Представители на Федералния резерв повториха, че ще продължат да повишават лихвените проценти, за да ограничат високата инфлация и че пазарите вече разбират посланието, пише "Блумбърг".
„Ако погледнете точките, наистина изглежда, че комисията очаква доста допълнителни движения през тази година“, каза президентът на Федералния резерв на Сейнт Луис Джеймс Булард по време на форум за нововъзникващи пазари, като се позовава на така наречения точков график на банката на проекциите. „Мисля, че това беше усвоено от пазарите и изглежда, че е правилното тълкуване.“
Той също така каза, че нестабилността на финансовите пазари отразява последиците от последните събития в Обединеното кралство - където фискалните мерки на новото правителство доведоха до рязък спад на паунда - но даде ясно да се разбере, че това няма да накара Фед да спре кампанията си за затягане.
„Ние сме решени да достигнем правилното ниво на основния лихвен процент, за да окажем значителен натиск надолу върху инфлацията тук“, каза той пред репортери.
„Това е най-вече за това, че финансовите пазари трябва да определят цените на нестабилността, която виждате в Обединеното кралство, така че имаме някои движения в САЩ поради това“, каза той. „Не виждам, че това наистина засяга инфлацията в САЩ или развитието на реалния растеж.“
Неговата позиция беше в съответствие със съобщението на шефа на Федералния резерв на Кливланд Лорета Местър, която каза, че служителите са решителни в стремежа си да увеличат лихвените проценти до ниво, считано за ограничително. И двамата служители имат право на глас тази година във Федералния комитет за отворения пазар, определящ лихвите.
„Реалните лихвени проценти – съдейки по очакванията за следващата година на инфлация – трябва да бъдат на положителна територия и да се задържат там за известно време“, каза тя в интервю за CNBC. „Ние все още не сме дори в ограничена територия по отношение на ставката на средствата.“
Попитан в по-късна панелна дискусия дали рецесията в САЩ ще спре Фед по отношение на повишаването на лихвените проценти, Местър каза: „Ще направим каквото трябва, за да постигнем ценова стабилност. Така че, по скоро не."
Още по темата:
Фед трябва да е много деликатен в действията си
Защо Фед е в курс на сблъсък с финансовите пазари?