През март потребителските цени във Великобритания не успяха да се повишат на годишна база за втори пореден месец от почти 55 години насам, подчертавайки слабостта на инфлацията в голяма част от силно развитите икономики в света, сочат данни на британската статистика ONS, цитирани от БНР.
Въпреки че индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през март с 0,2% на месечна база (в рамките на прогнозите) след повишение с 0,3% през февруари, британската инфлация на годишна база остава на нулево ниво (0,0%) за втори пореден месец. Това е най-слабото ниво на годишна инфлация на Острова от март 1960 година и втори пореден месец, в който британската инфлация не се повиши на годишна база от 1989 година насам (от когато британската статистика ONS разполага с този тип данни).
Основната инфлация (без цените на храни и енергия) се забави през март до едва 1,0% на годишна база след повишение с 1,2% през февруари и при прогноза за повишение с 1,2 процентни пункта. Именно тези данни се следят от АЦБ като важно мерило за състоянието на инфлацията във Великобритания и те сякаш потвърждават очакванията на финансовите пазари за първо бавно повишение на британските лихви към средата на 2016-а година.
В същото време британската статистика оповести и поредни слаби данни за производствените цени през третия месец на годината.
Индексът на цените на производител (PPI) на изхода на британските предприятия остана без промяна на месечна база (0,0%) при прогноза за повишение с 0,1% след повишение с 0,1% през февруари, като на годишна база отбеляза понижение с 1,7% (при прогноза за спад с 1,8%) след спад с 1,8% през предходния месец.
През март изненадващо повишение с 0,3% на месечна база обаче отбеляза индексът на цените на производител (PPI) на входа на британските предприятия (при прогноза за понижение с 0,5%) след повишение с 0,1% през февруари. На годишна база производствените цени на входа на предприятията отчетоха понижение с 13,0% (при прогноза за понижение с 13,5%) след солиден техен спад с 13,5% през предходния месец.
Днешните данни потвърждават прогнозите на финансовите пазари, че АЦБ вероятно няма да стартира цикъл на повишение на британската лихва до края на настоящата година, като консенсусът сред икономисти и анализатори е за първо вдигане на лихвите към средата на 2016 година.
Британската лира продължава да се търгува под натиск от продажби малко над 1,4600 долара, след като вчера удари петгодишно дъно около 1,4566 долара. В същото време еврото отскочи от сутрешно едномесечно дъно около 0,7181 британски лири и сега се търгува около 0,7225 паунда.