Международният търговски дефицит на САЩ в стоки и услуги се сви през февруари с цели 17% до най-ниски ново от октомври 2009-а година, съобщи американското министерство на търговията, цитирано от БНР. Понижението е благодарение на много солиден спад на вноса и при поредно влошаване на износа.
Търговският дефицит на САЩ се сви през февруари със 17% до едва 35,44 млрд. долара от дефицит за 42,68 млрд. евро в началото на годината (ревизия от дефицит за 41,75 млрд. долара). Прогнозите на финансовите пазари бяха за търговски дефицит в размер на 41,2 млрд. долара.
Въпреки тези на пръв поглед доста добри данни, трябва да се има предвид, че солидното свиване на търговския дефицит се дължи на драматично понижение на вноса, като в същото време износът на стоки и услуги от САЩ също отбеляза понижение за пореден месец, което е сигнал, че силният долар и слабата глобална икономика вредят на бизнеса на американските компании зад граница.
Американският износ се сви през февруари с 1,6% на месечна база след понижение с 3,0% през януари, достигайки едва 186,25 млрд. долара - най-нисък обем на експорта от октомври 2012-а година насам. В същото време вносът се срина с 4,4% на месечна база (най-солиден месечен спад от края на рецесията в САЩ през 2009-а година) след понижение с 3,6% през януари, достигайки най-нисък обем от близо три години насам в размер на 221,69 млрд. долара.
Свиването на търговския дефицит вероятно отразява редица важни фактори като засилването на долара (негативно за американски износ и позитивно за вноса), рязкото понижение на петролните цени (негативно за вноса), както и негативния ефект върху търговията на САЩ с останалия свят в резултат на стачките през февруари на пристанищните работници по Западното крайбрежие.
Трябва да се има предвид, че износът беше един от основните двигатели за стартиралата през 2009-а година експанзия на икономиката на САЩ, но в последните месеци има трайно влошаване на експорта с оглед поскъпващия долар и по-слабото икономически представяне зад граница.
В същото време има и стабилно свиване на вноса с оглед драматичния спад на петролните цени от над 100 долара за барел към средата на 2014-а година до текущи нива около и под 50 долара за барел. Само в рамките на февруари търговският дефицит, идващ от петролни продукти, се понижи до 8,1 млрд. долара (най-ниско ниво от юли 2002-а година).
Реалният търговски дефицит (изключвайки инфлацията) се сви през февруари до 50,8 млрд. долара от 54,6 млрд. долара през януари, което на теория би трябвало да окаже позитивно влияние върху данните за БВП на САЩ през първото тримесечие. Но осредненият реален търговски дефицит през последното тримесечие на 2014-а година беше около 50,8 млрд. долара, като нетния експорт (разликата между износа и вноса) отне 1,03% от растежа на БВП в края на миналата година, който беше в размер на едва 2,2 процентни пункта. Така че данните за първите два месеца на настоящата година на този етап би трябвало да окажат по-голямо негативно влияние върху икономическия растеж в началото на 2015-а година спрямо негативното влияние, което отрицателният нетен експорт оказа пред последните три месеца на миналата година.