Международният търговски дефицит на САЩ в стоки и услуги се разши изненадващо рязко през последния месец на 2014 г. до двегодишен връх, сочат данни на американското министерство на търговията, цитирани от БНР. Причината за повишението на дефицита е, че американците купуваха повече вносни стоки, докато износът регистрира понижение.
Търговският дефицит на САЩ се разшири през декември с цели 17,1% до 46,56 млрд. долара от дефицит за 39,75 млрд. долара през ноември. Прогнозите на финансовите пазари бяха за доста по-малък търговски дефицит в размер на 38,0 млрд. долара.
Американският износ през декември се понижи с 0,8% на месечна база до 194,88 млрд. долара след спад с 1,1% през ноември, докато вносът в САЩ скочи с 2,2% до 241,44 млрд. долара след негово понижение с 1,8% през предходния месец.
За цялата изминала година американският износ се повиши с 2,9% на годишна база до 2,345 трлн. долара, докато вносът скочи с 3,4% до 2,85 трлн. долара, което доведе до годишен търговски дефицит в размер на 505,05 млрд. долара.
Днешните данни показват, че засилването на щатския долар е довело до по-големи покупки на чуждестранни стоки и услуги, но в същото време е направило американския износ по-скъп за пазарите зад граница.
Трябва да се има предвид, че именно износът беше един от основните двигатели за стартиралата през 2009-а година експанзия на икономиката на САЩ, но в последно време има забавяне на темпото на растежа на експорта с оглед поскъпващия долар и по-слабото икономически представяне зад граница.
Според предварителни данни на Търговския департамент, нетният износ - разликата между износа и вноса - отне 1% от растежа на БВП на САЩ през последното тримесечие на 2014-а година и той се забави до 2,6% през трите месеца до декември от цели 5,0% през третото тримесечие. Днешният много по-голям от очакваното дефицит обаче предполага, че е малко вероятно да има възходяща ревизия на данните за БВП през последното тримесечие на 2014-а година.