Източник: Бул Тренд Трейдър
Германската икономика ще нарасне значително по-бързо от предполаганото през тази година, подкрепяйки крехкото икономическо възстановяване на еврозоната, въпреки че нарастването на износа ще увеличи спорния излишък по текущата сметка на страната.
Най-голямата икономика в Европа ще нарасне с 2,1% през тази година, сравнено с прогнозата за ръст от 1,2% и 1,8% за 2016-а, стана ясно от проучване, публикувано в четвъртък от водещият икономически институт в страната.
Цената на петрола падна, а нарастващите заплати вкарват пари в джобовете на германските потребители, докато слабото евро подкрепя местните износители, заявиха икономистите.
Въпреки това сегашният излишък по текущата сметка на Германия ще се увеличи от 7,8% през миналата година до 8,5%, отново нарушавайки препоръчаната от Европейската комисия горна граница от 6%.
Германия привлече критицизма на Министерството на финансите на САЩ поради излишъка си, който миналата година достигна безпрецедентно ниво.
Политиците се страхуват, че дисбалансът между Германия и слабите периферни икономики може да дестабилизира еврозоната.
Фердинанд Фичер от DIW Berlin, един от институтите, публикували доклада, заяви, че критиките към експортната сила на Германия са „неуместни”.
Излишъкът по текущата сметка на Германия ще бъде намален, когато компаниите инвестират и вносът расте, коментира той.
Г-н Фичер заяви: Когато се инвестира повече в Германия, ще внасяме повече, просто защото части от механизма трябва да бъдат изградени в чужбина, и това ще допринесе за намаляване на излишъка по текущата сметка.
Прогнозата на икономистите е по-оптимистична от прогнозата на германското правителство за ръст от 1,5% през 2015-а.
Когато бе правена предишната икономическа прогноза, икономиката на Германия бе слаба. Спад в доверието, причинен от конфликта в Украйна, и слабите производствени данни доведоха до спекулации за рецесия при най-голямата икономика на еврозоната.
Оттогава икономическите условия се подобриха. Въпреки това някои все още смятат, че очакванията за ръст от 2,1% тази година са твърде оптимистични.
По- високите заплати започват да намаляват рентабилността на фирмите и това все повече ще тежи върху капиталовите разходи, заяви Йорг Кремер, главен икономист в Commerzbank, който очаква ръст от 1,8% през тази година. Слабото търсене на някои развиващи се пазари, включително Китай, също отслабва перспективите за германските износители.