През март потребителските цени в САЩ се повишиха за втори пореден месец, след като през февруари те отбелязаха растеж за пръв път от октомври 2014 г. насам, съобщава БНР.
Индексът на потребителските цени (CPI) се повиши през март с 0,2% на месечна база след аналогичен растеж през февруари и при прогноза за подобрение с 0,3 процентни пункта. Това представлява втори пореден месец през който инфлацията в САЩ се повишава с най-добро темпо от юни 2014 г.
На годишна база инфлацията през март се понижи с 0,1% при прогноза за запазване на нейното нулево ниво от февруари (0,0%) и след понижение с 0,1% през януари (първа дефлация на годишна база от октомври 2009 г. насам).
Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) също отбеляза растеж с 0,2% на месечна база, съвпадайки с прогнозата и след аналогично повишение през февруари. На годишна база обаче основната инфлация в САЩ през третия месец на 2015-а нарасна с 1,8% (най-солидно повишение от октомври 2014 г.) при очаквания за повишение с 1,7% след повишение с 1,7% през февруари.
Енергийните цени през март нараснаха с 1,1% след повишение с 1% през февруари и след техен спад през предходните осем месеца.
Днешните данни сякаш предполагат, че солидният спад на енергийните цени в сила от средата на миналата година до началото на 2015-а, вече не оказа толкова силно негативно влияние върху инфлацията в САЩ, като в същото време основният CPI индекс започва отново да се повишава към т.нар. "инфлационно целево ниво" на Фед от 2 процентни пункта.
Междувременно реалното часово заплащане на труда в САЩ се повиши през март с 0,3% на месечна база, като на годишна база нарасна с 2,2% (спрямо март 2014-а) след повишение с 2,1% през февруари.