................... ......................
(инвеститор) (изпълнител)
Район:.............. База:...............

Разрешение №.........................
Разрешавам изолирането и полагането на тръбопровод с .................
от ПК..................... км, до ПК....................... км.

Същият е монтиран, заварен и проверен в съответствие с чертеж №........
от работния проект и отговаря на изискванията му.
В съответствие с "Инструкция за изпълнение на строително-монтажните работи" на тръбопровода извършихме проверка на тръбите и не са констатирани видим и дефекти.

Дал разрешение:.......................................

1. Представител на ДИК................................
(име, фамилия, подпис)
2. Представител на НПК и КЗР: ......................
(име, фамилия, подпис)
Получил разрешение:...................................
1. Началник изолационна колона.....................
Дата......... (име, фамилия, подпис)


Приложение 10 към чл. 100

.........................................................
(строител)
Обект:.....................

Протокол №.....

За установяване на качеството на противокорозионната изолация на тръбопровод от ПК.................. км до ПК.................... км
Днес,.............. в участъка на тръбопровода с дължина...........
............ м; се извърши проверка визуално и с дефектоскоп от контрольора........................... сх. волта напрежение.
Качеството на противокорозионната изолация тип ...............
С дебелина.........................,.мм се признава за ...............
1. Технически контрол на изолационно-полагащи работи:......................................
2. Технически ръководител на изолационно-полагащи работи:......................................


Приложение 11 към чл. 100

..................... .....................
(инвеститор) (изпълнител)

Район:...................................
База:....................................

Протокол №........
Днес................... представител на ДИК ..........................

(инвеститор) ............................
и представител на ..................
(име, фамилия) (изпълнител)
1. Началник изолационна колона:......................................................
(име, фамилия)
2. Технически ръководител строителна част..........................................................
(име, фамилия)
след като провериха извършените изолационно-полагащи работи, поставянето на затежители ............... броя, полагането на мека пръст ................
футеровка,................. по чертеж № ................. от работния проект, установиха, че същите са извършени съгласно изискванията им и изолираният положен тръбопровод с диаметър ........ мм. И фактическа дебелина на изолацията ........... мм, може да се засипе от ПК .............................
кm ПК ...............................................km

Забележка: Неделима част към този акт са протоколите от дефектоскопията на изолацията.

1. Инвеститор:. ...............................
2. Н-к Изолационна колона:.....................
3. Технически ръководител строителна част:.....


Приложение 12 към чл. 64


Емблема на Ведомство Образец 2
организацията организация
общо стр. ............................................................
   
Брой екз. ............................................................

Технически протокол
№................ от............ 19.... г.

Относно резултати за качеството на детайли (заварени съединения - з.с.) получени от проведения контрол без разрушавана (КБР) чрез метод ......................... съгласно посочените нормативни документа.

Обект- име, обозначение   вид, съоръжение и категория   възложител
             
подобект - име, обозначение   клас на КБР     договор
             
Възел(линия) - име, обозначение   чертеж №     общ брой детайли - з.с.
             
Основен % КБР   брой (м) детайли (з.с.)   общ брой (м) брак
             
Окончателен % КБР   брой (м) детайли (з.с.)   общ брой (м) брак
             
Вид детайл материал работна среда налягане темпера-
.......................................
общ брой единични КБР
      р-МРа тура ТС"    
             
КБР е проведен съгласно       допустими
Качеството е определено съгласно       кл. деф.
Обемът на КБР е съгласно          
№ на проверени детайли (з.с.) с допустим клас размери
             
             


провел оценяването   име подпис   щемпел (клеймо)   Печат ЛД
р-л ЛД:                  
получател:                  
Техн. прот.     Възел (линия)   Стр.   Обр. 21
№ детайл размери клас клеймо   данни за откритите клас забележка
по ред (зав.с-е) сектор мм. КБР завар деф. нецялости   (сектор за ремонт)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Информационно приложение към чл. 66


Диаметър Дебелина Унифицирани радиуси
на тръбата на стената на колена при студено
    огъване на тръби
мм мм м
1420 16-20 60
1220 12-15 60
1020 10-14 40
720-820 8-12 35
529 7-10 25
426 6-12 20
21 9-377   4-25

(3) Посочените радиуси се отнасят само за огънатата част на коляното.
(4) Допуска се отклонение в радиуса до плюс-минус 5 процента.


Информационно приложение към чл. 69

Наименование на отклонението

Големина на допуска

Отклонение на надлъжния шев от неутралната линия на огъването (включително и по шевовете на двутръбна секция)

До 100 мм.

Овалност на напречното сечение

 

а) в краищата на огънатите колена

До 2 %

б) в огьнатата част на коляното

До 2,5 %

Дължина на неогъната част от всяка от двете  страни на напречно заварено съединение на двутръбна секция

Не по-малко от 0,5 от диаметъра на тръбата

Височина на плавни гофри на огънатите колена

Не повече от дебелина на стената на тръбата, но не повече от 10 мм

Допустимо отклонение на общия ъгъл на огънатото коляно към зададения

+- 0°20'


Информационно приложение към чл. 76

Товаро

Диаметър на тръбите, мм.

подем

1420 x 17

1 220 x 13

1 220 x 13

820 x 9

720 х 10

ност, m

Дължина на тръби и тръбни секции, m

 

12

24

36

12

24

36

12

24

36

12

24

36

12

24

36

9

1

-

-

2

1

-

2

1

-

3

2

1

5

3

1

18

2

-

1

3

2

1

5

2

2

5

3

2

7

5

4

30

-

2

1

3

3

2

5

3

2

5

5

3

9

9

5

50

-

2

2

3

3

3

5

5

5

6

6

6

9

9

9



Ширина   Дължина на автовлака, m    
на пътя 12 16 20 24 28
при входа, m Ширина на пътя в зоните на обръщане, m  
5 15 18 22 26 28
10 11,5 14 17,5 20 23
15 8 12 14 17 19
20 7,5 9 12 14 17
25 7 8 11 13 15

Сума на наклоните (при изкачване и спускане) в най-високата точка на пътя

Допустимо задно провисване,м

При товарна височина, м

1,5

1,7

1,9

2,1

35

2,5

2,7

3,2

3,5

30

2,9

3,2

3,7

4,2

25

3,7

4

4,3

5

20

4,4

4,9

5,4

6

15

5,5

6,4

7

7,8

10

9

10,5

12

13