Американският икономически растеж се забави по-слабо от очакваното през последното тримесечие на 2014 година, показват ревизирани данни на Търговския департамент на САЩ, цитирани от БНР.
Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през четвъртото тримесечие на 2014 година с 2,2% на годишна база след експлозивен растеж от 5% през третото тримесечие (най-солидния растеж от третото тримесечие на 2003 г.) и растеж с 4,6% през трите месеца до края на миналия юни, показват окончателни данни на американския търговски департамент. Данните съвпадат с предварителната оценка на търговския департамент и са по-слаби от прогнозите на финансовите пазари за възходяща ревизия до растеж на БВП с 2,4%.
За цялата 2014 година БВП на САЩ се повиши с 2,4% - малко по-силно от осреднения годишен растеж с около 2,2% за периода от 2010 до 2013 година и все още значително под осреднената годишна икономическа експанзия от около 3,4% през последното десетилетие на миналия век.
Според последната оценка на Търговския департамент потребителските разходи през четвъртото тримесечие се повишиха с 4,4% - над предварителни данни за растеж с 4,2% и над повишение с 3,2% през трите месеца до края на септември, като това представлява най-солидно подобрение на вътрешното потребление в САЩ от началото на 2006 година. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.
Останалите важни компоненти от доклада на Търговския департамент също претърпяха слаби разнопосочни ревизии.
Корпоративните печалби след данъци се понижиха с 1,6% при очаквания за повишение с 1% и след техен ръст с 4,7% през третото тримесечие.
Бизнес инвестициите в края на 2014 година се повишиха с 4,7% при предварителна оценка за растеж с 4,8% и след техен ръст с 8,9% през третото и с 9,7% през второто тримесечие на миналата година, докато инвестициите в ново заводско оборудване се повишиха с едва 0,6% при предишна оценка за повишение с 0,9% и след ръст с 11,0% през трите месеца до края на септември.
Подобрение с 3,4% бележат инвестициите в жилищния сектор - без промяна спрямо предишната оценка на търговския департамент на САЩ, докато бизнес инвестициите в инфраструктура се повишиха с 5,9% при предишна оценка за повишение с 5,0%.
Американският износ нарасна през четвъртото тримесечие на 2014 година с 4,5% (при предишна оценка за повишение с 3,2%) след аналогичен ръст през третото тримесечие, докато вносът се повиши с 10,4% (при предишна оценка за повишение с 10,1%) след понижение с 0,9% през периода юли-септември.
Окончателният ценови индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се понижи през последното тримесечие на 2014 година с 0,4%, съвпадайки с предварителната оценка на търговския департамент и след повишение с 1,2% през третото тримесечие, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 1,1% (също неревизиран) след повишение с 1,4% през предходните три месеца.
Предварителната оценка на търговския департамент за данните за БВП на САЩ през първото тримесечие на настоящата година ще бъде факт в края на април (на 29-ти април), като прогнозите на редица икономисти и анализатори сочат дори още по-солидно забавяне на американския икономически растеж в началото на 2015 година.