Снимка: iStock
Според CoinDesk цената на биткойн достигна рекордно ниво – повече от 41 000 долара. Сега пазарната му стойност надвишава 700 милиарда долара, а в резултат на това стойността на целия пазар на крипто компоненти за първи път надхвърли 1 трилион долара, пише Тейлър Лок.
Ако слушате биковете, това е само началото.
„Това вероятно ще е 100 000, после 150 000, а след това и 200 000 долара“, каза Чамат Палихапития, основател и главен изпълнителен директор на Social Capital, в интервю за CNBC „Halftime Report“. „За какъв период? Не знам. (Може би) пет или десет години, но върви натам.“
С цялата тази реклама много хора се чудят дали си струва да инвестират в биткойн. Но крипто посочността също създава широк спектър от проблеми: някои се опасяват, че биткойн е балон, който е твърде рисков за инвестиции или е обект на измама, за да назове някои от тях.
CNBC Make It говори с експерти по биткойн и финтех за общите опасения около криптовалутата.
Твърде рисков ли е биткойнът за средния инвеститор?
В сравнение с повечето инвестиции, биткойнът „е много нестабилна, много рискова инвестиция“, казва Джеймс Ледбетър, редактор на FIN и член на CNBC. „Ако погледнете исторически цената на биткойна, ще видите, че има няколко случая, в които наистина се е покачила и след това е паднала много бързо.“
(Например, след растеж до почти 20 000 долара през 2017 г. цената на биткойна се срина и загуби една трета от стойността си за един ден, а през 2018 г. тя спада до 3122 долара, унищожавайки милиарди долари от общата пазарна стойност на криптовалутата.)
Макар че това може да означава по-големи печалби, то може да означава и по-големи загуби.
Ето защо някои, като инвеститора Марк Кюбан, сравняват биткойна с хазарта и съветват да инвестирате само толкова пари, колкото можете да си позволите да загубите.
„Трябва да сте поне морално и финансово подготвени, че катастрофата може да се случи отново. Тя може да се случи утре“, казва Ледбетър.
Разбира се, въпреки високата си продажна цена, „можете да отидете и да закупите дори биткойн за 5 долара, защото има възможност да се купуват частични акции, наречени сатоши“, посочва Антъни Помплиано, съосновател на хедж фонда за криптовалути Morgan Creek Digital Assets и биткойн инвеститор.
„Просто започнете малко, направете проучване, научете за това“, казва Помпиано.
(Ако все пак решите да инвестирате, Помпиано поддържа дългосрочното задържане на биткойна. Според плана, предлагането на биткойн е ограничено, така че биткойн бикът Помпиано вярва, че с нарастването на търсенето ще се увеличи и цената.)
Сигурни ли са биткойн „портфейлите“?
През юли широко разпространен хак в Twitter компрометира много акаунти на знаменитости, включително този на новоизбрания президент Джо Байдън, на бившия президент Барак Обама и на изпълнителния директор на Tesla Илон Мъск, в биткойн измама. В резултат на това стотици хиляди долари в биткойн бяха прехвърлени под фалшив претекст.
За мнозина това повдигна въпроси за сигурността на биткойна.
„Имаше няколко примера за кражба и измама, които могат да накарат средния инвеститор да мисли, особено ако ще инвестирате значителна сума. Според мен, това са напълно основателни страхове“, казва Ледбетър. Но той ги намира и за „свръх-раздути“.
Защото, докато биткойнът позволява на потребителите да извършват транзакции, без да разкриват лична информация или самоличност (което потенциално улеснява измамите), той не е напълно анонимен. Всяка транзакция с биткойни е документирана в цифрова книга, наречена блокчейн, където „портфейлът“ с криптовалутата на потребителя е представена под формата на уникална серия от случайни числа и букви. Благодарение на това, измамникът може потенциално да бъде проследен постфактум.
„Винаги напомням на хората, че биткойнът буквално има публична счетоводна книга“, казва Помпиано.
Освен това, биткойна е изключително трудно да се хакне благодарение на блокчейна.
„За да го хакнем, ще трябва да превземем мрежата, а за да го направим, ще се нуждаем от наша собствена мрежа от компютри, работещи 24/7 и за да го направи, това отделно ще ни струва милиарди долари“ казва Пол Виня пред The Wall Street Journal.
Ледбетър също така посочва, че традиционната борсова сметка в брокерската компания също може да бъде компрометирана. „Винаги има някакъв потенциал за измама или заплаха за сигурността.“
Най-сигурният залог е да се използва надежден брокер, казват експерти, „тези установени места, имат добър протокол за сигурност и бързо приложение за защита“, казва Ледбетър.
По принцип „нещата се случват“, казва той, „но когато погледнете големите истории за кражби, те са склонни да бъдат институционални и като че ли в периферията.“
Според уебсайта на Федералната търговска комисия (FTC) измамите с криптовалута са „популярен начин за измамниците да подлъжат хората да изпращат пари“, а повечето измами могат да „се появят като имейли, опитващи се да изнудят някого, схеми за онлайн препоръки или фалшиви инвестиции и бизнес възможности.“
„Не е като да има нещо, което по същество е несигурно в самия биткойн, по-скоро как хората се справят с него или го управляват“, казва Ледбетър.
Може ли лесно биткойнът да се конвертира във фиат и да се преведе?
Понастоящем повечето от основните транзакции с биткойн се извършват чрез преобразуване на биткойн във фиат валута, като щатския долар. (Например, PayPal обяви, че през 2021 г. потребителите ще могат да използват крипто посочността като „източник на финансиране за покупки“. Това, което всъщност означава, е, че когато потребителят „плаща“ с биткойн, той „ще бъде незабавно конвертиран във фиатна валута и транзакцията ще бъде уредена с търговците на PayPal във фиатна валута“, според уебсайта на PayPal.)
И в момента този процес на прехвърляне на биткойн към други сметки и превръщането му в различни валути, независимо дали е щатски долар или друга крипто валута, е „тромав“ и отнема много време, казва Ледбетър.
Освен това, ако използвате Bitcoin за транзакции, „наистина трябва да прочетете дребния шрифт – обикновено тези транзакции включват такси, но някои от тях вероятно ще се отпуснат малко с течение на времето“, казва Ледбетър.
Заедно с таксите, „продавачите все още нямат самочувствието да правят големи транзакции с биткойн“, каза инвеститорът Кевин О’Лиъри, председател на O’Shares ETF, през декември на Помплиано в „The Pomp Podcast“. „Сигурен съм, че това може да се промени с течение на времето, но не и днес.“
В бъдеще, според прогнозите на Помплиано, иновациите ще доведат до появата на технология, която „ще улесни ползването на биткойна с помощта на по-бързи транзакции, които ще бъдат по-евтини, по-ефективни и по-удобни за употреба.“
Балон ли е биткойнът?
Тези, които са уморени от биткойна, се притесняват, че сегашното рали на криптовалутата прилича на балона от 2017 г.
„Параболичният ход в биткойна за толкова кратък период от време, бих казал за всеки случай, е изключително ненормален“, каза Дейвид Розенберг, главен икономист в Rosenberg Research, пред CNBC „Trading Nation“ през декември. Розенберг смята, че биткойнът е „най-големият пазарен балон в момента“, съобщава CNBC.
Биткойн биковете обаче казват, че ралито през 2017 г. е различно, защото е предизвикано от спекулации на инвеститори на дребно, докато сегашното рали се дължи на институционални инвеститори, които купуват монети.
Ледбетър се съгласява: „Тези публично известни инвестиции на големи компании съществуват в реалния свят“, казва той. „Можете да ги посочите и да кажете: „биткойнът става все по-ценен в момента.“
Наистина, биткойнът наскоро получи подкрепа от големи инвеститори, като Пол Тюдор Джоунс и Стенли Сръкънмилър, от известни финансови компании, като PayPal и Fidelity, а също и от Square и MicroStrategy, които са използвали техните баланси за закупуване на биткойн.
Въпреки това, има както поддръжници, така и скептици.
През 2018 г. легендарният инвеститор Уорън Бъфет каза пред CNBC, че „от гледна точка на криптопосочността, като цяло, мога да кажа почти със сигурност, че те ще стигнат до лош край“.
Въпреки това, всеки възможен балон „не може да се спука за една нощ“, казва Ледбетър.
Може ли биткойнът да се използва като хеджиране срещу инфлацията?
Тези, които се застъпват за биткойна, често казват, че това е хеджиране от инфлацията и щатския долар и че ще преживее всеки икономически или инфраструктурен колапс, сравнявайки го със злато.
„Ако мислите за структурата на всяка отделна валута в света, те са инфлационни и контролирани от правителствата“, казва Помпиано. „И тези правителства имат много малки групи хора, които вземат решения за това, какво се случва с тази валута.“
Тъй като предлагането на биткойн е ограничено и контролирано от компютърен код, Помпиано твърди, че е „най-големият защитник на покупателната способност“.
Наистина, както и златото, „няма съмнение, че биткойнът може да бъде хеджиран срещу инфлацията, в зависимост от времевата рамка, когато купувате и дали се задържа или продава“, казва Ледбетър.
Въпреки това, отбелязва той, биткойнът е „много по-волатилен“ от златото.
„Докато биткойнът расте, разбира се, това е отлична защита срещу инфлацията, но може да се понижи и така да загубите пари – не просто не сте в крак с инфлацията, всъщност губите капитал.“
Не всички обаче са съгласни с това.
„Без значение колко фенове (на биткойна) искат да се преструват, че това е хеджиране от сценария на Съдния ден, това не е така“, каза Кюбан пред Forbes. „Държавите ще предприемат стъпки за защита на своите валути и способността им да облагат, така че колкото повече хора вярват, че това е нещо повече от съхранение на ценности, толкова по-голям е рискът от държавната намеса, пред която са изправени.“
Още по темата:
PayPal ще яхне крипто вълната към по-високи доходи
Биткойнът напомни за бурните си движения от минали цикли на ръст и спад
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.76% |
USDJPY | 155.82 | ▼0.22% |
GBPUSD | 1.25 | ▲1.04% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.17% |
USDCAD | 1.43 | ▼0.25% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 589.50 | ▼0.33% |
S&P 500 | 6 127.96 | ▼0.33% |
Nasdaq 100 | 21 870.20 | ▼0.65% |
DAX 30 | 21 489.50 | ▼0.56% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 105 846.00 | ▲1.85% |
Ethereum | 3 370.79 | ▲0.94% |
Ripple | 3.14 | ▲0.66% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 74.64 | ▲0.53% |
Петрол - брент | 77.54 | ▲0.47% |
Злато | 2 774.90 | ▲0.74% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.08 | ▼1.71% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.50 | ▲0.13% |
Germany Bund 10 Year | 131.30 | ▼0.20% |
UK Long Gilt Future | 91.84 | 0.00% |