Президентът на Федералния резерв на Атланта Рафаел Бостик каза, че все още вярва, че централната банка на САЩ може да укроти инфлацията без значителни загуби на работни места, като се има предвид продължаващата инерция на икономиката, пише "Ройтерс".
„Ако се вгледате в историята има наистина голям шанс, че ако имаме загуби на работни места, те ще бъдат по-малки“, отколкото при минали забавяния, каза Бостик.
„Инфлацията е висока. Твърде висока е. И ние трябва да направим всичко възможно, за да я накараме да спадне“, каза Бостик относно плановете на Фед да продължи с агресивните увеличения на лихвените проценти, предназначени да забавят икономиката, да намалят търсенето на стоки и услуги, които са в по-добро съответствие с предлагането, и по-ниска инфлация, която е на най-високото си ниво от четири десетилетия.
Колко дълбоко и трайно забавяне е необходимо - и загубата на работни места, която може да доведе до това - остава въпрос на дебат, като служители на Фед продължават да твърдят, че е малко вероятно компаниите да съкратят работници, които са били трудни за наемане по време на COVID-19 пандемия.
Позовавайки се на продължаващия силен ръст на работните места за заплати, Бостик каза, че има „много положителен импулс. Има известна способност за икономиката да поеме нашите действия и да се забави по сравнително организиран начин“.
„Трябва да имаме забавяне. Ще направим всичко възможно във Федералния резерв, за да избегнем дълбока, дълбока болка.“, добави Бостик.
Федералният резерв в сряда одобри третото си поредно увеличение на лихвените проценти с три четвърти пункта и публикува прогнози, които показват, че лихвените проценти се покачват по-високо и остават там по-дълго, отколкото очакваха инвеститорите.
Заедно с подобни действия от множество други централни банки, новината предизвика рязко разпродажба на пазарите на акции и предупреждения, че с толкова много парични служители, които затягат политиката наведнъж, рисковете от глобална рецесия нарастват.