Снимка: iStock
Заместник-председателят на Федералния резерв на САЩ Филип Джеферсън заяви, че очаква икономическият растеж на САЩ да продължи с темп от около 1,5% до края на годината, като пазарът на труда е изправен пред потенциален стрес, ако не бъде подкрепен от централната банка, пише "Ройтерс".
В изказване, подготвено за конференция на Финландската банка в Хелзинки, Джеферсън заяви, че подкрепя намаление с четвърт пункт на срещата на Федералния резерв на 16-17 септември като начин за балансиране на риска от продължаваща инфлация над целевата с това, което той вижда като нарастващи заплахи за пазара на труда.
„Пазарът на труда се отслабва, което предполага, че ако не бъде подкрепен, може да изпита стрес“, каза Джеферсън, добавяйки, че очаква инфлацията да започне да се връща към целевите 2% на Федералния резерв след тази година.
Въздействието на търговските, имиграционните и други политики на администрацията на президента Доналд Тръмп продължава да се променя, каза Джеферсън, добавяйки: „Смятам несигурността около базовите ми перспективи за особено висока, главно поради новите политики, въвеждани от настоящата администрация на САЩ, и тяхното въздействие върху заетостта и инфлацията.“
Въпреки че въздействието на тарифите върху инфлацията и други аспекти на икономиката е по-малко от очакваното от някои икономисти, Джеферсън заяви, че очаква тези ефекти „да се проявят допълнително през следващите месеци“.
Фед намали основния си лихвен процент до диапазона от 4% до 4,25% на последното си заседание, което е първото изменение на лихвения процент от декември. В прогнозите, публикувани след заседанието, политиците очакваха още две намаления през останалата част от годината.
Още по темата: