Снимка: iStock
Въпреки че броят на глобалните инфекции с Covid-19 намалява по целия свят, водещи американски здравни служители предупреждават за предстояща вълна от инфекции, тъй като нови, по-заразни – и вероятно по-смъртоносни – варианти на вируса се разпространяват в САЩр пише Ноа Хигинс-Дън от CNBC.
Учените не са изненадани от появата на нови варианти и повториха, че наличните ваксини все още трябва да работят срещу тях – макар и малко по-ефективно, отколкото срещу оригиналния „див“ щам. Въпреки това, висшите длъжностни лица на САЩ за здравеопазване и експерти за инфекциозни заболявания, се опасяват, че тези високо инфекциозни възможности, особено щам B.1.1.7, който се появи във Великобритания, могат да се обърне на текущата низходяща траектория на разпространение на инфекции в САЩ и да забави възстановяването на страната след пандемия.
„Аз мисля, че ние трябва да започнем от това, че следващата вълна на растеж на случаите, в същата степен, с която ние имаме, ще бъде с B.1.1.7, и това е нещо, за което аз мисля, че всички трябва да бъдат още по-внимателни“, заяви Анди Славит, старши съветник в Белия дом по въпросите, свързани с Covid-19, пред MSNBC миналата седмица. „Хубаво е да видим, че броят на случаите пада, но това може да бъде подвеждащо.“
Защо вирусите мутират
Тъй като коронавирусът се разпространява, той създава огромен брой копия на себе си и всяка версия е малко по-различна от предишната, казват експертите. SARS-CoV-2, вирусът, причиняващ Covid-19, има много възможности за разпространение и размножаване. Колкото повече хора се заразяват, толкова по-голяма е вероятността от проблемни мутации.
Трите основни „опции за безпокойство“, които притесняват американските служители, бяха разкрити за първи път във Великобритания, Южна Африка и Бразилия. Вариант B.1.1.7, открит за първи път в Обединеното кралство, се размножава бързо в Съединените щати и, вероятно, ще стане преобладаващ щам на нацията до март, според януарско изследване на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията.
Мутирайки, вирусът просто се опитва „да стигне до следващия домакин и да направи повече за себе си“, каза д-р Адам Лоринг, експерт по инфекциозни заболявания от университета на Мичиган в Ан Арбър, в интервю за JAMA network на 4 февруари. Както и други коронавирусът SARS-CoV-2 има тенденция да мутира по-бавно от други вируси, като например грип, защото той има ензим „редакция“, който улавя някои промени при репликация.
В други случаи „спасителните мутации“ позволяват на вируса да се адаптират към „избирателен натиск“, т.е. когато вирусът е изправена пред популация, която вече има някаква степен на имунитет срещу него – независимо дали предишна инфекция, ваксинация или лечение на антитела – което ограничава способността му да се разпространи, но не го спира.
„Можете да мислите за това като тест за нови решения“, каза Лоринг. „Или тази мутация ще те направи по-добър вирус, или по-лош, и тогава ще имаш избор. Оцеляване на най-силните, поради липса на по-подходящ термин.“
Изследвания показват, че по-тревожни вирусни мутации могат да дойдат от хора със слаб имунитет, тъй като тялото се нуждае от повече време, за да реагират и изчистят вируса, като му дадат повече време, за да го разберат и да мутира, каза д-р Денис Бъртън, ръководител на отдел имунология и микробиология на Изследователския институт Скрипс.
„Ако някой има вирус и се отърве от него за няколко дни, нямате много шансове да мутирате“, каза Бъртън пред CNBC в телефонно интервю. „Но ако някой има вирус, като имунокомпрометиран човек и крие вируса в продължение на няколко седмици, тогава той ще има много по-голям шанс да мутира.“
Защо някои са по-лоши от други
Само малък брой възможности се превръщат в проблем за общественото здраве, казват специалистите по инфекциозни болести. Тези варианти обикновено се разпространяват по-лесно, причиняват по-тежки заболявания при заразени хора или избягват някои защити от ваксини и антитела.
Директорът на ЦКПЗ д-р Рошел Валенски заяви пред JAMA в сряда, че вариантът B.1.1.7 се счита за с около 50% по-предаван, а ранните данни показват, че може да е с 50% по-вирулентен или смъртоносен.
Има и доказателства, че хората, които са заразени с по-ранни щамове на вируса, могат да бъдат повторно инфектирани с вариант B.1.351, произведен в Южна Африка, според бележка на Валенски в JAMA, заедно с главният медицински съветник на Белия дом д-р Антъни Фаучи и д-р Хенри Уолке, управител на ЦКПЗ за инциденти с Covid.
SARS-CoV-2 е коронавирус, който е от голямо семейство от вируси, наречени „за короновидните шипове на тяхната повърхност“, според ЦКПЗ. Изследователите проследяват тези сраствания, или S-протеин, за наличието на мутации, защото те могат да позволят на вируса да се свързва по-лесно с клетките или да увеличи количеството вирус, който човек изхвърля.
S-протеинът има така наречения „рецепторен свързващ домейн“, който действа като „ръката на шипа“, която хваща това, известно като ACE2 рецептор върху човешките клетки, каза д-р Даниел Грифин, шеф по инфекциозни болести на ProHEALTH пред CNBC.
Промените в S-протеина могат да бъдат проблем, защото тези шипове са били целта на неутрализиращите антитела, които се борят с Covid-19 и се създават чрез естествена инфекция или ваксинация, каза Грифин. Те също така могат да повлияят на ефективността на терапията с моноклонални антитела, които предотвратяват развитието на тежки заболявания при хората.
Например, вариантът B.1.1.7, идентифициран за първи път в Обединеното кралство, има няколко различни мутации, според ЦКПЗ. Една от ключовите мутации, N501Y, е промяна в протеина, който според учените помага на вируса да се свързва по-лесно с клетките.
Същата ключова мутация N501Y се развива отделно във вариант B.1.351, идентифициран в Южна Африка, и вариант P.1, открит в Бразилия. И двата щама също са развили друга мутация в техните протеини, известни като E484K.
ЦКПЗ предупреждава, че тази мутация, която в момента е идентифицирана в някои случаи B.1.1.7, може да бъде резистентна към лечението на антитела, и по-ранни проучвания показват, че тя може да намали ефективността на някои ваксини.
„Това е, което наистина ме притеснява“, каза Грифин пред CNBC, позовавайки се на E484K мутацията.
Какво означава това за ваксините
Въпреки че ваксините все още са доказали своята ефективност срещу тези варианти, има опасения, че щамът B.1.351 може да представлява някои проблеми.
Големите клинични проучвания на Johnson & Johnson и Novavax съобщиха в края на януари, че техните ваксини са намалили ефективността при тестването в Южна Африка. Novavax заяви, че ваксината е само на 49% ефективна, сред 44 случаи с Covid-19 в Южна Африка, а J&J заяви, че ваксината е била на 57% ефективна при предотвратяване на симптоматичен Covid-19.
Директорът на Световната здравна имунизационна организация Кейт О'Брайън заяви в четвъртък, че тези резултати не дават много сигурност, тъй като броят на случаите в южноафриканските проучвания е нисък.
„Все още сме в самото начало на тълкуването на доказателствата и отново най-важното е да получим повече информация за това, което всъщност се случва по отношение на болестта“, каза О'Брайън на пресконференция. „Като цяло виждаме, че ваксините запазват ефективността си срещу болести, макар и на по-ниско ниво при условия без опции, които са широко разпространени.“
Pfizer и Moderna
Клиничните изпитвания от Pfizer-BioNTech и Moderna са извършени преди появата на вариантите, така че учените извършват лабораторни тестове, за да определят колко добре кръвни проби от хора, които вече са били ваксинирани, реагират на лабораторно изградени вирусни варианти с ключовите мутации.
Тези проучвания, които изследват дали кръвният серум неутрализира вируса и предотвратява репликацията му, показват намалена производителност при тестване срещу вариант B.1.351. Това „подсказва, че ваксините, които понастоящем се използват, могат да бъдат по-малко ефективни при предотвратяването на инфекция поради този вариант“, пишат Валенски, Фаучи и Уолке в своята гледна точка.
Въпреки това, способността на организма да се бори с вируса може да зависи не само от неутрализиращи антитела, включително и на Т-клетките и В-клетките, които могат да помогнат за борба с вируса, но които не се измерват в ранните лабораторни оценки, каза Лоринг пред JAMA.
Добрата новина е, че ваксините Pfizer и Moderna също показват висока ефективност при по-ранни проучвания – приблизително 95%. Така че има безопасна възглавница, която ще намали тяхната производителност, докато лекарите все още ще ги смятат за ефективни, казват експертите. Също така е доказано, че инжекциите осигуряват защита срещу хора, заразени с тежки форми на заболявания, които могат да доведат до хоспитализация или смърт.
Както Pfizer, така и Moderna вече заявиха, че работят върху бустер за техните ваксини, които ще издържат по-добре на щама B.1.351.
Търсене на мутации
Вариант B.1.1.7 беше идентифициран за първи път в Обединеното кралство през декември, но се смята, че се е появил в някакъв момент през септември. Много експерти приписват способността на този от Обединеното кралство да извършва геномно секвениране в широк мащаб, за да открие този вариант.
Геномното секвениране е лабораторна техника, която разрушава генетичния код на вируса, позволявайки на изследователите да проследят как се променя с течение на времето и да разберат как тези промени могат да му повлияят.
В САЩ понастоящем има 1661 документирани случая на Covid-19 с вариант B.1.1.7, 22 случая с вариант B.1.351 и пет случая с вариант P.1, според последните данни на ЦКПЗ. Служителите признават, че САЩ секвенира малка част от случаите, а разпространението на опциите вероятно е много по-широко. Федералното правителство обаче наскоро се опита да увеличи броя на пробите, които секвенира всяка седмица, за да открие тези варианти и други мутации, които могат да се развият вътрешно.
ЦКПЗ си партнира с обществени медицински и търговски лаборатории за бързо разширяване на обхвата на секвенирането на генома в страната. Валенски каза на JAMA в сряда, че през януари САЩ са секвенирали само 250 проби седмично, които оттогава са се увеличили „до хиляди“. Тя добави ,че „ние не сме там, където трябва да бъдем“.
Д-р Илхем Месауди, директор на Калифорнийския университет в Центъра за изследване на вирусите в Ървайн, каза, че процесът може да отнеме много време и да изисква много труд, но възникващите щамове ще бъдат пропуснати, ако лабораториите не подредят определен процент от всички положителни Covid-19 резултати от теста, за да се намерят новите мутации.
„Сега се опитваме да наваксаме“, каза тя в телефонно интервю за CNBC. „Мислим да се върнем и да видим дали имаме това.“
Маски и социално дистанциране
Бързо разпространяващите се варианти подновяват важността на потискането на разпространението на коронавируса чрез мерки за обществено здраве, като носене на маски, социално дистанциране и практикуване на хигиена на ръцете, за да се предотвратят по-нататъшни мутации и да се спечели време за страните да въведат животоспасяващи ваксини.
Но коронавирусните варианти не са само проблем за Съединените щати. Ако вирусът циркулира в други части на света, които са неваксинирани, това може да доведе до мутации, които могат да застрашат широко разпространените ваксини в други страни, предупреди ръководителят на ЦКПЗ в сряда.
В крайна сметка целият свят ще трябва да изгради имунитет към вируса, в противен случай опциите ще продължат да бъдат проблем, каза Бъртън пред CNBC.
„Рано или късно опциите ще стигнат навсякъде, ако имат голямо предимство“, допълни Бъртън. „Това е глобален проблем, а не само на една определена страна.“
Още по темата:
До каква степен двойните маски намаляват експозицията на Covid-19?
7 от най-големите митове за ваксината срещу коронавирус, опровергани от експерти
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.03% |
USDJPY | 156.46 | ▲0.16% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.03% |
USDCHF | 0.91 | ▲0.03% |
USDCAD | 1.43 | ▲0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 43 540.20 | ▲0.09% |
S&P 500 | 5 998.12 | ▲0.08% |
Nasdaq 100 | 21 428.00 | ▲0.07% |
DAX 30 | 20 746.30 | ▲1.77% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 99 869.00 | ▼0.65% |
Ethereum | 3 405.12 | ▼1.35% |
Ripple | 2.99 | ▼4.78% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 79.14 | ▲0.11% |
Петрол - брент | 81.03 | ▲0.98% |
Злато | 2 696.17 | ▲0.06% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 545.92 | ▼0.02% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 108.24 | ▼0.03% |
Germany Bund 10 Year | 131.50 | ▲0.86% |
UK Long Gilt Future | 90.96 | ▲2.18% |