Снимка: iStock
Тъй като работодателите по целия свят разбират как най-добре да върнат работниците в офиса, технологичните компании се надяват, че различни джаджи и софтуер ще помогнат за този процес.
Коронавирусната пандемия и блокажите, причинени от нея, оставиха офисите по целия свят празни. И докато имаше много разговори за ползите от гъвкавата работа, все още има някои работници, които искат да преживеят отново живота в офиса, пише Райън Браун.
Но за да направят това, компаниите трябва да се уверят, че имат строги режими на здраве и безопасност. Технологичните фирми, големи и малки, разработват всичко от носими устройства до термовизионни камери, за да помогнат на компаниите да оборудват своите офис площи за бъдещето.
Дистанциране
Tharsus, британска роботизирана група, е известна най-вече с разработването на роботика и системи за автоматизация за фирми като онлайн търговеца на дребно Ocado и телекомуникационната фирма BT. В отговор на избухването на Covid-19, фирмата разработи устройства за работниците си, които трябва да ги носят около врата си, за да помогнат да се отдалечат от колегите си.
Оборудването, което прилича на футуристична умна огърлица, изпраща аларми на собствениците всеки път, когато идват в прекалено близо до друг работник. Tharsus планира да въведе тази технология в редица работни места, включително офиси, складове и столови.
Технологията понастоящем се тества в центъра за производствени технологии, независим изследователски институт, разположен в Ковънтри, Англия. В съоръжението се помещават производствени титани като Rolls-Royce, Airbus, Siemens и General Motors.
„Bump е като светофари, които повишават безопасността и в същото време увеличават честотната лента“, каза изпълнителният директор на Tharsus Брайън Палмър пред CNBC. „Анализът на данните за трафика позволява безопасно увеличаване на броя на хората на работното място.“
Това донякъде напомня на приложенията за проследяване на контактите, друг инструмент, който компаниите и правителствата виждат като част от плановете си за повторно отваряне. Тези приложения разчитат на Bluetooth или данни за местоположението, за да уведомят потребителите, ако могат да бъдат изложени на вируса.
Консултантският гигант PwC, например, разработи приложение за корпоративни клиенти, за да следи служителите, които влизат в близък контакт, и да предупреждават персонала на човешките ресурси, ако могат да бъдат изложени на риск от заразяване с вируса. Приложението е тествано в Шанхайския офис на компанията.
Приложенията за проследяване на контактите обаче са изправени пред критики от защитниците на неприкосновеността на личния живот, загрижени, че те могат да бъдат твърде агресивни. Длъжностни лица и експерти също така заявиха, че приложенията, разгърнати досега, все още не са се превърнали в „преобръщащ играта фактор“ в борбата срещу пандемията.
За разлика от проследяването на контактите, решението на Tharsus е подобно, тъй като е насочено към измерване на близостта. Bump разчита на радиочестоти, за да изпраща сигнали до потребителите, ако се приближават твърде близо един до друг. Що се отнася до неприкосновеността на личния живот, Палмър заяви, че технологията е в съответствие със законите на ЕС за поверителност и че данните няма да бъдат споделяни с трети страни.
„Разработихме Bump с това и за да гарантираме, че потребителите не трябва да жертват поверителността на данните“, каза той. „Всички данни са достъпни както за отделния бизнес, така и за членовете на неговия екип. Всеки може да види кой е събрал данните, кога и защо.“
„Други решения, базирани на приложения, уведомяват потребителите само ако социалното дистанциране не успее „след събитието“, т.е. след като са били изложени на риск“, каза той. „Bump осигурява защита в реално време срещу риска на първо място.“
Показване на температурата
Междувременно термовизионните камери също бяха предложени като потенциален начин да се помогне на персонала да се върне в офиса. Камерите използват инфрачервена технология, за да открият излъчването на топлина от човек и след това да оценят телесната му температура.
Британската телекомуникационна фирма Vodafone внедрява термични детекторни камери, произведени от surveillance Tech maker Digital Barriers. Камерите в момента се използват в тренировъчната площадка на английския ръгби клуб Wasps, обаче Vodafone заяви, че те ще бъдат използвани в офиси, обикновено на входа или на рецепцията.
„Устройството използва както термовизионна, така и HD-камера, за да се осигури надеждно сканиране на телесната температура в реално време с точност до +/- 0.3°С и може да сканира до 100 души всяка минута“, каза Ан Шийхан, директор на Vodafone Business U. K.
В отговор на опасенията дали камерите могат да нарушат неприкосновеността на личния живот на работниците, Vodafone заяви, че камерите са „само решение за температурно сканиране“.
„Данните, които събира, са от значение само за този конкретен момент“, каза Шийхан. „Устройството не включва технологии като разпознаване на лица и не може да се използва като проследяващо устройство.“
Но подобно на много технологии, предложени за връщане на живота до някакво ниво на нормалност, здравните служители поставиха под въпрос използването на термовизионни камери в опит да проверят хората за потенциални случаи на вируса. Световната здравна организация, например, заяви, че температурното сканиране само по себе си „може да не е много ефективно“.
И докато някои технологични компании разбират начини за откриване на симптомите и регулиране на експозицията на вируса, други се стремят да го изкоренят.
Вземете например ултравиолетовите лъчи, които са били използвани за унищожаване на бактериите. Някои фирми, като холандския производител на осветление Signify, се надяват, че технологията може да бъде приложена към нов коронавирус, причиняващ Covid-19.
Световната здравна организация предупреди хората да не използват ултравиолетови лъчи върху кожата си поради опасните нива на радиация, които излъчват. Но Signify се стреми да използва светлина за дезинфекция на повърхности в офиси и други места като училища и тоалетни.
И науката може да бъде на страната на компанията. Signify тества собствените си ултравиолетови лъчи с изследователи от Бостънския университет, които установиха, че излагането на ултравиолетова светлина помага за унищожаването на вируса. В момента компанията Signify увеличава производството на осветителни тела.
Комуникация
Една от тенденциите, които пандемията е ускорила, е използването на софтуер за отдалечена комуникация и сътрудничество. На платформи като Zoom, Slack и Microsoft Teams се наблюдава рязко нарастване на търсенето и цели работни сили са принудени да се адаптират към отдалечената работа. Приложението за видеоконферентна връзка Webex Cisco разкри рекордните 324 милиона потребители, които посещават виртуални срещи през март.
„През последните няколко месеца има сеизмични промени в плана за работа“, каза пред CNBC Чинтан Пател, главен технолог на Cisco в Обединеното кралство. „От само себе си се разбира, че това, което се случи, беше невероятно.“
Въпросът за тези платформи е дали те ще могат да продължат тази инерция, тъй като мерките за жилищно настаняване на място ще отслабнат и бизнесът ще започне да се отваря отново. Ръководителите заявиха, че необходимостта от такива услуги ще продължи, тъй като предприятията използват „хибриден“ подход, при който персоналът остава вкъщи и някои служители се връщат в офиса.
Пател каза, че безконтактните технологии, като гласовите интелигентни асистенти, могат да помогнат за провеждането на виртуални срещи от офиса. Видео технологията на Cisco също е в състояние да измерва колко хора са на срещата, каза той, добавяйки, че това е в съответствие със законите на ЕС за поверителност.
Все пак може да отнеме известно време, преди повечето офис работници да се върнат в офиса. Много от големите технологични компании вече предлагат на работниците по-голяма гъвкавост в работните ситуации поради Covid-19 – Twitter отиде толкова далеч, че да позволи на служителите да работят от дома си „завинаги“.
Според проучване на YouGov, проведено по поръчка на компанията разработчик на софтуер за управление на идентичността Okta, само 29% от европейските работници, анкетирани в периода от април до май, биха искали да се върнат в офис на пълен работен ден. Във Великобритания този процент е намалял до 24%.
Междувременно 55% от работниците смятат, че разполагат с необходимото оборудване за работа у дома, докато 56% заявяват, че разполагат с подходящия софтуер. YouGov интервюира повече от 6000 души във Великобритания, Германия, Франция и Холандия.
„Ако наистина трябва да съберете всички заедно, трябва да се случи нещо извънредно“, каза пред CNBC Жулиен Кодорню, вицепрезидент на приложението Facebook Workplace – конкурент на Slack и Teams. „Надявам се, че офисът ще бъде място за по-смислени взаимодействия.“
Пътуване
И накрая, има въпрос за това как работниците ще стигнат до офиса. Лесно е да се разбере защо много хора в големите градове като Лондон и Ню Йорк, могат да се тревожат за това, как да използват обществения транспорт, потенциално пакетирани, като сардини в оживения автобус или метро. И шофирането в такива райони може да не е идеално.
Някои стартиращи фирми се надяват да убедят властите и потребителите, че двуколесните електрически превозни средства, като скутери и велосипеди, могат да решат този проблем. В Обединеното кралство това е особено вярно, тъй като правителството наскоро легализира карането на електронни скутери по пътищата. В цялата страна има редица съдебни дела.
Ню Йорк също одобри частното използване на електронни скутери и велосипеди и ще позволи на операторите на електронни скутери да кандидатстват за разрешителни във всички райони в града, с изключение на Манхатън.
Надеждата е, че тези устройства ще бъдат по-безопасна и екологична алтернатива за хората, които идват в офиса.
„Става въпрос за връщането на обществеността на работа, като се движи отново по безопасен начин“, каза Ричард Корбет, главен изпълнителен директор на шведската фирма E-scooter Voi, пред CNBC.
„Властите използват сегашната възможност като предизвикателство“, каза Пер Брилиот, главен изпълнителен директор на VNV Global, инвеститор в Voi.
„Това беше постоянна тенденция да се намали, не да се отнеме напълно, но да се намали нуждата от автомобили и изкопаеми горива за транспортиране в нещо по-чисто във всички аспекти.“
Още по темата:
J&J започва най-голямото планирано проучване досега за ваксина срещу Covid-19
UBS Global Wealth Management: Ръстът на имотите е неустойчив
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.06 | ▼0.04% |
USDJPY | 151.15 | ▼0.14% |
GBPUSD | 1.27 | ▲0.12% |
USDCHF | 0.88 | ▲0.03% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.12% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 948.80 | ▲0.17% |
S&P 500 | 6 029.62 | ▲0.16% |
Nasdaq 100 | 20 884.20 | ▲0.29% |
DAX 30 | 19 475.90 | ▲0.81% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 95 840.60 | ▼0.14% |
Ethereum | 3 595.03 | ▼1.70% |
Ripple | 1.53 | ▲3.87% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 68.82 | ▲0.04% |
Петрол - брент | 72.68 | ▲0.46% |
Злато | 2 637.44 | ▲0.03% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 549.08 | ▲1.97% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.70 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 135.99 | ▲0.29% |
UK Long Gilt Future | 95.66 | ▲0.12% |