Международният валутен фонд (МВФ) е уверил Гърция, че е готов да предприеме "по-гъвкав" подход относно реформите, които Атина е предложила на своите кредитори, преди да бъде предоставена толкова необходимата финансова помощ. Това обяви говорител на гръцкото финансово министерство, цитиран от БНР.
От август 2014-а година насам Гърция не е получила никакви средства по настоящата спасителна програма за 240 млрд. евро и поради това гръцките власти се наложи да прибягнат до извънредни мерки като например заеми от редица държавни структури и предприятия, за да покрият своите финансови нужди. Тепърва предстои да бъде одобрен новият пакет с реформи, предложен от Атина на нейните кредитори от ЕС и МВФ.
Шефът на МВФ Кристин Лагард подчерта, че относно Гърция Фондът е готов да покаже възможно най-голяма гъвкавост по отношение на начина, по който ще се оценяват реформите на правителството и неговите фискални предложения, се посочва в днешно изявление на Министерството на финансите, което следва проведената в неделя среща на гръцкия финансов министър Янис Варуфакис с Лагард във Вашингтон.
В същото изявление се посочва, че длъжностни лица от американското финансово министерство, които вчера се срещнаха с Варуфакис, са изразили желанието на правителството на САЩ да играе ролята на "честен посредник" в подпомагането на Гърция да сключи споразумение със своите кредитори възможно най-скоро.
Американските власти изразиха желанието на администрацията на президента Обама за честно споразумение между Гърция и нейните партньори и за запазване на единството на еврозоната.
Гърция се надява на нова среща на така наречената работна Еврогрупа (финансовите заместник-министри от еврозоната) на 8-и и 9-и април, въпреки че е малко вероятно на нея да се стигне до окончателно споразумение. Следващата среща на финансовите министри от еврозоната (Еврогрупата) ще се проведе на 24-ти април в Рига.
Междувременно от Европейската комисия потвърдиха, че работната Еврогрупа планира да проведе нова среща в сряда (8-и април), на която ще се дискутира програмата за реформи, предложена от гръцките власти.
От своя страна икономическият министър на Германия Зигмар Габриел заяви днес, че страната му е готова да помогне на Гърция да си стъпи на крака и да остане в еврозоната, но на него не му е много ясно как властите в Берлин биха могли да помогнат.
Нашата страна е готова да помогне на Гърция да си стъпки на крака - при това моето мнение е тя да остане в еврозоната, а не извън нея, заяви Габриел и допълни: Как обаче може да се направи това е все още твърде неясно за мен.
Зигмар Габриел също така разкритикува гръцките коментари, че Германия дължи на Гърция почти 279 млрд. евро като репарации за нацистката окупация на страната по време на Втората световна война. Според него претенциите за подобни плащания на репарации нямат нищо общо с настоящите преговори относно гръцката дългова криза.