Източник: БНР
В началото на днешната търговия пазарът на акции в Атина реагира негативно на новината за убедителната победа на радикалната партия СИРИЗА на вчерашните избори в Гърция с оглед заявките на нейния лидер Алексис Ципрас да сложи край на строгите мерки на икономии, договорени с международните кредитори в замяна на спасителната финансова програма за 240 млрд. евро. В същото време Ципрас настоява и за нова обезценка на гръцкия държавен дълг - нещо, което за сега намира отпор от страна на официалните европейски институции.
Общият гръцки фондов индекс Athex Composite отвори с понижение от близо 5% като най-драматичен спад регистрираха банковите акции. Акциите на Piraeus Bank SA се сринаха с над 10%, на Eurobank Ergasias SA - с 9,3% и на National Bank of Greece - със 7,9%. В същото време имаше и рязко повишение на лихвите на гръцките държавни облигации, като доходността на 10-годишните дългови книжа скочи с близо 20 базисни пункта към 8,96%.
Новината от преди малко за постигане на коалиционно споразумение за управление между радикалната левица СИРИЗА и дясната популистка партия "Независими гърци" обаче изтри голям част от сутрешните загуби на борсата в Атина, въпреки че и двете партии отхвърлят мерките за строги икономии, обвързани с международната спасителна програма за Гърция.
Атинският фондов индекс дори поскъпна за кратко с 0,3% преди да се понижи отново с 1,75%, докато акциите на гръцките банки остават "на червена" територия. Сега акциите на Piraeus Bank SA се понижават с 9,89%, на Eurobank Ergasias SA - с 6,94% и на National Bank of Greece - с 5,48%.
Останалите европейски фондови пазари обаче почти не реагираха негативно на новината за победата на крайната левица СИРИЗА. Само за кратко основните европейски индекси отсъпиха от техните седемгодишни върхове, ударени през предходната седмица, преди отново да излязат на позитивна територия. Инвеститорите сякаш изглеждат уверени, че оповестената през миналата седмица мащабна програма на ЕЦБ за "количествени улеснения" (покупки на държавни облигации в еврозоната за общо над 1 трлн. евро) ще намали страховете, че евентуално излизане на Гърция от еврозоната може да предизвика по-сериозна криза и заразен ефект в региона. В същото време предприетата от ЕЦБ политика за месечно наливане на 60 млрд. евро на паричния пазар в еврозоната продължава да оказва основна подкрепа за солидния риск-апетит на европейските фондови пазари.
Сега общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,2% 371 пункта, задържайки малко под петъчния 7-годишен връх от 372,31 пункта. Немският индекс DAX се повиши с 0,6% до нов исторически връх от 10744,61 пункта, подкрепен от солидно проучване на института IFO за бизнес климата в Германия през януари, докато френският индекс CAC40 се повишава с 0,16%, а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,35%.