Снощи се оповести т.нар. "Бежова книга" (Beige Book) на Фед, в която се посочва, че постъпилите до 3-ти април икономически данни и информации подсказват, че икономиката на САЩ е продължила да се разширява през февруари и март, въпреки че силният долар, падащите петролни цени и тежката зимна обстановка са забавили активността в някои сектори, събощават от БНР.
Федералният резерв отчита "сдържан или умерен" икономически растеж в осем от 12-те федерални области, докато темпото на икономическата активност в останалите четири региона се определя като "стабилна, слаба или леко разширяваща се".
Новата "Бежова книга" е факт преди предстоящото на 28-и и на 29-и април редовно заседание на Фед на което отново се очакват сигнали, кога Централната банка на САЩ ще започне да повишава федералната фондова лихва, която се намира на рекордно ниско почти нулево ниво от декември 2008-а година насам.
Не се очаква в края на месеца Фед да предприеме мерки в тази посока, тъй като централните банкери остават разделени по въпроса дали те биха могли да повишат лихвените проценти в началото на лятото (на заседанието през юни). Стенограмата от предходното заседание през март показа, че "няколко" членове на Фед смятат, че юни ще бъде най-подходящото време за първо повишение на лихвите, въпреки че други представители на банката предполагат, че би било по-добре да се изчака.
Последните икономически данни обаче биха могли да усложнят решението на Федералния резерв. Пазарът на труда и потребителските разходи отчетоха известна слабост през миналия месец, докато инфлацията остава трайно под целевото ниво на Фед от 2 процентни пункта.
Съобщава се за съкращения в промишления и в енергийния сектор в редица федерални области, в т.ч. в Кливланд, Атланта, Минеаполис, Канзас Сити и Далас, се казва в последната "Бежова книга" на Фед. Тези съкращения са свързани най-вече със спада в цените на природния газ и на петрола и в резултат на влошаване на добива на желязна руда и производството на стомана.
В някои региони производителите се оплакват и от по-силния долар, което може да навреди на износа, както и от лоши метеорологични условия. Но търсенето на квалифицирани работници остава силно в други сектори и някои федералния области виждат "скромни или умерени" признаци на възходящ натиск при заплащането на труда, показва последният доклад на Фед.
Според централната банка икономиката може отново да набере скорост след като отпаднат негативните последици от лошото време.
Любопитно е да се отбележи, че в последната "Бежова книга" на Фед се цитира цели 71 пъти "тежката зимна обстановка" чрез която се обяснява влошаването на промишлената активност и на индустрията през миналия месец.