Гърция е заявила на своите кредитори, че ще остане без налични средства на 9-и април, като в същото време е отправила апел за отпускане на спешен заем преди постигане на окончателно споразумение относно списъка с необходими реформи, но нейните кредитори са отхвърли тази молба, предаде агенция Reuters, цитирана от БНР.
Молбата от страна на Атина е била отправена на вчерашната телеконференция на заместник-финансовите министри от еврозоната (т.нар. работна Еврогрупа), която беше организирана, за да се прецени доколко гръцките власти изпълняват условията за размразяване на оставащите 7,2 млрд. евро от настоящата спасителна програма за страната в размер на 240 млрд. евро.
Цитирани от Reuters европейски представители също така са споделили, че представеният от властите в Атина нов списък с реформи все още е незадоволителен и са подчертали, че международните кредитори на Гърция са отхвърлили призива за спешни нови заеми преди да бъде постигано окончателно споразумение. Според тях, решаващо за това, дали ще има окончателно споразумение с Гърция, ще бъде планираното за 24-ти април редовно заседание на Еврогрупата.
Вчера вътрешният министър на Гърция Никос Вуцис заяви за немското издание "Шпигел", че неговата страна ще трябва да избира дали на 9-и април да изплати задължения за 450 млн. евро към МВФ, или да предпочете да изплати заплати и пенсии, добавяйки, че властите в Атина вероятно ще изберат второто. Малко по-късно говорител на правителството отрече, че Гърция ще пропусне крайния срок за погасяване на заема към МВФ.
Гръцкият представител на вчерашната телеконферентна среща с работната Еврогрупа е заявил на европейските партньори, че окончателното споразумение относно списъка с реформи не трябва да бъде факт след "пост мортем" на страната, тъй като "няма начин ние да може да преживеем 9-и април" без спешна помощ, съобщава Reuters , цитирайки представител на еврозоната. Същият гръцки представител е заявил на срещата, че не е реалистично международните кредитори да се въздържат от нови спасителни заеми, докато не бъде постигнато окончателно споразумение.
Други участници на срещата, включително представители на Германия, са подчертали, че за да получи останалите средства по спасителната програма за 240 млрд. евро, Атина ще трябва да постигне споразумение с нейните кредитори относно списъка с реформи и да започне да ги прилага, което не дава никакъв шанс за отпускане на средства преди 9-и април.
Представителите на еврозоната са посочили, че Гърция може да управлява своята парична ликвидност чрез използване на средства от различни пера в гръцкия консолидиран държавен бюджет и средства от държавните предприятия, дори ако трябва да бъдат гласувани подходящи закони при такава необходимост. Но властите от Атина са повторили, че това няма да е достатъчно за покриване както на погасителните вноски към МВФ, така и за изплащане на заплати и пенсии през следващата седмица.
Според анализатори, ако на 9-и април Гърция не успее да посрещне предстоящото плащане към МВФ за 450 млн. евро, това няма да доведе автоматично до обявяване на страната в неплатежоспособност (във фалит), тъй като правилата на Фонда позволяват да бъде даден едномесечен гратисен период, в който да се осъществи просроченото плащане.