Снимка: iStock
През март 2021 г. криптопредприемачът и инвеститор Дейвид Джонстън заедно с родителите си, съпругата си, трите си дъщери и компанията си се мести в Пуерто Рико. 36-годишният мъж, който участва в криптосистемата от 2012 г. насам, казва, че решението да се премести от Остин е било повече от елементарно, съобщава CNBC.
Освен факта, че Пуерто Рико предлага целогодишен тропически фон с живописни плажове, територията на САЩ също има криптоприятелски политики, включително огромни данъчни облекчения за тези, които прекарват поне 183 дни на острова всяка година. Жителите могат да запазят американските си паспорти и в същото време да не плащат никакви данъци върху капиталовите печалби. Това със сигурност е помогнало за взимане на решението за Джонстън, въпреки че за него по-големият стимул е бил огромният страх от пропускане.
„Ето къде са всичките ми приятели. Нямам нито един приятел в Ню Йорк и може би пандемията го е ускорила, но всеки от тях се е преместил в Пуерто Рико“, каза той, отбелязвайки, че много от приятелите му в Калифорния също са се преместили.
Джонстън каза през CNBC, че след като видял приятелите и колегите си да бягат, той отишъл сам да се увери как стоят нещата в началото на 2021 г.
„Казах си: „Еха, окей, ясно“, спомня си Джонстън първото си впечатление от малката островна територия, чийто периметър може да бъде обиколен за половин ден. „Островът е дом на три милиона души... има достатъчно място за изграждане на технически център“.
Джонстън казва, че Пуерто Рико много му напомня за Остин през 2012 г. Още преди Tesla, Samsung и Apple да помогнат за превръщането на столицата на Тексас в един от най-популярните технологични центрове в страната, той казва, че градът е изглеждал малък. Но както и в днешния Пуерто Рико, Остин е имал огромна енергия и много ентусиазирани хора, които са се преместили там, което се е ускорило с течение на времето. Така че за Джонстън да се премести в Пуерто Рико е като да имаш шанса да започнеш нещо голямо.
„Това е мястото, където е моята общност. Там отиват хората, които познавам и обичам, и отиват там, за да построят нещо страхотно. Нещо, което помага на обикновените хора и това ми харесва в отворения код. Това ми харесва в блокчейна. Той е отворен за всички“, каза той.
Ползите от живота на острова
Пуерто Рико бързо се превърна в нова популярна дестинация за криптоконтингента.
Информаторът на Facebook Франсис Хауген, която каза пред New York Times, че е купила криптовалута „в точното време“, се премести от Сан Франциско в Пуерто Рико миналата година, отчасти за да бъде заедно със своите „криптоприятели“ на острова. Противоречивата звезда на YouTube и инвеститор на NFT Логан Пол създаде магазин там, както и криптомилиардерът Брок Пиърс, дете актьор (известен от „Великите патета“), превърнал се в инди кандидат за президент през 2020 г.
Междувременно Джонстън казва, че цялата му офис сграда е пълна със стартиращи фирми и криптокомпании.
„Pantera Capital (криптофонд) е на петия етаж, а на шестия етаж има съвместни работни пространства. Моята компания, DLTx, зае осмия етаж и NFT.com е на дванадесетия етаж. Всичко това се случил през последните 12 месеца“, казва Джонстън пред CNBC.
Redwood City Ventures, фонд, който инвестира в биткойн и блокчейн компании, също отвори офис на американска територия.
За мнозина по-голямата привлекателност на острова е свързана със „Закон 60“ (Act 60), който предлага значителни данъчни облекчения на квалифицирани жители.
В САЩ инвеститорите плащат до 37% за краткосрочно увеличение на капитала и до 20% за дългосрочно увеличение, което се отнася до криптокомпозициите и други активи, съхранявани повече от година. Едно от данъчните облекчения по „Закон 60“, известен като „Закона за индивидуалните инвеститори“, намалява това данъчно задължение до нула, ако са изпълнени определени изисквания. Това е особено важно за предприемачите и криптотърговците.
Съществува и сериозен данъчен стимул за собствениците на фирми да се коренят в Пуерто Рико. Континенталните компании се облагат с федерален корпоративен данък от 21% плюс държавен данък, който варира. Ако фирмата изнася услугите си от Пуерто Рико в САЩ или навсякъде другаде, тя плаща корпоративен данък в размер на 4%.
Дипломираният експерт-счетоводител Шиан Чандрасекера предупреждава, че всяка печалба, генерирана преди пристигането в Пуерто Рико, все още се облага със стандартни данъчни ставки за капиталовите печалби в континенталната част на САЩ. Това е просто печалба, получена след като сте станали жител на Пуерто Рико, която не се облага с данъци.
„Това е частта, за която хората не говорят“, каза Чандрасекера, който оглавява данъчната стратегия в компанията за софтуер за криптоданъци CoinTracker.io.
Но има заобиколно решение.
Ако инвеститорът има определена сума на печалба, той може да отиде в Пуерто Рико, да получи разрешение за пребиваване, да продаде своя дял и след това да го изкупи като нова позиция. По този начин те избягват да мътят водата с ползите, които получават от САЩ.
Изградете го и те ще дойдат
Данъчните правила на Пуерто Рико, почти прекалено добри, за да са истина, бяха измислени преди десетилетие, за да помогнат за привличането на хора и пари в брой в момент, когато островът губи жители и пари.
През последните няколко години територията е претърпяла поредица от неуспехи – земетресения, урагани, многогодишен фалит и глобална пандемия. За голямо облекчение на правителството, инвеститорите сега идват с рекордни темпове.
Корпоративният и данъчен адвокат Джовани Мендес помага за привличането на нови пуерториканци. Той съобщи пред CNBC, че почти половината от клиентите му в момента са или криптокомпании, или криптоинвеститори, чийто брой е нараснал експоненциално през последните шест години.
Мендес, който е израснал в град, на два часа път с кола западно от столицата на Пуерто Рико Сан Хуан, казва, че през март 2020 г., точно когато пандемията Covid започна да затваря страните по света, той е започнал да говори с клиенти дали да се премести във Флорида (щат без данъци) или Пуерто Рико. В крайна сметка мнозина са избрали Пуерто Рико.
„Наистина не очаквах много хора да реагират на всичко, което се случва с пандемията, но напротив, много хора всъщност просто решиха да дръпнат спусъка“, каза Мендес. „Това със сигурност е свързано с увеличаването на стойността на криптоактивите“.
Криптоинвеститорът Джордж Бърк мисли за това от 2018 г., но в крайна сметка реши да го направи миналата година.
„Като се има предвид как биткойнът се развива през 2021 г. и работата на моята компания, знаех, че трябва да променя нещо, така че Пуерто Рико стана наистина добър вариант“, каза Бърк.
Въпреки че Бърк не е споделил точна сума пред CNBC, той каза, че неговите криптовалути се покачват до средния диапазон от седем цифри. „Бях на масова продажба на етериум... имаше само около 6000 души, които успяха да го направят“, каза Бърк, който сподели пред CNBC, че е работил и върху първата дебитна биткойн карта през 2013 г.
Що се отнася до самото преместване, Бърк казва, че процесът е сравнително прост.
„Качих се на самолета, установих мястото си на пребиваване в същия ден, когато слязох от самолета, просто взех стая в къщата на моя приятел и завъртях колелото“, каза той.
Бърк добави, че не е трябвало да подава заявление, преди да пристигне. Самият той е написал заявление за освобождаване на отделен инвеститор и е платил на адвокат 15 000 долара, за да му помогне с освобождаването от бизнеса.
Това е подобно преживяване за Джонстън, който казва, че му е отнело от шест до девет месеца, за да премине всички повърхностни прегледи, въпреки че „не изисква огромни усилия“.
„Искам да кажа, че това е Америка“, каза Джонстън. „ Нямате нужда от виза. Не е нужно да кандидатствате за разрешение за пребиваване. Нямате нужда от паспорт. Можете просто да вземете вътрешен полет и да се отидете в Сан Хуан, да получите шофьорска книжка, да купите къща и да отворите офис в центъра на града“.
„Всичко мина доста гладко“, добави той.
Вътре в криптоклика на Пуерто Рико
Преди да се премести в Пуерто Рико, Теодор Агранат каза пред CNBC, че не знае много за Пуерто Рико, освен факта, че това е американска територия. Той също така си спомни, че е видял изображения на бившия президент Доналд Тръмп, който хвърля хартиени кърпи в тълпата по време на урагана Мария.
Но след като разговаря с приятели, които са направили този ход и сам е направил проучване миналата пролет, 45-годишният мъж почувствал, че Пуерто Рико може да бъде мястото, което е търсил, откакто първият му син се е родил през 2003 г.: Общност от предприемачески семейства с деца, състояща се от хора с отворено мислене, които са възприели домашното обучение и алтернативните диети – самият Агранат се занимава със сурови храни – като в същото време функционира като инкубатор за стартиращи фирми, обединяващи бизнес и творчески умове. Той намери точно това в югоизточния пуерторикански град Хумакао.
Агранат, управляващ инвестиционен фонд за блокчейн на ранен етап, който е вложил пари в над 225 проекта миналата година, казва, че финансовите стимули също са били от огромна полза.
Досега островният живот се развива доста добре.
Агранат и съпругата му учат вкъщи трите си деца, а за тяхното 14-годишно дете са персонализирали учебната програма, така че да включва теми, свързани с криптопространството, включително NFT, криптоигри и размяна на токени.
Джонстън, живеещ в предградието на Сан Хуан Гуайнабо, предприема подобен подход. Той и съпругата му учат вкъщи и трите си деца, а криптографията е част от плана на урока от първия ден.
„Децата ми имат криптопортфейли от раждането си“, каза Джонстън пред CNBC. „Когато вършеха домакинска работа за баба си, тя се опита да им плати веднъж в брой и те казаха: „Не, благодаря, бабо. Предпочитам биткойни“.
Извън предградията мнозина се събират за Crypto Mondays, седмична среща, провеждана в хубави хотели и ресторанти в столицата, както и Crypto Curious, която привлича нови хора в пространството и обхваща теми като NFT, DeFi и как да отворете свой собствен криптопортфейл. Стотици местни жители са започнали да участват в тези срещи, които сега се провеждат и на испански език.
Бърк, който казва, че неговите приятели и криптоколеги са се местили в Пуерто Рико след последното биткойн бичи рали през 2017 г., каза пред CNBC, че всеки четвъртък той присъства на обяд с около 30 до 40 други хора с криптомислене, които живеят в Кондадо Бийч или Олд Сан Хуан.
Някои местни жители са недоволни
Не всички са доволни от притока на нови жители.
Първо, местните жители не са доволни от факта, че нямат право на освобождаване от данък върху капиталовите печалби, предназначен за лица, които не са пуерториканци. Мендес съобщава пред CNBC, че местната ставка в Пуерто Рико е 15% за дългосрочно увеличение на капитала и това несъответствие изостри отношенията между някои местни жители и новодошли. Организацията, известна под името #AbolishAct60, отмени данъчните облекчения чрез социалните медии.
Съществува и въпросът дали данъчните облекчения постигат това, което правителството възнамерява да направи, включително, наред с други неща, създаването на работни места и вливането на повече пари в местната икономика. Икономистът и нобеловият лауреат Джоузеф Стиглиц заяви пред събралите се в Сан Хуан през декември, че е скептичен за икономическите ползи от данъчната схема.
Притокът на криптобогати в Пуерто Рико също допринесе за повишаването на цените на недвижимите имоти.
„Липсата на резерви и голямото търсене доведоха до цени, които никога преди не сме виждали в Пуерто Рико“, каза Франсиско Диас Фурние от Luxury Collection Real Estate.
„Проследявам пазарите от няколко години и не очаквах това… Имате имоти в Дорадо Бийч, които са продадени за повече от 20 милиона долара“, каза Фурние, който сподели пред CNBC, че има и други имоти, представени на пазара в момента за 27 милиона долара, 30 милиона долара и 34 милиона долара, числа, които все повече стават нормални.
Нарастващите цени на недвижимите имоти и нарастващите разходи за живот раздухаха пламъците на негодуванието.
Но Кейко Йошино, която е била държавен служител във Вашингтон, окръг Колумбия, в продължение на седем години, преди да се премести в Пуерто Рико, се опитва да затвори това разделение, като изпълнява програми, които обединяват двете групи, за да улеснят трансфера на знания. Което на теория е част от това, което програмата за данъчни облекчения възнамерява да направи на първо място.
Йошино, която ръководи Асоциацията за блокчейн търговия в Пуерто Рико, играе важна роля в планирането и провеждането на Crypto Curious срещи. Но голяма част от това, което се опитва да направи, е да разсее стереотипите.
„Наричаха ме криптоколонизатор“, каза Йошино. „Нямам криптобогатство. Бях държавен служител в продължение на седем години. Дори нямам стимул... Трябва да работим върху стереотипи, които вървят в двете посоки. Ето какво наистина ми харесва за криптографията: това не е политически въпрос. Това не трябва да бъде социален проблем. Това е възможност да се създаде общност“.
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.85% |
USDJPY | 153.21 | ▼0.77% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.60% |
USDCHF | 0.88 | ▼0.42% |
USDCAD | 1.41 | ▼0.08% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 785.20 | ▲0.14% |
S&P 500 | 6 020.75 | ▲0.47% |
Nasdaq 100 | 20 941.90 | ▲0.54% |
DAX 30 | 19 412.00 | ▼0.11% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 92 118.10 | ▼1.00% |
Ethereum | 3 313.12 | ▼2.87% |
Ripple | 1.33 | ▼6.12% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.32 | ▲1.01% |
Петрол - брент | 72.85 | ▲0.41% |
Злато | 2 631.14 | ▲0.80% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 541.50 | ▲1.24% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.46 | ▲0.10% |
Germany Bund 10 Year | 135.20 | ▲0.03% |
UK Long Gilt Future | 94.94 | ▼0.04% |