Все още не е ясно кога може да се очаква първо вдигане на американските лихви. Това заяви президентът на Фед на Ню Йорк Уилям Дъдли, цитиран от БНР.
В същото време той подчерта, че Централната банка трябва да следи дали изненадващата слабост на икономиката на САЩ в началото на годината не е предвестник на по-устойчиво икономическо забавяне.
Подходящият момент за нормализация на лихвените нива ще зависи от постъпващите данни и все още е неустановен, тъй като не може да бъде предвидено бъдещото развитие на икономиката, заяви Дъдли.
Той също така отбеляза, че слабият мартенски доклад за трудовата заетост, както и по-слабите от очакваното данни за промишленото производство и за продажбите на дребно през последните месеци са били изненадващи. Според него обаче, тези данни вероятно отразяват в значителна степен временни фактори, включващи преди всичко суровата зима в голяма част от американските щати.
Ще бъде важно да следим бъдещите развития, за да определим дали слабостта на пазара на труда през март не е предвестник на по-съществено от очакваното забавяне на растежа на трудовата заетост, допълни президентът на Фед на Ню Йорк.
Той също така очаква икономическият растеж на САЩ да се забави към 1% през първото тримесечие на годината, но за цялата година да се повиши с над 2% и предполага, че безработицата ще се понижи към 5% през втората половина на годината от текущо ниво от 5,5 процентни пункта.
Уилям Дъдли вижда два основни риска пред американската икономика - по-силния долар и ниските петролните цени. Според екипа на Фед на Ню Йорк под негово ръководство, поскъпването на долара ще отнеме през настоящата година около 0,6% от растежа на БВП на САЩ. Той отбеляза, че по-ниските петролни цени водят до свиване на американския внос, но в същото време изрази опасение, че те ще навредят на инвестициите в енергийната индустрия на САЩ. Експлоатацията и активността при разработването на американските петролни находища отчитат много рязко понижение.Това ще упражни негативно влияние върху общата икономическа активност, допуска Дъдли.
В заключение президентът на Фед на Ню Йорк посочи, че низходящите рискове пред американските икономически перспективи правят неясен подходящия момент на затягане (повишение) на лихвените нива. Той не изключи вероятността за начало на нормализация на паричната политика през настоящата година, но в същото време очаква "относително слабо и постепенно" повишение на лихвите.