Снимка: iStock
Китай предприе репресии върху добива на биткойни и Илон Мъск, който преустанови приемането на биткойни от Tesla поради големите количества енергия, необходими за добива, допринесоха за загубата на крипто валутата почти наполовина от стойността си от над 64 000 долара през април, пише Катрин Клифърд от CNBC Make It.
Това също така затруднява дори биковете да го пренебрегват, което мнозина смятат за проблеми с устойчивостта на биткойна. (Въпреки че не всички са съгласни с това.)
Какво е решението? Ето защо биткойнът консумира толкова много енергия и според експерти няколко начина за добив на биткойни могат да бъдат по-екологични.
Защо добива на биткойни има проблеми с устойчивостта?
Основният проблем с устойчивостта на биткойна е огромното количество енергия, използвана при добива на криптовалутата.
Извличането на биткойни е начина, по който новите биткойни се пускат в обращение. Миньорите проверяват транзакциите в блокчейна на биткойна, за да избегнат измами, а като награда те дават нови биткойни. За да проверите транзакциите, миньорите трябва да решат изключително сложни математически проблеми, главно чрез опити и грешки, което изисква сложни компютърни системи и голям обем изчислителна мощност. Такава голяма изчислителна мощност консумира много електроенергия.
„В момента милиони устройства за добив на биткойни по света генерират нон-стоп 130 квинтилиона такива предположения всяка секунда от деня. Взети заедно, тези машини сега консумират толкова електроенергия, колкото една страна като Холандия“, казва Алекс де Фрийс, финансов икономист, който ръководи Digiconomist.
И поради това, колкото по-висока е цената на биткойните, толкова повече енергия е необходима на миньорите, за да получат биткойни.
„Ето защо консумацията на енергия обикновено нараства или намалява, когато биткойнът съответно набира или губи стойност“, казва Марк Беванд, експерт по компютърна сигурност, разработил оригиналната методология за индекса за потребление на електроенергия в Кеймбридж.
Тези чудовищни компютърни системи също създават проблем: „Другата половина на проблема е широкомащабна и честа подмяна на оборудването, за да се подкрепят минните дейности с висока интензивност. Производството и изхвърлянето на тези електронни устройства изискват значителни емисии“, казва Дабо Гуан, ръководител на катедра „Икономика на изменението на климата“ в Университета Цинхуа, Пекин, Китай.
Използването на възобновяема енергия може да намали производството на парникови газове
Проблемът с използването на толкова много електроенергия е, че енергията, произведена от изгарянето на изкопаеми горива, изхвърля парникови газове в атмосферата, които след това причиняват изменението на климата. Така че докато преходът на биткойн копаенето на енергия от възобновяеми източници може да не намали общото потребление на енергия, това може да намали използването на изкопаеми горива.
Изследователска статия, публикувана от Гуан и колегите му през април, показва например, че се очаква енергийното потребление на блокчейна биткойн в Китай да генерира количество емисии на парникови газове, еквивалентно на годишната продукция на Чехия или Катар.
Не е ясно обаче какво точно количество емисии на парникови газове би било запазено, ако добивът на биткойн се прехвърли на възобновяема енергия на 100%, тъй като човек знае колко добив вече е направен с възобновяеми енергийни източници.
Обикновено цитираните оценки варират от 39% до 73% възобновяема енергия. Джеси Морис, изпълнителен директор на сдружение с нестопанска енергийна мрежа, казва, че според повечето оценки, от 20% до 50% биткойните се захранват от възобновяеми източници на енергия, но всички налични цифри се основават на данни за самоотчитане, което не може да бъде проверено.
Например, биткойн миньорите в Китай са известни, че използват както изкопаеми горива, така и водноелектрическа енергия (най-често срещаната възобновяема енергия за добив на биткойни). Но тъй като китайското правителство започна да предприема репресии върху добива на биткойни, много миньори напускат и се отправят към Тексас, наред към други потенциални нови домове.
Това „може допълнително да влоши въздействието върху околната среда, ако миньорите се преместят в Тексас“, казва Гуан. „Тексас има най-висок дял в САЩ в потреблението на електроенергия от изкопаеми горива.“
За да се постигне напредък, на първо място е необходимо точно разбиране за това колко енергия се използва и какъв процент е възобновяем. Мъск каза, че е говорил с група миньори, които са се ангажирали да публикуват данни за използването на възобновяеми енергийни източници, което той нарече „потенциално обещаващо“.
Crypto Climate Accord, група, работеща за създаването на индустрията за криптовалута, задвижвана от 100% възобновяема енергия, изгражда софтуер, който ще позволи на миньорите анонимно да отчитат количеството и вида на мощността, която използват, казва Морис (Energy Web е основател на споразумението).
Други, като Де Фрийс, са скептични, че миньорите на биткойн доброволно ще се отнасят прозрачно към използването на енергия. „Не очаквам по-голяма откритост директно от биткойн миньорите, тъй като обемът на незаконните минни дейности бързо се увеличава“, казва той. „Тези миньори няма да разкрият нищо.
Някои, като Bewand, обаче, казват, че биткойнът естествено ще премине към чиста енергия, тъй като ще стане по-евтина от електроенергията, която отделя въглеродните емисии.
„Устойчивостта на добива на биткойни е проблем, който ще се реши сам поради технологичните тенденции. [...] Миньорите правят всичко по силите си, за да намерят възможно най-евтината електроенергия и това често ги тласка да използват възобновяеми източници, тъй като наскоро са станали най-евтината електроенергия“, казва Беванд. „Например, според Международната агенция по енергетика (МАЕ), цената на мегават за изграждане на слънчеви електроцентрали за първи път в световен мащаб е по-ниска от тази на изкопаемите горива“.
Но всъщност осигуряването на добив от възобновяеми енергийни източници е „краткосрочно решение“ на спорна стойност, казва Гуан.
Ако достъпът до възобновяема енергия е ограничен – например, сушата води до ограничаване на водноелектрическата енергия – тогава възниква въпросът дали тази енергия първоначално трябва да бъде насочена към биткойн. „Това електричество обикновено може да служи за по-добри цели“, казва Гуан.
Въглеродният данък може да стимулира миньорите да преминат към „зелено“
Тъй като въглеродните емисии са причинени от минни дейности, въвеждането на въглероден данък за миньорите би било „ефективн начин за мотивиране на „по-екологични минни дейности“, казва Гуан.
Данъкът върху въглерода потенциално би направил добива на биткойн по-малко привлекателен, казва Де Фрийс. И „биткойнът, който губи своята привлекателност, логично би намалил цената си. Това от своя страна намалява размера на парите, спечелени от миньорите, и колко харчат за машини за доставка на енергия (което също намалява въздействието върху климата)“, казва той.
Но това решение също има своите проблеми.
На първо място, необходимо е да се разработи независим стандарт за проследяване на емисиите, свързани с криптовалутите, се казва в документа, публикуван на 18 юни, „Истинските разходи за цифрови валути: изследването на въздействието, идващи извън рамките на използването на енергия“. В документа, чийто автор е Де Фрийс, се казва, че индустрията за криптовалута може да използва някаква итерация на Протокола за парникови газове, който е международен съвместно разработен счетоводен стандарт за проследяване на емисиите на парникови газове в публичния и частния сектор.
Но дори ако въглеродните емисии се отчитат централно и независимо се проверяват, установяването на въглероден данък в децентрализирана валута е трудно. „Операция за добив на полезни изкопаеми може да се движи с лекота, и миньорите могат просто да се преместят в юрисдикция, където въглероден данък не се прилага“, казва Питър Уол, главен изпълнителен директор на Argo Blockchain.
Освен това би било неуместно да се налага данък върху въглеродните емисии от биткойн по-рано, отколкото в други отрасли на икономиката, казва Морис.
„Има десетки, ако не стотици индустрии, освен крипто/биткойна, които са отговорни за много по-големи обеми на емисиите на въглерод: нефт и газ, транспорт, авиация, стомана, потребителска електронна консумация... списъкът може да продължи“, каза Морис.
„Разпределянето на биткойн отделно и облагането на въглеродния му отпечатък в това отношение няма много логично значение.“
Променете в организацията на биткойн
Биткойнът е създаден, за да работи с така наречения механизъм „доказателство за работа“, който води до добив с висока консумация на енергия.
„С доказателство за работа, системата избира (за награда в биткойни) първия миньор, който решава енергийно интензивни изчисления“, казва Беванд. По този начин, колкото повече работа или изчислителна мощ инвестира миньорът, толкова по-вероятно е да получите биткойн.
Но има алтернативен механизъм, наречен „доказателство за залога“, който някои алт криптокомпоненти вече използват и който Ethereum 2.0 ще използва като част от актуализацията.
Доказателството за залагане организира криптовалутата въз основа на това колко от валутата притежава потребителят, а не въз основа на това кой миньор е решил проблем. Най-общо казано, ако притежавате 3% Ethereum 2.0, тогава например ще можете да проверите 3% от транзакциите, казва Беванд. Има някои допълнителни фактори, които трябва да се вземат предвид, като например, че потребителите трябва да притежават минимална сума, казва той.
Но с доказателство за залога няма изчисления, така че „това не изисква разходи за енергия“, допълва Беванд.
Ако биткойнът премине към механизъм за потвърждаване на скоростта, „потреблението на енергия в мрежата може да намалее с 99.95%“, казва Де Фрийс.
Не е непременно реалистично обаче, че такава промяна ще се случи.
На първо място, „самолетът е във въздуха и опитът за смяна на доказателство за залог би бил подобен на опит за смяна на двигателя на самолета в средата на полета“, казва Уол.
Освен това мнозина смятат, че системата за проверка на здравето е най-безопасната, казва Уол. И степента на централизация, която е необходима (например, само за тези, които имат определен брой криптокомпоненти) за потвърждение на залог, е пречка за много в биткойн общността, които се гордеят с факта, че биткойнът е децентрализиран, казва Беванд.
„Това е една от причините, поради които те не са много популярни: много хора не им вярват“, казва той.
Още по темата:
Криптовалути, или злато - кой е по-добрият хедж срещу инфлация?
Как се представи биткойнът спрямо другите големи криптовалути през юни?
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▲0.44% |
USDJPY | 157.97 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.15% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.38% |
USDCAD | 1.44 | ▼0.09% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 726.60 | ▲0.28% |
S&P 500 | 5 877.12 | ▼0.27% |
Nasdaq 100 | 20 896.70 | ▼0.72% |
DAX 30 | 20 386.30 | ▲0.29% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 572.40 | ▲2.18% |
Ethereum | 3 227.52 | ▲2.91% |
Ripple | 2.67 | ▲5.66% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 76.88 | ▼0.54% |
Петрол - брент | 80.38 | ▼0.66% |
Злато | 2 677.29 | ▲0.36% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 546.12 | ▲0.35% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.32 | ▼0.13% |
Germany Bund 10 Year | 130.39 | ▼0.34% |
UK Long Gilt Future | 89.03 | ▼0.43% |