МВФ се готви за всички възможни сценарии, включително и за риска от излизане на Гърция от еврозоната (сценарий, известен като "Grexit"). Това заяви главният икономист на Фонда Оливие Бланшар, цитиран от БНР.
Той допълни, че евентуално напускане на единния валутен блок от Атина няма да представлява като "разходка в парка", но това също така би представлявало възможност за продължаване на процеса за постигане на фискален съюз в еврозоната.
Оливие Бланшар все пак изрази надежда, че ще бъде постигнато споразумение с Гърция, предупреждавайки, че сценарий Grexit би бил изключително болезнен за страната.
Намираме се по средата на преговорите с гърците и много искаме да стигнем до споразумение. Надяваме се, че ще го постигнем, каза Бланшар във вчерашна реч по време на представяне на последния доклад на МВФ "Световни икономически перспективи".
Позовавайки се на два основни риска за глобалната икономика - "политическият риск" в Гърция и геостратегическият риск в Украйна, главният икономист на МВФ наблегна на няколко сценария за възможно бъдещо развитие.
Какво ще се случи, ако не се стигне до споразумение?, запита той. Редица неща са доста ясна. Първото е, че излизане от еврото би било изключително скъпо и много болезнено за Гърция. Второто е, че останалата част от еврозоната се намира в по-добра позиция, за да се справи с подобен негативен сценарий, тъй като вече разполага със защитни стени и механизми, които не съществуваха преди време. И трето е, че ако все пак Гърция напусне еврозоната, аз мисля, че това е начин да се успокоят пазарите чрез по-нататъшна процедура за постигане на Единен фискален съюз, което със сигурност ще бъде правилният ход, посочи Бланшар.
Вчера МВФ намали прогнозата си за растежа на гръцката икономика за 2015-а година до 2,5% от 2,9%, но в същото време потвърди прогнозата си за растеж на БВП с 3,7% през 2016-а година.
Междувременно гръцкият вестник "Катимерини" цитира Пол Томсън, директор на Европейския департамент на МВФ, който е посочил на заседание на Изпълнителния съвет на Фонда в понеделник, че споразумение между Гърция и нейните кредитори не би било възможно до 24-ти април, когато е насрочена следващата ключова среща на Еврогрупата и което е целта на гръцкото правителство.
Гръцкото издание също така съобщава, че Управляващият директор на МВФ Кристин Лагард нееднократно е помолила членовете на Съвета на Фонда да запазят поверителността на провежданите дискусии поради критичната фаза на преговорите..