Индустриалното производство в САЩ отчете през март по-силно от очакваното понижение и регистрира първи спад на тримесечна база от края на последната американска рецесия, съобщи БНР. Това е нов сигнал, че свиването на петролна индустрия (с оглед ниските цени на петрола) и по-силният долар вредят на индустриалния сектор в страната.
Индустриалното производство се понижи през март с 0,6% на месечна база след анемичен растеж с 0,1% през февруари и прогноза за понижение с 0,3%, сочат официалните данни на Федералния резерв. Това е най-солидното влошаване на индустриалното производство от август 2012-а година насам.
За първото тримесечие на годината индустриалното производство в САЩ се понижи с 1% на годишна база, излизайки на негативна територия за пръв път от второто тримесечие на 2009-а година, когато приключи последната икономическа рецесия в страната.
Спадът през първото тримесечие е в резултат на солидно понижение с близо 70% на годишна база на разработването на петролните и газови сондажи, посочи Фед.
Промишленото производство (най-важната и най-внимателно следена компонента) се повиши очаквано през март с 0,1% на месечна база след понижение с 0,2% през февруари (първо повишение от ноември 2014-а година), но за първото тримесечие на годината отчете спад с 1,2 процентни пункта.
Миннодобивният сектор се сви през март с 0,7% (след спад с 2,5% през февруари), докато производството на предприятията за комунални услуги падна с 5,9% с оглед по-топлото време в началото на пролетта.
Натовареността на индустриалните производствени мощности през март се понижи до 78,4% (при прогноза за 78,6%) от 79,0 % през февруари.