Снимка: iStock
Индия ще си осигурява петрол отвсякъде, стига условията да са изгодни, заяви Индийският енергиен министър пред CNBC.
Индия е третият най-голям потребител на петрол в света и според Хардийп Сингх Пури представлява 30% от световното потребление.
„Днес се чувстваме уверени, че ще можем да използваме нашия пазар, за да доставяме от където трябва, от където и да получим изгодни условия“, каза министърът пред Танвир Гил от CNBC в „Squawk Box Europe“, като част от енергийната седмица на Индия.
„От благоприятни условия в тази ситуация е: трябва да сте сигурни в доставките си“, обясни той.
Индия купува руски петрол с голяма отстъпка, след като световните сили наложиха санкции на Кремъл в опит да намалят способността му да набира средства за войната си срещу Украйна.
Вносът на петрол в Индия скочи до петмесечен рекорд през декември, след като страната активно увеличи покупките си на руски суров петрол.
В доклада се казва още, че около 70% от януарските товари с руски петрол отиват в Индия и че южноазиатската страна е най-големият купувач на московския петрол тип Ural от няколко месеца.
„Не позволихме геополитическите турбуленции, пандемията или каквото и да било друго да попречат на способността ни да доставяме на нашия потребител“, добави пури.
Петролните инвестиции на Индия
В своята встъпителна реч на Индийската енергийна седмица министър-председателят Нарендра Моди призова чуждестранните инвеститори да се възползват от възможностите в енергийния сектор на Индия.
„Нашият разширяващ се енергиен сектор създава нови възможности за инвестиции и сътрудничество в Индия“, каза Моди в понеделник в Бенгалуру, Карнатака. „Ние също така работим върху режим на мисия за увеличаване на потреблението на природен газ в нашия енергиен микс до 2030 г. Целта е тя да бъде увеличена от 6% на 15%“.
Пури също така отбеляза, че потреблението на петрол в Индия е било 5 милиона барела на ден за дълго време. Но има възможност местното потребление да се увеличи в съответствие с икономическия растеж на страната, добави той.
„Ако икономиката нарасне с 6.5%, 7% и потреблението ни нарасне три пъти над средното за света, тогава няма да става дума за 5 милиона барела. Но 6 или 6 и половина милиона барела“, каза той, признавайки, че все още не е сигурно кога това ще се случи.
Индия увеличава руския петрол
Както Китай, така и Индия увеличиха покупките си на руски петрол след нахлуването на Москва в Украйна, възползвайки се от намалени лихвени проценти.
Индия вижда покупката на петрол от Русия в различна светлина, каза министърът на петрола. Той представи хипотетичен сценарий, че ако световните доставки на петрол бъдат нарушени, това може да доведе до огромен скок в цените на петрола.
„Можете ли да си представите ситуация, в която иранският петрол е санкциониран, Русия има проблеми, Венецуела не може да доставя своя петрол. Тогава цената на петрола няма да бъде 200 долара, а 480 долара“, каза пури, подчертавайки, че индийското правителство не се интересува от това откъде идват доставките, включително от Русия.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на финансови активи на фондовите пазари.
Още по темата:
GS: Петролът ще се изправи пред сериозен проблем с доставките през 2024 г.
| Валута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| EURUSD | 1.17 | ▼0.01% |
| USDJPY | 155.83 | ▲0.23% |
| GBPUSD | 1.34 | ▼0.12% |
| USDCHF | 0.80 | ▲0.22% |
| USDCAD | 1.38 | ▼0.03% |
| Референтен индекс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Dow 30 | 48 859.40 | ▼0.66% |
| S&P 500 | 6 889.12 | ▼1.06% |
| Nasdaq 100 | 25 464.60 | ▼1.79% |
| DAX 30 | 24 238.10 | ▼0.57% |
| Криптовалута | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Bitcoin | 90 225.40 | ▼0.05% |
| Ethereum | 3 114.92 | ▼0.01% |
| Ripple | 2.02 | ▼0.19% |
| Фючърс | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| Петрол - лек суров | 57.32 | ▼0.68% |
| Петрол - брент | 61.20 | ▼0.62% |
| Злато | 4 300.00 | ▲0.57% |
| Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
| Пшеница | 529.12 | ▼0.82% |
| Срочност | Цена | Δ% |
|---|---|---|
| US 10 Year | 112.22 | ▼0.17% |
| Germany Bund 10 Year | 127.44 | ▼0.03% |
| UK Long Gilt Future | 92.67 | ▼0.37% |