Снимка: iStock
В понеделник PayPal стана първата голяма американска финтех компания, която предлага свой собствен крипто токен с фиксиран към долара стейбълкойн, известен като PayPal USD, давайки големи обещания как може да прехвърля пари между милиони крипто инвеститори.
Компанията навлиза в изключително претъпкан пазар, който вече е доминиран от стейбълкойни като tether и USDC, във време, когато шумът около криптовалутата до голяма степен е изчезнал и цените са предимно стабилни без големи скокове от 2022 г. насам.
Но главният изпълнителен директор на криптовалутите на компанията казва пред CNBC, че процесорът за обработка на плащания е уверен в своя график – и конкурентното си предимство в пространството.
„Стейбълкойните са убийственото приложение за блокчейн в момента“, каза Хосе Фернандес да Понте, старши вицепрезидент на PayPal и генерален мениджър на блокчейн, крипто и цифрови валути.
„Има присъщи предимства в цената, програмируемостта, времето за сетълмент“, продължи да Понте, добавяйки, че пазарът е подготвен за нови участници, които са напълно обезпечени – и за разлика от tether, напълно регулирани.
„Стейбълкойните са нещо, което не можем просто да изчакаме“, добави да Понте.
Да Понте отрече доклад на Bloomberg, че процесорът за плащания е спрял разработката на своя стейбълкойн през февруари. По това време както SEC, така и финансовият регулатор на Ню Йорк, NYDFS, оказваха натиск върху Paxos Trust, базирана в Ню Йорк фирма за крипто финансови услуги, която помага на PayPal да издаде своя стейбълкойн. Регулаторите искаха фирмата да прекрати отношенията си с Binance. Paxos в крайна сметка спря издаването на собствения обвързан с долар токен на Binance, наречен BUSD.
Стартирането идва след рязък спад на крипто ликвидността през последната година и половина.
През март две от банките, които бяха най-приятелски настроени към крипто сектора, Silvergate и Signature, и най-голямата банка за технологични стартиращи компании, Silicon Valley Bank, се провалиха за по-малко от седмица. Колапсът на криптобанкирането се отрази на пазара на стейбълкойни, като USDCin на Circle, или USDC, за кратко загуби обвързването си с щатския долар.
След банковата криза по-рано тази година, добавеното задръстване на рампите за включване и изключване, свързващи традиционните финанси с пазара на цифрови активи, също усложни получаването на пари в крипто сектора.
Общата пазарна капитализация на стейбълкойните се е понижила след пика си, спадайки с 25% до 120 милиарда долара, според данни от TradingView. Ако обърнете внимание на регулаторните репресии на SEC срещу сектора и продължителното ценообразуване на мечи пазар, това не е особено гостоприемна среда за криптоцентричните предприятия.
Но да Понте твърди, че този проблемен фон е точно причината PayPal да е готова да успее.
„Ние използваме цялата инфраструктура, която сме изградили през годините по отношение на регулирането в множество държави, по отношение на управлението на риска, по отношение на съответствието и смятаме, че това е ключов актив, който е разликата в подход, който възприемаме“, каза той.
Широката привлекателност на стейбълкойните
Стейбълкойните са част от крипто екосистемата, на която инвеститорите обикновено могат да разчитат, за да поддържат определена цена. Предполага се, че тези токени са обвързани със стойността на актив от реалния свят, като фиатна валута като щатския долар или стока като злато.
Полезността от използването на стейбълкойн, обвързана с цената на щатския долар, вместо да се търгува със самата фиатна валута, е свързана с нюансите, които разграничават няколкото различни вида цифрови щатски долари, налични днес.
В търговските банкови сметки в цялата страна има електронни щатски долари, които са частично обезпечени с резерви, съгласно система, известна като банкиране с частичен резерв. Както подсказва името, банката държи в своите резерви част от депозитните задължения на банката. Прехвърлянето на тази форма на пари от една банка в друга или от една държава в друга работи по наследени финансови релси и често включва плащане на такси за преместване на тези пари.
Има също множество обвързани с USD стейбълкойни, включително tether, USDC и сега USD на PayPal или PYUSD. Въпреки че критиците се съмняват дали tether разполага с достатъчно резерви в долари, за да подкрепи своята валута, той остава най-голямият стейбълкойн на планетата. USD Coin е обезпечен с напълно запазени активи, изкупуеми на база 1:1 за щатски долари и се управлява от консорциум от регулирани финансови институции. Освен това е относително лесен за използване, независимо къде се намирате.
Подобно на USDC, PayPal USD е обезпечен с комбинация от депозити в долари, краткосрочни съкровищни облигации на САЩ и подобни парични еквиваленти – и може да бъде изкупен за долари.
След това има хипотетичния дигитален долар, който би бил възгледът на Фед за цифрова валута на централната банка или CBDC. Това по същество ще бъде просто цифров близнак на щатския долар: Напълно регулиран, под централен орган и с пълната вяра и подкрепа на централната банка на страната.
Има относителни предимства и недостатъци на всички тези форми. Някои твърдят, че CBDC в САЩ технически би бил по-безопасен от частно емитираните стейбълкойни, защото би представлявал директен иск срещу централна банка, подобно на щатския долар.
Но много от хората, които се занимават със стейбълкойни, не искат непременно безопасност. Те искат по-лесен начин за правене на бизнес, особено в международен план.
„Това е просто алтернативна разплащателна мрежа, изградена върху системата на търговската банка“, каза Ник Картър, партньор-основател в Castle Island Ventures, по-рано пред CNBC. „Това е като отворено банкиране със стероиди. Той е много оперативно съвместим, сравнително прозрачен е и на теория можете да получите по-бърз сетълмент и по-бърз трансграничен сетълмент, защото не е обременен.“
Стейбълкойните първоначално се появиха, за да задоволят търсенето на доларова експозиция в офшорни и зад граница, според Картър. Tether, третата по големина криптовалута в света и най-голямата от стейбълкойните, се извършва предимно извън САЩ.
„Има неща, които не можете да направите с фиат“, обясни да Понте.
Наистина, тези неправителствени цифрови токени все повече се използват във вътрешни и международни транзакции, което е плашещо за централните банки, защото те нямат думата как се регулира това пространство.
„Има голямо предимство във времето за сетълмент“, каза да Понте за преводите на PYUSD. „Можете да се разплащате във времена, които варират от секунди до минути, когато при традиционните методи на плащане понякога изпращате международен телеграф и това може да отнеме три до пет дни, за да се уреди.“
Ускорената времева линия за сетълмент променя играта за търговците.
Обещанията на PayPal
Обвързаният с щатски долари стейбълкойн сектор е претъпкан с редица конкурентни предложения – но главният крипто изпълнителен директор на PayPal казва пред CNBC, че навлизането на платежния процесор в пространството е „изцяло за увеличаване на пая“.
„Виждаме апетита на потребителите, които искат алтернативи, които искат пазар, който е по-малко концентриран, и смятаме, че имаме място на този пазар“, каза да Понте.
PayPal наистина има няколко ключови предимства - като обширната си мрежа от над 435 милиона активни акаунта.
„Имаме голяма база от потребители; имаме голяма база от търговци“, каза да Понте за „двустранната мрежа“ на PayPal.
„По отношение на разпространението и достъпа и правенето на това достъпно за по-голяма част от населението, мисля, че сме в добра позиция там“, добави той.
Крипто изпълнителят на PayPal също посочи конкурентното предимство на компанията по отношение на фиатната свързаност.
„Винаги сме казвали, че нашата роля в крипто и цифровите валути се опитва да изгради този канал между fiat и web3“, продължи да Понте.
Наистина, процесът на нарастване - или преместване на пари от фиат към крипто - е една от основните пречки пред плащанията във веригата.
„Компании като PayPal могат да предложат евтини, ефективни начини за свързване на двата свята“, каза Анди Бромбърг, съосновател на CoinList и главен изпълнителен директор на Eco, крипто фирма, подкрепяна от Andreessen Horowitz и Coinbase Ventures.
„След като парите ви са в криптовалута, е лесно да се движите между различни мрежи и различни активи – но получаването им там е предизвикателство и е скъпо“, продължи Бромбърг, ветеран в индустрията, който е в пространството повече от десетилетие.
Бромбърг добави, че базираният на ethereum стейбълкойн на PayPal също е „огромен вот на доверие за екосистемата и сигнал, че традиционните играчи все повече ще се преместват в пространството“.
Да Понте посочи оперативната съвместимост като друга ключова характеристика, като отбеляза, че инфраструктурата за изпращане на PYUSD извън екосистемата на PayPal вече е налице.
Да Понте обясни, че PayPal позволява трансфери във веригата, което означава, че потребителите ще могат да преместват PYUSD в своя портфейл на PayPal към външен крипто портфейл.
„PayPal няма да начислява такси за това; очевидно потребителят ще трябва да плати таксата за блокчейн протокола – таксата за ethereum – но това е единствената такса, която ще бъде включена там“, каза той, добавяйки, че PayPal вярва, че клиентите му ще приемат PYUSD като част от своето портфолио от стейбълкойни.
PayPal планира да се съсредоточи върху плащанията в web3 и дигитално естествени среди, включително, според da Ponte, пазара на цифрови стоки на стойност 100 милиарда долара в онлайн игрите.
PayPal казва, че PYUSD също скоро ще бъде интегриран във Venmo, собственост на Paypal.
„Потребителите искат да могат да изпращат не само на приятели от Venmo, но и на приятели в PayPal“, каза той, обяснявайки, че PYUSD също ще позволи на търговците на PayPal да могат да получават стойност от потребителите на Venmo, като в крайна сметка отваря база от милиони на допълнителни клиенти.
Предстоят предизвикателства
Като начало, PYUSD се разпространява само за клиенти в САЩ, където приемането на стейбълкойн изостава от останалия свят.
„Не мисля, че революцията ще се случи за една нощ“, каза да Понте. „Не мисля, че скоро ще плащате в кварталния си магазин със стейбълкойн.“
Джеръми Алер, главен изпълнителен директор на конкурентния издател на стейбълкойни Circle, каза, че само около 30% от приемането на USDC се случва в Съединените щати.
Все пак Allaire похвали пускането на PayPal на стейбълкойна на платежния процесор, наричайки го „невероятно вълнуващо“.
„Това е силен сигнал, че почти мигновените, безгранични и програмируеми плащания под формата на стейбълкойни са тук, за да останат.“ Allaire каза. „Съществуващите платежни системи са остарели и дигиталните долари като USDC, използващи силата на пазарно неутралните публични блокчейни, служат като основа за хиляди компании, необанки, капиталови пазари и финансови институции.“
Той също така нарече стартирането на PYUSD отличен пример за това какво може да се постигне, когато регулаторите дадат ясни насоки на крипто компаниите.
Но крипто регулацията на САЩ остава несигурна.
Facebook (сега известна като Meta) преди това прекара години в спорове с регулаторите по целия свят относно усилията си да пусне своя собствена марка стейбълкойн – амбиция, която в крайна сметка се провали, след като се сблъска с почти универсален удар.
Председателят на комисията по финансови услуги на Дома на представителите Патрик Макхенри, R-NC, призова за цялостно крипто законодателство в същия ден, в който PayPal обяви внедряването на PYUSD.
„Ясните разпоредби и стабилната защита на потребителите са от съществено значение, за да се позволи на стейбълкойните да постигнат пълния си потенциал.“ — каза Макхенри. „В момента сме на кръстопът да задържим Америка в челните редици на иновациите в цифровите активи. Конгресът постига значителен, двупартиен напредък по отношение на законодателството, за да гарантира, че САЩ водят финансовата система на бъдещето.
Да Понте вижда над 20-годишното присъствие на PayPal в сферата на плащанията като едно от основните предимства на компанията на пазара на стейбълкойни.
„Това, което правим, е да управляваме регулиран бизнес и да управляваме силна рамка за съответствие и инфраструктура“, каза той.
„Това, което правим сега, е, че приемаме това предложение за стойност, което съществува от много, дълго време, и го правим достъпно извън екосистемата на PayPal.“
Но измамите остават голямо предизвикателство за индустрията като цяло, дори за технологични титани като PayPal.
Само ден след стартирането на стейбълкойна, десетки фалшиви токени на PayPal наводниха борсите на DeFi, според данни от DexTools. Много от фалшивите криптовалути на PayPal се похвалиха с огромни печалби – което противоречи на самата предпоставка за стейбълкойн с определена стойност. Един от тези измамни токени натрупа $47 000 обем на търговия и поскъпна с 3000% за 24 часа.
Но ако PayPal успее да преодолее регулаторния натиск и предизвикателствата при приемането, компанията може да се възползва от нарастващата вълна от институционален интерес.
Уолстрийт отново насочи вниманието си към крипто през последните седмици, включително няколко заявки за спот биткойн ETF. SEC е отхвърляла тези заявления в миналото, но новите партньорства с Coinbase за мониторинг на наблюдението биха могли да успокоят опасенията на SEC за манипулиране на пазара.
„Виждаме, че има институционален интерес, виждаме, че има търсене на допълнителни жетони в това пространство и виждаме, че регулацията напредва“, каза да Понте.
„И тази комбинация от неща направи това подходящият момент да се намесим.“
Още по темата:
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.04 | ▼0.45% |
USDJPY | 154.77 | ▲0.43% |
GBPUSD | 1.25 | ▼0.40% |
USDCHF | 0.89 | ▲0.86% |
USDCAD | 1.40 | ▼0.02% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 44 407.80 | ▲1.01% |
S&P 500 | 5 989.70 | ▲0.43% |
Nasdaq 100 | 20 854.60 | ▲0.38% |
DAX 30 | 19 402.50 | ▲0.89% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 97 852.60 | ▲0.08% |
Ethereum | 3 381.02 | ▼0.49% |
Ripple | 1.44 | ▼2.03% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 71.16 | ▲1.50% |
Петрол - брент | 74.56 | ▲0.95% |
Злато | 2 716.15 | ▲1.78% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.70% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 109.66 | ▲0.11% |
Germany Bund 10 Year | 134.56 | ▲0.59% |
UK Long Gilt Future | 94.52 | ▲0.45% |