Централната банка на Русия не обмисля да провежда политика на "количествени облекчения" в подкрепа на икономическия растеж и на банковата система на страната, като вместо това ще продължи да понижава постепенно лихвените си проценти с оглед забавящата се инфлация. Това заяви управителят на банката Елвира Набиулина, цитирана от БНР.
В отговор на призив от страна на Руската банкова асоциация за провеждане на програма за "количествени облекчения" (покупки на държавни облигации), г-жа Набиулина посочи, че подобни стимулиращи мерки не са приложими в Русия, тъй като подобна политика ще подхрани допълнително инфлацията и ще стимулира износ на капитали.
Тя също така отбеляза, че по-бързото увеличаване на лихвените ставки в края на миналата година е помогнало за стабилзиране на рублата през последните месеци. С оглед на вече преминалия пик при погасяване на чуждестранни дългове и стабилизацията на петролните цени, руската рубла е започнала да се възстановява. Г-жа Набиулина заяви, че през настоящата година е малко вероятен друг силен шок за местната валута, подобен на този в резултат на значителното намаляване на цените на петрола през 2014-а година.
Падащите цени на петрола и западните санкции спрямо Москва засегнаха тежко силно зависимата от петрола руска икономика и тя се сви за пръв път от 2009-а година насам. Набиулина заяви, че отслабването на инфлацията ще позволи на централната банка да продължи да намалява лихвите, за да помогне на икономическия растеж. Според нея равнището на инфлация вероятно ще спадне до около 9% през март 2016-а година, допълвайки, че банката е заложила целево инфлационни ниво от 4% за 2017-а година.
Говорейки на банкова конференция, г-жа Набиулина заяви, че икономическият растеж може да получи тласък от външната търговия с оглед на свиване на вноса поради обезценката на рублата през миналата година. Но потребителската и инвестиционната активност, които са основни двигатели за икономическия растеж, се очакват да се възстановят едва през втората половина на 2016-а година, прогнозира шефът на Руската централна банка.
Елвира Набиулина също така подчерта, че в момента банковата система в страната е стабилна и е готова да издържи на външни сътресения благодарение на достатъчно налични буфери.