Президентът на Федералната резервна банка на Кливланд Лорета Местър каза, че служителите на Фед трябва да продължат да повишават лихвените проценти и не могат да се колебаят, докато работят за борба с най-силната инфлация от едно поколение насам, пише "Блумбърг".
„Като се има предвид настоящото ниво на инфлация, нейната широкообхватна природа и нейната устойчивост, аз вярвам, че паричната политика ще трябва да стане по-рестриктивна, за да постави инфлацията в устойчива низходяща линия до 2%“, каза Местър в реч пред Икономическият клуб на Ню Йорк.
Тя каза, че американските централни банкери трябва да претеглят риска от затягане твърде много спрямо това, че не правят достатъчно, но „в този момент по-големите рискове идват от затягането твърде малко и позволяването на много високата инфлация да продължи и да се внедри в икономиката“.
Служителите на Фед бързо повишават лихвените проценти, докато работят за потискане на инфлацията, която е близо до най-високото ниво от четири десетилетия. Политиците изглеждат готови да постигнат четвъртото си поредно увеличение от 75 базисни пункта, когато се срещнат в началото на следващия месец.
Средните прогнози, публикувани от централната банка на САЩ на 21 септември, разкриха, че служителите виждат техния референтен лихвен процент да се повиши до 4,4% до края на тази година и 4,6% до края на следващата година, спрямо текущия целеви диапазон от 3% до 3,25 %.
Местър, която гласува в решенията за паричната политика тази година, повтори, че вижда лихвените проценти да се повишават малко по-високо от средната прогноза, защото очаква инфлацията да бъде по-устойчива. Тя също така посочи, че трябва да види месечните числа за инфлацията и базовата инфлация, които намаляват, преди да забави темпото на повишаване на лихвите.
„Моето четене в момента е, че все още имаме много висока инфлация. Не сме видели никакъв напредък по отношение на инфлацията и затова смятам, че трябва да повишим лихвените проценти и смятам, че трябва да ги повишим през тази година и малко през следващата година“, каза тя.
Повишаването на лихвените проценти на Фед доведе до скок на долара на валутните пазари и допринесе за резки колебания на финансовите пазари в световен мащаб. Местър каза още, че политиците наблюдават пазарите за потенциални уязвимости и за преливане върху икономиката на САЩ, но тя не вижда нищо тревожно.
„Няма доказателства, че в момента има нередовно функциониране на пазара“, каза тя. „Но трябва да сме наясно, когато повишавате лихвените проценти и сте видели лихвите по ипотечните кредити да се покачват толкова, колкото и те, и имате взаимовръзки между финансовите пазари.“
Силен септемврийски доклад за работните места показа, че пазарът на труда в САЩ остава устойчив, като нивото на безработица спада до 3,5%, съответствайки на най-ниското ниво от пет десетилетия. Длъжностните лица ще прегледат и новите данни за инфлацията, публикувани на 13 октомври.
Шефът на Федералния резерв в Кливланд каза, че вижда инфлацията да се движи „надолу значително“ през следващата година до около 3,5% и да достигне целта на централната банка от 2% през 2025 г. Пътят към по-ниска инфлация ще изисква икономически растеж под тренда, по-ниски печалби в заетостта и може да включва по-големи финансова нестабилност.
Още по темата:
Фед трябва да е много деликатен в действията си
Защо Фед е в курс на сблъсък с финансовите пазари?