Източник: БНР
Министерството на икономиката на Русия намали драматично своите прогнози за руската икономика и вече очаква рецесия и свиване на БВП с 0,8% през 2015-а година спрямо предишнa прогноза за растеж от 1,2%.
Новите мрачни прогнози са факт, след като се очаква Русия да отбележи през настоящата година анемичен растеж от едва 0,5% - най-слабо повишение на БВП от глобалната финансова криза през 2008-а година насам. В основата на слабото представяне на руската икономика стоят серия негативни фактори - наложените от Запада санкции спрямо Москва във връзка с украинската криза, сривът на петролните цени на международните стокови борси с над 40% от юни насам и рязката обезценка на руската рубла до рекордни исторически дъна спрямо долара и еврото.
Най-солидно влияние върху икономиката на Русия оказват цените на петрола и на природния газ, тъй като енергийните продукти са основно перо в руския експорт и основен източник на приходи в държавата хазна.
Прогнозираното свиване на БВП през следващата година ще представлява първа рецесия на руската икономика от 2009-а година насам.
"Смятам, че икономиката на Русия е уязвима от три вида кризи - структурни, конюнктурни и геополитически", заяви заместник икономическият министър Алексей Ведев и добави, че западните санкции ще продължат да оказват негативно влияние до 2016-а година при предишна прогноза, че негативният ефект от тях ще продължи до средата на следващата година.
Министерството на икономиката понижи и прогнозите си за петролните цени и вече очаква средна цена на "черното злато" за 2015-а година от около 80 долара при предишна прогноза за 100 долара за барел. То прогнозира и средно ниво на руската валута през следващата година от около 49 рубли за долар при предишна прогноза от 37,7 рубли, като очаква отслабване на ефективното ниво на рублата с около 13,5 процентни пункта.
"Новата икономическа оценка се базира на очаквана стабилизация на рублата около нейните текущи нива. В същото време ние прогнозираме, че цените на петрола ще се възстановят към 85-95 долара за барел до средата на следващата година", заяви Алексей Ведев.
В същото време Министерството на икономиката прогнозира, че нетното изтичане на капитали от Русия ще достигне 125 млрд. евро през настоящата година (над предишна прогноза за 100 млрд. евро) и ще бъде в размер на 90 млрд. долара през 2015-а година (при предишна прогноза за по-скромен отлив на капитали за 50 млрд. долара).
Капиталовите инвестиции вероятно ще се свият с 3,5% през следващата година (при предишна прогноза за растеж с около 2%), докато реалният наличен доход на руските домакинства ще се понижи с 2,8% през 2015-а година (при досегашна прогноза за повишение с 0,4%).
"Рязкото понижение на рублата ще има много силно влияние върху инфлацията", посочи Ведев и допълни, че Министерството очаква ръст на инфлацията с 9% през настоящата година и слабо понижение до 7,5% в края на следващата година.