През февруари слабо след два поредни месеца на спад потребителските разходи в САЩ се повишиха, съобщават от БНР. Това представлява сигнал за продължаваща предпазливост от страна на американските домакинства да развържат техните кесии въпреки по-добро от очакваното повишение на техните доходи и нов знак за забавяне на икономическия растеж през първото тримесечие на годината.
Личните доходи в САЩ се повишиха през февруари с 0,4% на месечна база след аналогичен ръст през януари (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,3%) и при прогноза за повишение с 0,3 процентни пункта, показват данни на Търговския департамент.
В същото време обаче потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и разходите за здравеопазване и отопление се повишиха през февруари с 0,1% на месечна база след спад с 0,2% през януари и с 0,3% през декември 2014-а година при прогноза за повишение с 0,2 процентни пункта. По този начин потребителските разходи в САЩ се повишиха, но доста слабо, за първи път от края на миналата година насам.
Според Търговския департамент спестовността на американците се е повишила през февруари за трети пореден месец до 5,8% от 5,5% през януари, достигайки най-високо ниво от края на 2012-а година.
Трябва да се има предвид, че личното потребление формира близо 70% от икономическата активност в САЩ и беше ключов двигател за американския икономически растеж през втората половина на 2014-а година.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) се повиши през февруари с 0,2% на месечна база след спад с 0,4% през януари (възходяща ревизия от спад с 0,5%), като на годишна база се повиши с 0,3% след повишение с 0,2% в началото на годината (най-слаб растеж на индекса PCE от октомври 2009-а година насам).
Основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши през февруари с 0,1% на месечна база, съвпадайки с очакванията и след аналогично повишение през януари, като на годишна база нарасна с 1,4% след повишение с 1,3% в началото на 2015-а година.
И двата ценови показателя (PCE индекси) остават далеч под предпочитаното от Фед ниво на инфлацията в САЩ от 2% (на годишна база).