Източник: Бул Тренд Трейдър
Андре Кролов очаква с нетърпение да се отдаде на страстта си да колекционира редки грамофонни плочи и на по- дългата от обикновеното лятна ваканция. Управителят на средноголямата фирма в Долна Саксония е един от 3.7- те млн. германци, които през април ще получат увеличение на заплатите от 3,4%.
След години на затягане на коланите, през които Германия поддържаше увеличението на разходите за труд под средното за Европа, споразумението на IG Metall, най- големият профсъюз в Германия, се възприема като определящо тона на преговорите за заплащане и в другите сектори.
Промяната бе приветствана не само от служителите като г-н Кролов, но и от търговските партньори на Германия, които вярват, че това ще подкрепи икономиката на еврозоната. Те отдавна се оплакват, че годините на застой на заплатите са разпалили големия излишък по текущата сметка на Германия, който възпрепятства търсенето на техните продукти, като същевременно позволява на германския износ да процъфтява.
„Когато нещата вървят добре трябва да върнеш малко обратно, но трябва да се внимава да не бъде застрашен модела на успеха” заяви Гьорг Вебер, изпълнителният директор на работодателя на г-н Кролов, MKN, производител на кухненско оборудване за обществено хранене. „Трябва да внимаваме Германия да не изгуби конкурентоспособността си”.
Други германски работодатели вече последваха примера за повишаване на заплащането. Германската химическа асоциация BAVC се споразумя с търговския съюз IG BCE да увеличи заплащането с 2,8%, макар да се очаква изходящата продукция за отрасъла да се свие с 0,5% през тази година.
Това, в съчетание с новата минимална заплата от 8.50 евро на час и правилата, които ще направят по-лесно да се разширят трудовите договори с несиндикализираните работници, ще допринесе за ръст на разходите за труд от 2,5% до близо 4% през тази година, заяви Йорг Кремер, главен икономист в Commerzbank.
Има признаци, че подобно увеличение ще окуражи пестеливите германски потребители да бръкнат в джоба си. Потребителските разходи отчетоха ръст през последното тримесечие на 2014, показаха данни на федералната статистическа служба на страната, изпреварвайки дори нивата във Великобритания, докато заетостта достигна рекордните 43 млн.
„Този модел ще продължи и през 2015”, заяви Андреас Реес, главен икономист за Германия в UniCredit Research. „Не е закодирано в ДНК- то на германците да харчат по-малко, отколкото хората в другите държави, както повечето наблюдатели изглежда смятат”.