Оповестената снощи стенограма от последното заседание на Фед, проведено на 17-и и 18-и март, показа, че американските централни банкери са били разделени по въпроса дали да повишат основните лихви в САЩ през юни и дали неотдавнашните серия по-слаби икономически данни могат да отложат във времето предстоящия цикъл на затягане на паричната и лихвена политика, съобщават от БНР.
Протоколите от заседанието през март показват, че някои от централните банкери са проявили колебание относно прибързано вдигане на лихвените нива, тъй като са се позовали на спада на цените на енергията и на силния щатски долар, които биха довели до задържане на инфлацията под целевото ниво от 2% в следващите близо три години.
"Неколцина" банкери обаче са сметнали, че месец юни е най-подходящото време за повишение на лихвите, докато други са преценили, че би било добре да се изчака до втората половина на годината, а трети дори са настояли Фед да изчака до 2016 година, преди да започне цикъл на затягане на лихвите, показва оповестената снощи стенограма от последното заседание на Централната банка, но без да се цитират конкретни имена.
Длъжностни лица от Фед са изразили различни опасения за икономическите перспективи дори преди шокиращо слабия доклад за състоянието на пазара на труда в САЩ през март, оповестен в петък. Тези опасения включват и въздействието на силния долар, което може да ограничи износа чрез повишаване на стойността на продадените стоки в чужбина.
По принцип Федералният резерв е склонен да избягва да коментира много силата на американската валута, която е обект на коментари и анализи най-вече от страна на финансовото министерство на САЩ. Но през последните седмици редица членове на банката започнаха да коментират вероятното негативно влияние от рязкото поскъпване на долара с близо 20% през изминалата година. Нарастването на щатската валута вече започна да се отразява чрез забавяне на икономическия растежа и намаляване на инфлацията.
Няколко участници на заседанието отбелязват, че по-нататъшно поскъпване на долара вероятно ще ограничи нетния американски износ и икономическия растеж за известно време, показва оповестената снощи стенограма. Участници на заседанието през март са посочили, че другите водещи централни банки са предприели мерки, насочени към стимулиране на растежа и стимулиране на инфлацията. В тази връзка някои от тях са казали, че това би могло да доведе до по-нататъшно поскъпване на долара, но други са отбелязали, че тези действия ще подсилят перспективите за икономическия растеж зад граница, което пък ще укрепи американския износ.
Това разделение сред американските централни банкери може да представлява сериозно предизвикателство за резидента на Фед Джанет Йелън през следващите месеци.
Щатският долар обаче реагира позитивно на оповестената снощи стенограма от последното заседание на Фед, тъй като инвеститорите са сякаш все по-убедени, че Централната банка остава на пътя на първо повишение на американските лихви до края на настоящата година. Въпреки че има рязко понижение на очакванията за вдигане на лихвите през юни (след слабите данни за заетостта през март), средните прогнози на участниците на финансовите пазари са за най-вероятно предприемане на тази важна стъпка през септември.
Днес зелените пари поскъпват към 120,38 йени - малко под триседмичния връх от 7-и април около 120,45 йени, докато еврото задълбочи своя нов спад към едноседмично дъно от 1,0731 долара с поглед към важните бивши дъна от 31-ви март и от 1-ви април около 1,0719/13 областта.