Снимка: iStock
„Признавам, че това беше неуспех, но също така идва с опита. Знаех в какво се забърквам, когато напуснах работата си, за да правя криптовалута.“, каза един от разработчиците на злополучния стейбълкойн Terra – Нийл Сомани.
В началото на 2022 г. Нийл Сомани беше анализатор по количествени изследвания, работещ в Citadel, мощната фирма за хедж фондове на милиардера Кен Грифин, която управлява около 47 милиарда долара. Но на 24-годишна възраст Сомани напусна в края на февруари с мечти да забогатее в криптовалута и да помогне за изграждането на по-децентрализирана финансова система.
Сомани избра да се съсредоточи върху Terra, една от най-популярните блокчейн мрежи, и свързаната с нея криптовалута, USDTerra, се класира сред 10-те най-големи криптовалути по пазарна капитализация по това време.
Миналата седмица блокчейнът Terra на стойност 50 милиарда долара се срина, донасяйки на инвеститорите огромни загуби и смазвайки мечтата на Сомани само седмици след като той започна да я преследва.
USDTerra, или UST, беше известен като стабилна монета, което означава, че е структуриран да търгува винаги едно към едно срещу щатския долар. Но от 9 май UST падна под 1 долар. Спадът бързо се ускори, като в един момент монетата се търгуваше за 5 цента. Цената на нейната сестра монета, Luna LUNAUSD, която подкрепи UST, падна до близо нула за по-малко от седмица, от над $80 в началото на май. Заедно с падането на цените, блокчейнът Terra беше спрян два пъти на 12 май, веднъж за „предотвратяване на атаката на управлението“, туитна Terraform Labs, която подкрепя блокчейна.
Повече от 48 милиарда долара пазарна капитализация в UST и Luna се изпари за една седмица и въздействието се усети широко сред криптовалутите. За да защити фиксирането на UST, Luna Foundation Guard, която поддържа стейбълкойна, похарчи над 80 000 биткойни от резервите си, добавяйки натиск за продажба към криптовалутата, която наскоро сменяше собственика си на нива с около 56% по-ниски от най-високите си стойности за всички времена.
Още в началото на април Сомани беше бичи за UST. Той туитна на 5 април: „Напуснах работата си в Citadel, за да изградя проект в web3!“ На 13 май той ретуитна същата публикация с нотка на самоподигравка: „Напуснах работата си в Citadel, за да бъда разбит в web3.“
Сомани, който е завършил Калифорнийския университет в Бъркли, с тройна специалност по компютърни науки, математика и бизнес администрация, е работил в Citadel като анализатор по количествени изследвания с фокус върху стоките. Той също така някога е работил в Airbnb като софтуерен инженер, според страницата му в LinkedIn.
При неотдавнашно видео разговор с MarketWatch, Сомани, седящ в апартамента си в Чикаго, изглеждаше спокоен, въпреки че каза, че сега е „по същество безработен“ и трябваше да се откаже от новозапочнатото си начинание и загуби около 20 000 долара от инвестициите си в Luna.
Все пак той не съжалява за решението си. „Признавам, че това беше неуспех, но също така идва с опита. Знаех в какво се забърквам, когато напуснах работата си, за да се занимавам с крипто“, каза Сомани в интервюто.
Когато Сомани напусна работата си, за да започне свой собствен бизнес, родителите му не харесват идеята. „Защото видяха колко печеля и бяха объркани защо това не е достатъчно“, каза той. Той получи повече подкрепа от приятелите си, които са предимно на неговата възраст. Някои бяха станали „много успешни“ в крипто.
Сомани отказа да разкрие заплатата си в Citadel. Средната годишна компенсация на количествен изследовател в Citadel възлиза на над 400 000 долара, според Glassdoor, въз основа на 176 заплати, включително 11, които отчитат парични бонуси.
Сомани каза, че е направил преминаване към криптовалутите, защото е по-интересно и „също има потенциал да направи повече пари“.
„Крипто изглеждаше като добра пресечна точка между моите интереси и това, което исках да правя с кариерата си“, каза Сомани, добавяйки, че винаги е искал да стане предприемач. „Току-що видях този цикъл от празници и глад, където хората направиха много пари и загубиха всичко. Исках да поема повече риск в кариерата си, честно. Така че реших, че това е правилното поле."
Всъщност преди няколко години, когато Сомани беше все още в гимназията и получи безплатни части от биткойни на хакатони, той ги изхвърли. „Мислех, че по това време са безполезни“, каза той.
През последните две години, особено след като видя как криптовалутата се използва на фона на инвазията на Русия в Украйна, той призна, че „всъщност имаме нужда от някакъв вид децентрализация, за да предотвратим големите власти или големите корпорации да блокират основно достъпа до финансова свобода“, каза Сомани.
Въпреки срива на Terra, Сомани не се възпира да се опита да направи голям удар в крипто. Той вече изготвя следващата си бизнес идея, все още в криптовалута, и се готви да я обяви през следващите седмици.
Разбира се, Сомани не е единственият истински вярващ, който е напуснал добре платена, стабилна работа в по-традиционните финанси или технологии, за да работи в сферата на нестабилните и несигурни дигитални монети. Наемането беше бързо, тъй като зараждащата се индустрия се развива бързо. През 2021 г. наемането на криптовалути нарасна със 73% спрямо две години по-рано, според проучване на LinkedIn Economic Graph, публикувано през април. За разлика от тях, броят на наетите в традиционните финанси намаля с 1% през същия период.
Смъртната камбана на Тера?
Сомани обаче не забравя рисковете, които той и другите поемат. Той разбира ключовите проблеми около Terra. В публикация в блог, публикувана на 5 април, където той очертава своя бизнес план, Сомани подчертава, че „историята ще разглежда алгоритмичните стабилни монети като а) бедствие, неизбежно като кризата с ипотечните кредити или б) най-голямата скорошна иновация във финансовата история“.
Той посочи риска от „спирала на смъртта“, загриженост, която се споделя от някои други критици на Terra.
Въз основа на дизайна на Terra, инвеститорите трябва да могат да обменят един UST за 1 долар в Luna и обратно. При относително стабилни пазарни условия, когато UST се търгува под $1, търговците имат стимул да купят един UST и да го обменят за $1 от Luna, за да направят печалба. На теория, тъй като UST се изгаря, за да се произвежда Луна, предлагането на първата ще бъде намалено и цената му ще се повиши обратно до 1 долар. Ето как стейбълкойнът трябва да поддържа привързаността си към щатския долар.
Дизайнът обаче имаше слабости. По време на широки разпродажби, когато се продава огромно количество UST, стабилната монета може да падне под 1 долар. Тъй като арбитражерите са подтикнати да изгарят UST и да копаят Luna, предлагането на последния може да се повиши и цената му да падне рязко. Подобно развитие би могло от своя страна да разклати доверието на инвеститорите в екосистемата и допълнително да намали търсенето на UST. Това изглежда се е случило миналата седмица, отбелязват анализатори.
„Алгоритмичните стейблкойни се основават на увереност и доверие в икономическите стимули на основната екосистема на издателя на стейблкойни. След като това доверие и търсенето на инвеститорите се изпарят, те бързо се провалят в смъртоносна спирала“, каза по-рано за MarketWatch Райън Клементс, професор в университета в Калгари, който е провел изследване на алгоритмични стабилни монети.
Сомани твърди в публикацията си, че протоколът за кредитиране Anchor, който се основава на Terra и плаща лихва до 20% на потребителите по крипто депозити, е основната причина, която е предизвикала търсенето на UST. Но такъв лихвен процент беше неустойчив, тъй като се захранваше от резервите на протокола, които в крайна сметка биха могли да бъдат източени, отбеляза Сомани.
„Ако бях търговец, по времето, когато написах публикацията си, веднага щях да имам къса UST или къса Луна, но вместо това съм строител, така че си помислих, нека се опитам да го поправя и да създам тези случаи на употреба за UST, за да предотвратя срива“, каза Сомани.
Първоначално той смяташе, че ще отнеме една година, докато Terra падне и „потенциално бихме могли да я спасим, преди това да се случи“.
По това време Сомани предложи да се създадат повече случаи на употреба за UST чрез изграждане на „виртуална машина Ethereum“ на Terra, която би могла да помогне за пренасянето на най-добрите децентрализирани приложения на Ethereum, най-популярния блокчейн за смарт договори, в Terra.
Първоначално Сомани беше привлечен от Terra от визията си да изгради стабилна монета, която беше децентрализирана, вместо да се издава от централизирани субекти, като например в случая с Tether и USD Coin. Привлекателен беше и бързият му растеж. Terra, която беше създадена през януари 2018 г., стана вторият по големина блокчейн през декември 2021 г. за децентрализирани финансови протоколи по отношение на общата заключена стойност, зад само Ethereum.
„Мислех, че алгоритмичният проект за стабилни монети първоначално е бил много интелектуално интересен, че можете да създадете много интересни финансови деривати, като ги използвате. Освен това има нужда от децентрализирани пари“, каза Сомани.
Всъщност Сомани харесваше алгоритмичните стабилни монети толкова много, че веднъж попита Citadel дали може да получи заплата в Bean, друга стабилна монета, задвижвана от алгоритми. Искането беше отхвърлено, тъй като базираната в Чикаго фирма за хедж фондове каза, че може да издава чекове за заплати само в щатски долари. През април Beanstalk, протокол, който подкрепя Bean, беше експлоатиран за 181 милиона долара от нападатели.
Въпреки че Сомани все още вярва, че има нужда от децентрализиран, алгоритмичен стейбълкойни, той не е сигурен дали те ще бъдат жизнеспособни и дали биха могли да избегнат съдбата на UST и подобни проекти.
Още по темата:
Terra демонстрира проблемите пред които са изправени инвеститорите в стейбълкойни
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.05 | ▲0.30% |
USDJPY | 153.80 | ▼0.39% |
GBPUSD | 1.26 | ▲0.13% |
USDCHF | 0.89 | ▼0.19% |
USDCAD | 1.41 | ▲0.06% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 831.70 | ▲0.25% |
S&P 500 | 6 005.88 | ▲0.22% |
Nasdaq 100 | 20 892.10 | ▲0.30% |
DAX 30 | 19 328.90 | ▼0.53% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 94 829.50 | ▲1.92% |
Ethereum | 3 425.40 | ▲0.43% |
Ripple | 1.44 | ▲1.85% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 69.24 | ▲0.87% |
Петрол - брент | 72.72 | ▲0.23% |
Злато | 2 623.12 | ▲0.49% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 535.00 | ▲0.03% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 110.36 | ▲0.01% |
Germany Bund 10 Year | 135.19 | ▲0.47% |
UK Long Gilt Future | 94.98 | ▲0.49% |