Снощи Международният валутен фонд отрече съобщение от преди дни, че длъжностни лица на Фонда гледат на Гърция като на най-неотзивчивата и проблемна страна, имала си работа с организацията през нейната 70-годишна история, съобщават от БНР.
В действителност няма основание за подобно твърдение. Такава забележка не е била направена от представители на Фонда, заяви по време на пресконференция говорителят на МВФ Уилям Мъри.
Повод за това изявление беше информация на агенция Блумбърг от 18-и март, че представители на МВФ са заявили на техни колеги от еврозоната, че Гърция се откроява като най-трудния клиент на организацията през нейната 70-годишна история.
Иска ми се подобна информация да бъде съгласувана с нас, преди да бъде официално публикувана, допълни Мъри.
Той също така посочи, че управляващият директор на МВФ Кристин Лагард е имал "конструктивен" телефонен разговор в сряда с министър-председателя на Гърция Алексис Ципрас.
Те имаха един конструктивен разговор, който се фокусира върху следващите стъпки при осъществяването на политически дискусии, свързани с продължаване на подкрепата на МВФ на програмата за реформи на Гърция, заяви говорителят на Фонда.
Гърция продължава трудните преговори с МВФ и с европейските кредитори за постигане на споразумение за икономически реформи, което би отключило останалите 7,2 млрд. евро от настоящата спасителна програма за Атина в размер на 240 млрд. евро. Страната се нуждае от спешно свежо финансиране, тъй като е изправена пред няколко големи погашения на външен дълг в началото на април.
В сряда, президентът на Гръцката централна банка Янис Стурнарас заяви в Лондон, че е необходимо по-нататъшно облекчаване на държавния дълг, което да спомогне за стимулиране на икономическия растеж. Той също така посочи, че пред Гърция не стои опция за нейно излизане от Единния валутен съюз.